Re_kologia - edukacyjny program ekologiczny dla uczniów

Edukację na tematy ważne warto zaczynać już od najmłodszych lat, o czym wiedzą specjaliści z firm Rekopol, PepsiCo i PracowniaEB, którzy postanowili połączyć siły i wesprzeć nauczycieli w edukacji ekologicznej. Tak właśnie powstała Re_kologia, czyli inicjatywa społeczno-edukacyjna, której celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej segregacji odpadów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych.

Głównym odbiorcą akcji są opiekunowie, rodzice i nauczyciele dzieci w wieku szkolnym. Założeniem jest pomoc w wyrabianiu odpowiednich nawyków ekologicznych wśród najmłodszych, co może to być również impulsem do zmiany pośród dorosłych.

Pomocnymi w przekazaniu idei są bohaterowie kampanii - rycerz Sir PETer, czarodziejka PETunia i chochlik PETrynio, którzy razem tworzą Drużynę Sir PETera. Są stałym elementem przygotowanych materiałów, postów na profilu Facebookowym oraz od niedawna również bohaterami autorskiej audio-bajki pomagając oni dzieciom przyswajać temat recyklingu.

Wsparcie ekologicznej edukacji w szkołach

Kluczowym elementem pracy Re_kologii jest stała współpraca ze szkołami, placówkami oświatowymi, samorządami i lokalnymi instytucjami zajmującymi się m.in. zagospodarowaniem odpadów. Partnerzy oświatowi otrzymują szereg materiałów edukacyjnych przygotowanych we współpracy z metodykiem nauczania, między innymi scenariusze lekcji i gier terenowych czy interaktywny quiz.

Wszystkie szkoły podstawowe biorące udział w programie nie tylko mają możliwość realizowania zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem bezpłatnych pakietów, ale także mogą wziąć udział w konkursach! Pierwsza edycja programu zaprezentowała konkurs „Przyjaciele Drużyny SIR PET-ERA", w ramach którego dzieci rysowały nowych członków Drużyny Obrońców Środowiska. Na stronie programu można zobaczyć, jak wiele prac przygotowały dzieci - poza możliwością zdobycia interesujących nagród dla wyróżniających się zgłoszeń, wygrana praca mogła cieszyć się oficjalnym dodaniem do Re_kologicznej paczki!

Re_kologiaRe_kologia materiał promocyjny partnera

Poprzeczka została podniesiona - konkurs reporterski dla uczniów

Niewątpliwie, organizatorzy drugiej edycji programu mieli przed sobą nie lada wyzwanie. Zaoferowali więc o wiele bardziej angażujący, multimedialny konkurs „Doniesienia z PETrylandii", w ramach którego każda szkoła, która realizowała program edukacyjny, mogła zgłosić przygotowane przez siebie trzy tablice edukacyjne:

STACJA SIR PET-ERA: opisująca system segregacji odpadów,

STACJA PETUNII: przedstawiająca recykling butelek PET,

STACJA PETRYNIA: pokazująca, jak wygląda drugie życie butelki PET.

Ale to nie wszystko! Praca dzieci musiała być udokumentowana w formie reportażu zdjęciowego — efektem pracy 78 szkół jest ponad 1850 zdjęć opublikowanych na Mapie PETrylandii. Kolejnym elementem konkursu były reportaże wideo przygotowane przez uczniów. 66 nadesłanych prac łącznie stworzyło materiał filmowy o długości 5,5 godziny! Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi wyróżnionymi pracami w dedykowanym dziesięciu zwycięzcom poście na Facebooku.

Re_kologiaRe_kologia materiał promocyjny partnera

Kreatywne zadanie oraz atrakcyjne nagrody przyciągnęły jeszcze więcej szkół, niż w roku poprzednim. Druga odsłona programu zachęciła do działania aż 982 szkoły, co oznacza uczestnictwo aż 2964 klas I-III (62 700 dzieci) i 3241 klas IV-VIII.

Przyjaźń ze Stowarzyszeniem Czysta Polska

Re_kologia nie boi się także przyjaźni z innymi walczącymi o planetę organizacjami. Już drugi rok z rzędu wspierają inicjatywy Stowarzyszenia Czysta Polska - w zeszłym roku byli partnerem akcji Czysty Bałtyk, w te wakacje zaś wspólnie ruszają w góry i zabiorą się za sprzątanie tatrzańskich szlaków. W Zakopanem pojawi się także Miecia - mobilna strefa edukacyjna zaaranżowana w śmieciarce, która w przystępny sposób uczy dzieci i dorosłych tego, jaką recyklingową drogę przechodzi butelka rPET.

Miecio - mobilna strefa edukacyjnaMiecio - mobilna strefa edukacyjna materiał promocyjny partnera

Współpraca z różnymi stowarzyszeniami przejawia się także poprzez zaangażowanie pracowników PepsiCo w dzialalność na rzecz ochrony środowiska, którzy w ramach projektu „Operacja Czysta Rzeka" już po raz drugi posprzątali brzeg Wisły.

Plany na przyszłość

Re_kologia dopiero się rozkręca! Kolejny rok szkolny rozpocznie się nowym programem edukacyjnym dla szkół podstawowych. Wszystkie informacje pojawią się pod koniec wakacji na dedykowanej stronie www.druzynasirpetera.pl.