Wodne murale w Warszawie. Zamiast farby użyli smogu, by pokazać, jak ważna jest jakość powietrza

Na co dzień możemy nie dostrzegać jakości powietrza, którym oddychamy. Skalę zanieczyszczeń najlepiej widać na ścianach budynków. W jaki sposób smog wpływa na zdrowie? Dowiedzieć się można tego dzięki wyjątkowej akcji innogy. Pozwala zobaczyć na własne oczy, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w stolicy. Dzięki wodnym muralom. Smogu jest bowiem na tyle dużo, że może zostać użyty jako farba.

Jesienią i zimą smog staje się jeszcze większym problemem. Przede wszystkim dla mieszkańców gęsto zaludnionych terenów oraz tych regionów, w których z uwagi na uwarunkowania naturalne dym wydobywający się z kominów ma szczególną tendencję do utrzymywania się w atmosferze.

Problem smogu jest jednak znacznie poważniejszy i nie dotyczy wyłącznie sezonowych zjawisk, nie jest też problemem lokalnym. Smog jest realnym problemem – nie musi oznaczać szarych od dymu ulic, przez które mało co widać.

Smog latami niszczy budynki i płuca. Te murale pokażą ci, jak bardzo

Poziom zanieczyszczenia powietrza najlepiej widać na ścianach otaczających nas budynków. Na co dzień nie zauważamy, w jak dużym stopniu są zanieczyszczone przez smog. Firma innogy znalazła sposób, by skalę problemu pokazać w sposób przemawiający do wyobraźni. innogy przeprowadziło  niecodzienną akcję społeczno-artystyczną. Z trzech budynków w Warszawie zmył zanieczyszczenia gromadzące się przez lata, a następnie wykonał murale.

Farbą, użytą do pomalowania budynków są zalegające na nich zanieczyszczenia. Te same szkodliwe substancje, które przez lata zalegają na budynkach, osadzają się też w ludzkich płucach. To właśnie z tego powodu smog pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych. Według ekspertów smog przyczynia się do śmierci 45 tys. osób rocznie – jest jednym z powodów raka płuc i chorób układu krążenia.

Wodne murale, które powstały w centrum stolicy unaoczniają jak smog, który "brudzi" zarówno nasze płuca jak i miasto.

Darmowe badania płuc dla mieszkańców stolicy. Wyjątkowa akcja innogy

Dlatego też innogy wprowadza szereg działań, które nie tylko mają zmniejszyć problem smogu w Warszawie, ale pomóc mieszkańcom miasta w dbaniu o swoje zdrowie. Dlatego w ramach kontynuacji projektu "Czyste powietrze. Czysta Warszawa", w lutym 2021 roku Fundacja  innogy w Polsce wesprze działania antysmogowe w tym profilaktyczne badania płuc warszawiaków. Marka do końca 2021 r. będzie przekazywać na badania płuc warszawiaków 1 zł za każdy miesiąc obowiązywania każdej umowy na warunkach produktu Warszawska Eko Energia.

Wodny mural innogyWodny mural innogy materiały prasowe

Jak sprawdzić, których regionów unikać? Wyjątkowa mapa smogowa tworzona przy pomocy floty innogy go!

Kampania nie jest jedynym działaniem innogy, które ma na celu wspieranie jakości powietrza w Warszawie. Firma stale wprowadza kolejne rozwiązania, które mają na celu podnieść jakość powietrza. Jednym z nich jest Mapa Smogo!wa.

Niektóre pojazdy zostały wyposażone w czujniki zanieczyszczenia powietrza Airly. Poziom smogu jest więc monitorowany na bieżąco – podczas przemieszczania się aut  po mieście, a nawet w czasie ich postoju. W ten sposób powstaje wyjątkowo dokładna i często aktualizowana mobilna mapa jakości powietrza.