5G dociera do kolejnych odbiorców w Polsce. Poznaj 5 sposobów na komfortowe korzystanie z internetu

W pandemii 2020 r. zużycie danych wzrosło o 40 proc. rok do roku. Na szczęście coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu sieci 5G. Oto powody, dla których sieć 5G to sposób na niezwykle komfortowe korzystanie z internetu.

Zdaniem ekspertów w 2020 r. z sieciami komórkowymi połączonych zostało 50 mld urządzeń takich jak czujniki, pojazdy i kamery. Większość z tych urządzeń będzie wysyłać komunikaty nie do ludzi, a do innych maszyn. To tzw. internet rzeczy ("Internet of Things"). Jednocześnie z tych samych sieci korzystać będzie 5,5 mld ludzi, z których każdy będzie konsumował średnio 20 GB danych miesięcznie.

Sieci telekomunikacyjne muszą przygotować się na przesyłanie ogromnej ilości danych. Dotychczasowe technologie, takie jak 4G, nie dają wystarczających możliwości rozwoju. Daje je dopiero sieć 5G.

Jest niezwykle szybka

Pierwszą zaletą sieci 5G jest to, że pozwala ona na o wiele szybsze przesyłanie danych. Dzisiejsze sieci 4G/LTE/LTE-Advanced umożliwiają przesył danych z prędkością dochodzącą do 700 megabitów na sekundę.

Sieć piątej generacji pozwoli przesyłać dane z prędkościami nawet 10 gigabitów na sekundę (ok. 40 razy szybciej). Ta prędkość umożliwi funkcjonowanie innym nowym technologiom, takim jak autonomiczne samochody, których czujniki odbierają i przetwarzają w czasie rzeczywistym ogromne ilości danych.

Można do niej podłączyć mnóstwo różnych urządzeń

Drugą zaletą technologii 5G jest jej pojemność. Dzisiaj do sieci LTE może się jednocześnie podłączyć milion urządzeń na każdych 500 kilometrów kwadratowych. Sieć 5G pozwoli natomiast na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. 

To otwiera drzwi do błyskawicznego rozwoju internetu rzeczy i zupełnie nowych jego zastosowań. Tych na mniejszą skalę, możliwych dzięki rozwojowi rozwiązań smart home, jak np. rozrywki, czyli coraz lepszych jakościowo treści video i VR, które będą potrzebowały przesyłania dużej ilości danych w szybkim tempie.

Sieć 5G jest istotna także dla lepszego działania innych modeli rozrywki, przeniesienia mocy obliczeniowych do chmury rozwiąże problem np. częstej wymiany sprzętu do grania czy pracy zdalnej. W końcu to także bodziec dla rozwoju inteligentnych miast (smart cities). W inteligentnym mieście miliony podłączonych do bezprzewodowej sieci urządzeń będą stale przesyłać dane, które są analizowane i przetwarzane w celu usprawnienia tego, jak miasto działa. Rezultatem może być choćby szybszy transport publiczny, efektywniejsza służba zdrowia czy wyższy poziom bezpieczeństwa.

Przykładowo, latarnie uliczne mogą być wyposażone w czujniki, które sprawią, że światło będzie włączane tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. To pozwoli miastu zaoszczędzić niemałe pieniądze. Jednocześnie latarnia może zostać wyposażona na przykład w czujniki jakości powietrza czy kamery wysokiej rozdzielczości, monitorujące ruch uliczny. Te urządzenia w razie niebezpieczeństwa dadzą służbom ratowniczym rozeznanie w sytuacji zanim jeszcze strażacy, pogotowie czy policja dotrą na miejsce.

Komfort bez opóźnień

Kolejną zaletą są niezwykle małe opóźnienia, czyli czas reakcji sieci 5G. W sieciach czwartej generacji opóźnienie między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosi średnio 50 milisekund. W sieci 5G zaledwie 1 milisekundę.

W praktyce oznacza to na przykład, że sieć 5G pozwoli zdalnie sterować różnymi urządzeniami, na przykład samochodami, maszynami budowlanymi czy robotami medycznymi. Chirurg za pośrednictwem robota będzie mógł przeprowadzić operację pacjenta znajdującego się na innym kontynencie.

Zaawansowana infrastruktura 

T-Mobile, jako jeden z liderów rynku telekomunikacyjnego, od lat stawia na rozbudowę sieci oferującej najwyższą jakość usług. Tylko w 2020 roku magentowy operator udostępnił klientom usługi w technologii 5G z wykorzystaniem 1600 stacji bazowych. Od 18 stycznia do tej puli dołączonych zostanie kolejnych 40 stacji, które swoim zasięgiem pokryją Trójmiasto i okolice. 

Początek nowego roku świętujemy nową inwestycją: z radością potwierdzam, że 5G od T-Mobile zawitało do Trójmiasta. To dla nas kolejny, ważny krok we wdrażaniu technologii, która zapewni naszym klientom najwyższe standardy jakości usług 

- mówił Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska.

Do budowy sieci 5G w Trójmieście T-Mobile skorzystał z już powstałej infrastruktury, na której urządzeniach zbudowane były także sieci wcześniejszych generacji działające w Trójmieście. 

5G łączy coraz więcej Polaków 

Nacisk operatora na rozwój infrastruktury nowej generacji jest doskonale widoczny. W ubiegłym roku w ciągu zaledwie kilku miesięcy od jej uruchomienia do sieci 5G T-Mobile mogli przyłączyć się mieszkańcy aż 50 miejscowości w tym m.in. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Chorzowa, Poznania, Kielc czy Opola. Łącznie zasięgiem objętych zostało wówczas 6 milionów osób.

Poza rozbudową infrastruktury, operator stawia też na łatwość dołączenia do sieci - 5G zostanie uruchomione każdemu klientowi, który posiada urządzenie działające w tej technologii z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz oraz jedną ze wskazanych taryf sieci. I co równie ważne - dostęp do 5G jest w T-Mobile bezpłatny.

Co w skrócie daje sieć 5G?

Bez wchodzenia w matematyczne obliczenia i szczegóły, które istotne są przede wszystkim dla fachowców, jej ogólne zalety to:

  • zwiększenie transferu danych (nawet do 20Gb/s pobieranie i 10Gb/s wysyłanie);
  • zmniejszone opóźnienie (od 4 ms do 1 ms);
  • zwiększone możliwe obciążenie (1 milion urządzeń na kilometr kwadratowy);
  • niezawodność (możliwe używanie połączenia nawet przy przemieszczaniu się do prędkości 500 km / h).

Co daje sieć 5G w stosunku do standardu 4G? Przede wszystkim dołączone zostają nowe częstotliwości możliwe do wykorzystywania. Jednocześnie 5G jest kompatybilna z częstotliwościami używanymi dotychczas, co daje dodatkowy atut nowemu rozwiązaniu. 

Więcej o: