Wielki powrót plastikowej butelki. Oto dlaczego jest tak niezwykły

Plastikowe butelki odnotowały w ostatnim czasie spektakularny powrót. Tak, plastikowe opakowania mogą i coraz częściej dostają drugie życie, dzięki czemu ich ślad węglowy i wodny jest znacząco zredukowany, a potrzeba wydobycia kolejnych surowców ograniczona. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to, co często jest mylnie postrzegane za odpad, jest w rzeczywistości cennym surowcem i może do nas powrócić. Pod jaką postacią?

To nie moda, to obowiązek

Recykling tworzyw sztucznych w realny sposób pomaga poprawić kondycję środowiska. To fakt. Propagowanie konsumenckich postaw, takich jak proste segregowanie odpadów, przybliża Polskę do stworzenia zamkniętego obiegu i nie powinno być traktowane jako chwilowy trend.

Dlaczego recykling i segregacja tworzyw sztucznych, w tym opakowań czy butelek, są tak istotne? Ich ponowne wykorzystanie prowadzi do niższego wykorzystania energii, wody, jak również ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Niestety wciąż duża część z nich trafia do odpadów zmieszanych, co sprawia, że zamiast otrzymać drugie życie, trafiają do spalarni, czy zalegają na wysypiskach.

(Nie)zbędne kilogramy?

Jak pokazują badania, Polacy są świadomi, jakim wyzwaniem dla przyrody są odpady. Czysto statystycznie, każdy obywatel naszego kraju wytwarza rocznie 350 kg odpadów komunalnych [1]– jest to mniej, niż średnia unijna, która wynosi 502 kg [2].

Dostępne badania wskazują, że wielu z konsumentów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wiedza na temat tego, jak segregować odpady. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku każdy Polak zebrał 104 kg odpadów, z czego odpady opakowaniowe stanowiły 13 kg, a tworzywa sztuczne 10 kg.

Produkcja plastiku na świecie od kilku dekad rośnie, według danych NIK wynosi 359 mln ton rocznie. Jednocześnie recykling tworzyw sztucznych w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, wciąż nie jest na wystarczającym poziomie. Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, do ponownego wykorzystania w Polsce trafia zaledwie 30 proc. tworzyw. Współczynnik ten dla wszystkich opakowań PET sięga więcej, bo 50 proc. - jest lepiej, ale wciąż daleko nam do obiegu zamkniętego z takim wynikiem.

Rządy i prywatne przedsiębiorstwa na ratunek

Jak podają dane opracowane w raporcie „Ziemianie atakują”, Polacy oczekują, że ciężar poradzenia sobie z problemami zmian w środowisku wezmą na siebie rządy (tak odpowiedziało 58 proc.), koncerny energetyczne i elektrownie (52 proc.) oraz korporacje (29 proc.). Giganci rynku od lat udowadniają, że kwestia plastikowych opakowań, nie musi być obciążeniem dla środowiska. Jedną z firm, aktywnie działających na rzecz ochrony środowiska w Polsce i o której warto w tym kontekście wspomnieć, jest Żywiec Zdrój.

W 2018 roku marka ogłosiła bezprecedensowe zobowiązanie - zadeklarowała, że zapewni zbiórkę i przekaże do recyklingu taką samą ilość plastiku, jaką wprowadzi w 2020 roku na rynek. Obietnica ta została zrealizowana i co więcej, Żywiec Zdrój zobowiązał się utrzymać taki poziom zbiórki również na ten rok.

Zbiórka plastiku została przeprowadzona we współpracy z Rekopolem, organizacją odzysku opakowań. Zebranie cennego surowca wymagało współpracy z kilkudziesięcioma firmami zajmującymi się recyklingiem i sortowaniem odpadów na terenie całego kraju. Dlaczego to takie niezwykłe? Warto wiedzieć, że polskie prawo nakłada na producentów obowiązek recyklingu 23,5 proc. wprowadzonego plastiku, dlatego tym bardziej należą się gromkie brawa w stronę Żywiec Zdrój, który zrealizował zbiórkę na poziomie aż 100%.

Co więcej, firma sukcesywnie rozwija swoją ofertę, poszerzając ją o opakowania wykonane w całości z plastiku z recyklingu (ma już w ofercie format butelek w 100% z rPET 5l i 1l).

ButelkaButelka Fot. pxhere.com

rPET nie jedno ma imię

To, co traktujemy jako odpad, jest de facto cennym surowcem, bowiem butelki PET w całości nadają się do ponownego przetworzenia. Z materiału z odzysku produkować można koszulki (na jeden t-shirt potrzeba tylko pięciu butelek), śpiwory (35 butelek), a nawet dywany (36 butelek). Tworzywo rPET (materiał, który powstaje w wyniku recyklingu plastiku) jest natomiast przede wszystkim bardzo dobrym surowcem do stworzenia kolejnej butelki, tym razem z recyklingu – do wyprodukowania pięciolitrowej, plastikowej butelki potrzeba pięciu butelek PET[3].

Warto wiedzieć, że wykorzystanie rPET (plastiku z recyklingu) pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 79 proc.! (źródło: Use of rPET drastically cuts carbon footprint (plasticstoday.com)) oraz w znaczącym stopniu zmniejsza potrzebę wydobycia nowego surowca.

Recykling plastiku przynosi zatem wiele wymiernych korzyści, przede wszystkim dla nas wszystkich ze względu na troskę o planetę i zieleńsze jutro. Dlatego wierzymy, że to będzie jeden z najlepszych powrotów od lat i mamy nadzieję, że zadomowi się i zostanie z nami na długo.              

[1] Źródło, [2] Źródło, [3] Źródło

Więcej o: