Poznaj moc Wi-Fi 6. Nowa generacja domowej sieci to nie tylko szybszy transfer

Wi-Fi 6 to nowa jakość w kategorii domowych sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Standard ten jest nawet trzykrotnie szybszy od Wi-Fi 5, a to nie koniec jego zalet. Dlaczego warto kupić router z Wi-Fi 6 i czy można liczyć na realną zmianę?

Już od dwóch dekad domową sieć internetową możemy budować zupełnie bezprzewodowo (WLAN), wykorzystując standardy noszące (znaną nam wszystkim) zbiorczą nazwę Wi-Fi. Pierwszym standardem Wi-Fi było IEEE 802.11, które zadebiutowało w 1997 roku (do użytku komercyjnego wprowadzono standard 802.11b w 1999 roku). W kolejnych latach pojawiały się następne generacje sieci poprawiające szybkość, wydajność i bezproblemowość domowej sieci WLAN.

Tak doszliśmy do Wi-Fi 6 (lub inaczej 802.11ax) – zupełnie nowej generacji, której publikacja miała miejsce w 2017 roku. Czym standard ten różni się od wciąż bardzo popularnego Wi-Fi 5 (802.11ac) i dlaczego warto zdecydować się na router najnowszej generacji?

Wi-Fi 6 to nie tylko szybszy internet

Pierwszą i najważniejszą zmianą jest oczywiście większa prędkość działania. Nowy standard oferuje teoretyczną maksymalną szybkość transmisji na poziomie aż 10 Gb/s (ok. trzy razy więcej niż Wi-Fi 5). Oczywiście w praktyce takie transfery trudno byłoby osiągnąć. Wciąż jednak Wi-Fi 6 to spory przeskok względem poprzednich standardów.

Dzięki wykorzystaniu modulacji 1024-QAM oraz szerokości kanału transmisji na poziomie 160 MHz, możliwe jest osiągnięcie znacznie szybszej transmisji danych. W rzeczywistych warunkach prędkość internetu przy wykorzystaniu standardu Wi-Fi 6 przekracza 1 Gb/s, czyli ponad 1024 Mb/s. Do tej pory tak szybki transfer mogliśmy uzyskać wyłącznie podłączając komputer do internetu w sposób przewodowy. Teraz podobną szybkość może zaoferować nawet smartfon.

Oznacza to (o ile oczywiście tak szybki internet dostarcza nasz operator), że ściągnięcie gigabajta danych przy prędkości 1 Gb/s trwa zaledwie 8 sekund (1 gigabajt to 8 gigabitów). Pełnometrażowy film w wysokiej rozdzielczości możemy pobrać zatem w mniej niż pół minuty. A to gigantyczna zaleta.

Prędkość to nie wszystko

To jednak nie wszystko. Routery wyprodukowane w oparciu o standard WiFi 6 802.11ax oferują również możliwość podłączenia znacznie większej liczby urządzeń. W dobie, gdy każdy z członków rodziny ma przynajmniej jeden komputer i smartfon, a w domu posiadamy po kilkanaście urządzeń z kategorii smart home, jest to niezwykle istotna zaleta. Nawet kilkadziesiąt połączonych jednocześnie z routerem sprzętów nie stanowi przeszkody. W przypadku starszych routerów, przy większej liczbie podłączonych urządzeń mogą pojawiać się już problemy z połączeniem.

Dwie ostatnie cechy Wi-Fi 6 to znacznie niższe opóźnienia w transmisji danych, co ma szczególne znaczenie dla graczy oraz mniejsze zużycie energii, które przekłada się oczywiście na niższe rachunki za prąd.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Jak jest w praktyce?

Przewagę Wi-Fi 6 można zaobserwować również w praktyce. Dla przykładu router Huawei WiFi AX3 z WiFi 6 oferuje transfer danych na poziomie aż 3000 Mb/s przy wykorzystaniu obu pasm 2,4 oraz 5 GHz. W przypadku tylko drugiego z nich możemy liczyć na transfer danych na poziomie aż 2400 Mb/s. To kilka razy szybciej niż w przypadku analogicznego routera w standardzie Wi-Fi 5.

Co więcej, dzięki wykorzystaniu technologii OFDMA, możliwe stało się podłączenie do routera aż 32 urządzeń w samym tylko paśmie 5 GHz. To częstotliwość, z której korzystają dziś najczęściej smartfony, komputery czy telewizory i zapewnia szybszy i bardziej stabilny dostęp do sieci. Urządzenia takie jak inteligentne żarówki lub lodówki mogą oczywiście wciąż łączyć się z routerem poprzez pasmo 2,4 GHz.

Router WiFi AX3 obsługuje też autorską technologię Huawei - WiFi 6 Plus, co przekłada się na kolejne realne zalety. AX3 zapewnia sygnał mocniejszy o 6 dB, w porównaniu do innych routerów WiFi 6, co przekłada się na spadek zakłóceń oraz opóźnień w transmisji danych nawet o 60 proc. I to niezależnie od tego, gdzie ustawimy router, bo sygnał radzi sobie dobrze nawet, gdy na drodze stoi kilka ścian.

Warto wspomnieć też, że testy laboratoryjne Huawei pokazały, że routery tego producenta, bazujące na standardzie Wi-Fi 6, zużywają aż o 30 proc. mniej energii (w porównaniu do Wi-Fi 5), dzięki inteligentnemu zarządzaniu poborem prądu w trybie czuwania. Już po roku korzystania może przełożyć się to na realne oszczędności w domowym budżecie.

Gdy jeden router to za mało

W przypadku bardzo dużych mieszkań i domów jeden router może nie być w stanie pokryć zasięgiem całej przestrzeni. W takiej sytuacji można co prawda kupić kilka różnych routerów, które będą działały niezależnie od siebie, jednak korzystanie z kilku sieci jest niezwykle niewygodne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest budowa sieci typu mesh.

Wspomniany Huawei WiFi AX3 obsługuje taką sieć, co oznacza, że jeśli w jego zasięgu znajdzie się inny router od Huawei, automatycznie połączą się one w jedną sieć Wi-Fi, którą znajdziemy pod tą samą nazwą. W efekcie uzyskujemy znacznie większy zasięg domowej sieci, bez konieczności każdorazowego przełączania się pomiędzy routerami.

Zmiana routera to nie kłopot

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zmiana routera na nowy wcale nie oznacza uciążliwej lub niemożliwej do wykonania przez przeciętnego użytkownika konfiguracji. Dla przykładu Huawei WiFi AX3 z WiFi 6 wystarczy podłączyć do zasilania i internetu, a następnie dokonać kilku ustawień z poziomu strony internetowej lub dedykowanej aplikacji Huawei AI Life. Oba sposoby są szybkie i proste.

Co więcej, również po skonfigurowaniu routera połączenie się z nim jest bardzo łatwe. Huawei WiFi AX3 w wersji czterordzeniowej został bowiem wyposażony w moduł NFC, a dzięki technologii Huawei Share użytkownicy telefonów z Androidem mogą zbliżyć je do routera, aby połączyć się z routerem bez wpisywania hasła.

Czy warto kupić router Wi-Fi 6?

Standard Wi-Fi 6 na razie ustępuje popularnością Wi-Fi 5, jednak to powoli się zmienia. Na rynku przybywa urządzeń zdolnych obsłużyć sieć nowej generacji. Wi-Fi 6 znajdziemy już w niemal wszystkich nowych smartfonach ze średniej i wyższej półki cenowej, a zakup routera obsługującego standard to wydatek niewiele większy niż w przypadku Wi-Fi.

Czy warto zatem zdecydować się na zakup routera pracującego już w standardzie Wi-Fi 6? Zdecydowanie tak. Zważywszy na to, że router wymieniamy najwyżej raz na kilka lat, zakup urządzenia z nowym standardem to rozsądny wybór, bo sprzęt wystarczy na lata. A ceny takich urządzeń nie są dużo wyższe niż routerów z Wi-Fi 5 - sprzęt firmy Huawei kosztuje 299 złotych.

Nawet jeśli w tej chwili nie mamy jeszcze smartfona z Wi-Fi 6 lub komputera z kartą sieciową 802.11ax (albo mamy tylko jedno takie urządzenie). Na razie wykorzystamy jedynie część zalet Wi-Fi 6, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby routera Wi-Fi 6 używać na razie z urządzeniami korzystającymi ze starszych standardów Wi-Fi. Ten najnowszy jest bowiem zgodny z poprzednimi.