Nie tylko do sportu, ale i na służbowe spotkanie. Wyjątkowy asystent na twoim ręku

Wygląda jak tradycyjny czasomierz, jednak wypakowany jest inteligentnymi funkcjami. Analizuje naszą aktywność fizyczną, jednak może być przydatny również na spotkaniu z kontrahentami. I nie jest tylko zegarkiem. To inteligentny asystent przydatny na co dzień, którego zawsze mamy na nadgarstku.

Moda na inteligentne zegarki trwa już od kilku lat, jednak z każdą kolejną generacją producenci coraz lepiej dopasowują tego typu urządzenia do naszych potrzeb. Dziś smartwatch to nie tylko elektroniczny czasomierz z funkcją pokazywania powiadomień i liczenia kroków. To urządzenie, które jest naszym wirtualnym asystentem i które troszczy się o nas niezależnie od pory dnia i nocy.

Definicję tę spełniają rewelacyjnie dwa najnowsze zegarki firmy Huawei – Watch 3 i Watch 3 Pro. Co można powiedzieć po trzech tygodniach spędzonych z drugim z tych urządzeń? Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wzięciu smartwatcha do ręki to jakość wykonania.

Mistrz elegancji, ale ze sportowym zacięciem

Podstawą Huawei Watch 3 Pro jest solidna koperta zbudowana z materiałów najlepszej jakości – górę wykończono przy użyciu tytanu klasy lotniczej z kryształkami szafiru, a spód jest ceramiczny. Szkło chroniące ekran zostało z kolei pokryte powłoką odporną na zarysowania i ślady odcisków palców.

W zależności od wersji mamy też do wyboru różne rodzaje pasków lub bransoletę. W przypadku Watcha 3 jest to elegancki skórzany pasek lub opaska wykonana z fluoroelastomeru, a Watch 3 Pro wyposażony jest w tytanową bransoletę lub skórzany pasek (opaska z fluoroelastomeru jest w zestawie).

Wszystko to sprawia, że oba zegarki to prawdziwi mistrzowie elegancji. Na pierwszy rzut oka niemal nie różnią się od klasycznych, analogowych zegarków na rękę. Bez żadnych przeszkód możemy zabrać je na spotkanie z kontrahentem czy biznesowy wyjazd i w obu sytuacjach będą prezentować się świetnie. Zwłaszcza, że Huawei zadbał tu o każdy szczegół. Z boku koperty znajdziemy chociażby przycisk funkcyjny i obrotową koronkę, która na myśl przywodzić ma właśnie klasyczny czasomierz.

Nie będzie jednak problemu, aby wykorzystać Watcha 3 i 3 Pro w roli zegarka fitness. Po wymianie paska możemy z nich chociażby pójść na basen (jest oczywiście wodoszczelny), na siłownię, pobiegać lub wybrać się na rower. W dyscyplinach możemy przebierać do woli, bo zegarki dają dostęp do aż 100 trybów sportowych, w tym 19 profesjonalnych dyscyplin, 12 rodzajów aktywności na świeżym powietrzu oraz 7 treningów halowych. Przebieg i efekty swoich treningów możemy później analizować z poziomu ekranu zegarka i sparowanego z nim smartfona.

Jeszcze szybszy, jeszcze lepszy i jeszcze bardziej inteligentny

Kolejna rzecz, która bardzo rzuca się w oczy to szybkość i sprawność działania. Huawei Watch 3 Pro to zupełnie nowa generacja zegarków producenta oparta o nowy system operacyjny HarmonyOS. Interfejs zegarka działa zadziwiająco płynnie, a dzięki podziale ekranu na wzór szachownicy, dostęp do poszczególnych aplikacji i funkcji jest bardzo szybki i wygodny. Z tego samego powodu, nowe urządzenie jest zdecydowanie bardziej samodzielne od poprzednich zegarków Huawei i do działania niemal nie potrzebuje smartfona z aplikacją.

To również dlatego, że Huawei wyposażył nowe zegarki w całą gamę przydatnych modułów łączności. Mamy tu m.in. Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy GPS (wraz z GLONASS, Galileo i Beidou). Nie zabrakło również funkcji e-SIM, dzięki której z zegarkiem możemy powiązać swój numer telefonu.

Możliwe jest więc korzystanie z zegarka bez konieczności łączenia go z telefonem z dowolnego miejsca. Dzięki stałemu połączeniu z internetem możemy korzystać również z funkcji wymagających dostępu do sieci oraz wykonywać i odbierać połączenia lub odczytywać i odpisywać na SMS-y. Dzięki Bluetooth możemy również sparować zegarek np. ze słuchawkami FreeBuds 4 i słuchać muzyki bez konieczności zabierania ze sobą smartfona.

Korzystanie z Watcha 3 Pro jest więc zdecydowanie przyjemnym doświadczeniem. Co jeszcze można robić na okrągłym ekranie o (tylko pozornie) niewielkiej średnicy 1,43 cala?

Asystent, który analizuje twój rytm dzień i noc

Zaskakująco dużo. Przede wszystkim odczytywać i na bieżąco kontrolować wskazania licznych czujników, w które wyposażone zostały zegarki. Watch 3 i Watch 3 Pro mogą w czasie rzeczywistym (przez całą dobę) analizować nasz stan zdrowia i naszą aktywność.

Podstawą jest oczywiście pulsometr analizujący tętno oraz miernik nasycenia krwi tlenem, który w dzisiejszych czasach okazuje się bardzo pomocny. Nowe zegarki badają też liczbę kroków, codzienny ruch, dokładnie analizują przebieg naszego snu, a nawet na bieżąco monitorują temperaturę skóry na nadgarstku.

Oczywiście nie zabrakło też funkcji takich, jak wysokościomierz, barometr, kompas, kalendarz, prognoza pogody, alarm, monitorowanie poziomu stresu, notatnik, minutnik, stoper, asystent oddechu i wiele innych. Możliwości jest zatem znacznie więcej niż początkowo mogłoby się wydawać. Oczywiście z poziomu Huawei Watch 3 i 3 Pro możemy również odczytywać powiadomienia i wykonywać połączenia, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Bateria, przy której zapomnisz o ładowarce

Zazwyczaj większość inteligentnych zegarków ma jedną kluczową wadę – krótko pracuje na jednym ładowaniu. W przypadku nowych urządzeń Huawei jest jednak inaczej. Producent

wyposażył je w pojemne akumulatory, które zapewniają do trzech tygodni pracy w trybie ultra (dwóch tygodni w przypadku Watcha 3), 7 dni w trybie LTE lub 5 dni w trybie smart, czyli podczas stałego korzystania z funkcji eSIM (3 dni w przypadku Watcha 3).

To czasy pracy, o jakich u większości konkurencyjnych zegarków możemy jedynie pomarzyć. Co więcej, w przypadku Huawei Watch ładowania akumulatora jest łatwe i bezproblemowe. Robimy to przy pomocy szybkiej ładowarki bezprzewodowej, przy której 10 min uzupełniania energii wystarcza na doładowanie baterii do 20 proc. i 15 godzin pracy w trybie LTE. Co więcej, zegarki można też podładować przy pomocy dowolnego smartfona z funkcją bezprzewodowego ładowania zwrotnego.

Jak pokazuje więc powyższy przykład, czasy gdy zegarek służył nam jedynie do pokazywania godziny i powiadomień już dawno minęły. Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro to inteligentni asystenci cyfrowi, którzy służą nam pomocą przez cały dzień, a gdy ich potrzebujemy są dostępni nawet w nocy. Wystarczy nie zdejmować ich z nadgarstka.