Rozgrywka bez kompromisu? Na laptopie to łatwiejsze niż myślisz. Dzięki przełomowi w sztucznej inteligencji

Najnowsze gry mają spore wymagania techniczne. Czy wybierając komputer trzeba koniecznie postawić na najbardziej wydajną kartę "stacjonarną"? Dzięki innowacyjnemu, przełomowemu dla rynku rozwiązaniu firmy NVIDIA rozgrywka bez żadnych kompromisów możliwa jest dziś również na laptopie. Sztuczna inteligencja została bowiem wytrenowana, by przyspieszyć wiele popularnych tytułów o kilkadziesiąt, a nawet 200 proc.

Fani gier będą mieli więcej powodów, by spędzać czas w wirtualnym świecie. Nvidia przekazała bowiem wyjątkowo dobre wieści dla branży. W największym skrócie: w najbliższym czasie przybędzie tytułów, które obsługują jedną z najbardziej przełomowych technik renderowania obrazu. Oznacza to tyle, że użytkownicy kart RTX – również tych w laptopach – częściej będą mogli cieszyć się grafiką o niespotykanych do tej pory parametrach.

DLSS, technologia, która zmienia wszystko

NVIDIA dokonała kolejnego kroku w rozwoju technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling). To autorskie rozwiązanie jednego z największych producentów kart graficznych, które wykorzystuje potęgę sztucznej inteligencji. Dzięki głębokiemu uczeniu praktyczne efekty technologii mogą po prostu wcisnąć w fotel.

DLSS sprawia, że karta graficzna może bowiem znacząco ograniczyć wymiar renderowanego obrazu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że przekłada się to na wzrost wydajności. Obraz, który jest wyświetlany na ekranie na jakości jednak nie traci, a nawet zyskuje. Jest bowiem skalowany do oryginalnej rozdzielczości przy użyciu – co kluczowe – rozbudowanej sieci neuronowej. W procesie wykorzystywane są wyspecjalizowane w sztucznej inteligencji rdzenie Tensor.

Technik upscalingu jest wiele, jednak DLSS z pewnością uznać można za najdoskonalszą. Wyjściowy obraz jest nie tylko ostry, pełen detali, do których wyświetlenia trzeba by użyć znacznie wyższej rozdzielczości natywnej. Często nawet lepszy od oryginału.  Docelowy obraz może osiągnąć nawet rozdzielczość 8K.

Jak tłumaczą inżynierowie NVIDII, proces ulepszania obrazu wymaga kilku etapów.

"Specjalny typ sieci SI, tzw. autoenkoder splotowy (konwolucyjny), pobiera bieżącą klatkę o niskiej rozdzielczości i ostatnią klatkę o wysokiej rozdzielczości, aby piksel po pikselu określić, jak wygenerować bieżącą klatkę o wyższej jakości. Podczas szkolenia sieci SI obraz wyjściowy jest porównywany z obrazem referencyjnym 16K (natywnie renderowanym w tej ultrawysokiej jakości), a różnice są przekazywane z powrotem do sieci, dzięki czemu może ona nadal uczyć się i poprawiać swoje wyniki".

Technologia DLSSTechnologia DLSS Materiał promocyjny

DLSS i Ray Tracing. Dwa rozwiązania, które czynią z laptopa potężną maszynę do gier

By w pełni zrozumieć mechanizm działania DLSS trzeba wspomnieć o innym rozwiązaniu. Mowa o Ray Tracingu w czasie rzeczywistym, technologii stosowanej w popularnych kartach graficznych GeForce RTX. Sednem innowacji jest tu śledzenie tych promieni, które użytkownik może zobaczyć. Celem jest maksymalne zwiększenie fotorealizmu i poziomu detali w grach komputerowych.

Połączenie DLSS i Ray Tracingu sprawia, że piorunujące efekty na ekranie możemy zobaczyć nie tylko dzięki kartom stacjonarnym, ale także laptopom wyposażonym w karty graficzne RTX z serii 30. Przesiadka na tego typu maszyny, które w swojej ofercie ma Komputronik, jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na gry. Karty graficzne GeForce RTX trafiają bowiem do najbardziej wydajnych maszyn, które spełniają inne wymagania użytkowników potrzebujących dużej mocy. Komputronik w swojej ofercie ma laptopy wykorzystujące najnowsze karty NVIDIA nie tylko dla graczy, ale i dla tych, którzy wykorzystują ich moc w pracy twórczej.

DLSS w nowych tytułach. Już kilkadziesiąt hitów korzysta z przełomu

Lipiec jest miesiącem przełomu dla tych, którzy czekali na nowe tytuły obsługujące DLSS. Wśród najnowszych gier wymienić trzeba Red Dead Redemption 2, F1 2021, Rust czy Escape from Naraka. Wcześniej przełomowa technologia zawitała do tytułów takich jak LEGO Builder’s Journey, DOOM Eternal, Rainbow Six Siege, No Man’s Sky, The Persistence oraz została częścią silników Unreal Engine i Unity, z których korzysta cała masa znanych gier.

Wśród gier korzystających z DLSS wymienić trzeba też klasyki starsze i nowsze, produkcje wielkich studiów i niezależnych producentów. Warto też przy tej okazji wspomnieć, jak bardzo technika daną grę przyspiesza. Battelfield V działa dzięki DLSS nawet o 40 proc. szybciej, Call of Duty: Warzone przyspiesza o 70 proc., a Cyberpunk 2077, który ma całkiem spore wymagania sprzętowe, o 60 proc. Fortnite, gra mająca rzesze oddanych fanów, dzięki technice DLSS może przyspieszyć nawet trzykrotnie. Wśród innych tytułów, które korzystają z DLSS wymienić warto Minecraft RTX, Metro Exodus: Enhanced Edition, Pumpkin Jack, Call of Duty: Black Ops Cold War, Watch Dogs Legion, Medium, Death Stranding, Control czy Wolfenstein Youngblood. Biblioteka tytułów, które umożliwiają rozgrywkę o niewiarygodnych parametrach nawet na laptopie to już ponad 60 pozycji.

Potęga technologii DLSS została potwierdzona podczas wielu testów, efekty gołym okiem widać też na licznych filmach zamieszczonych w sieci. Ulepszenie, które wprowadziła na rynek NVIDIA jest jednym z najbardziej znaczących i przynoszących graczom wielkie korzyści. Wybierając komputer do gier nie trzeba więc brać pod uwagę wyłącznie jednostek stacjonarnych, ale skorzystać również z szerokiej oferty wydajnych laptopów.

Więcej o: