Monitor dla profesjonalistów to nie tylko wysoka rozdzielczość ekranu. Poznaj 5 cech, które zwiększają komfort pracy

Wysoka rozdzielczość, komfortowe proporcje ekranu czy duże możliwości podłączenia zewnętrznych urządzeń to tylko część z najważniejszych cech monitora do profesjonalnego zastosowaniu w domu czy w biurze. O czym jeszcze należy pamiętać, planując zakup? Oto 5 najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, na przykładzie najnowszego modelu klasy premium w portfolio Huawei - monitora MateView.

Nie każdy szukając monitora przystosowanego do pracy zdaje sobie sprawę z cech, które taki sprzęt powinien posiadać. A jego specyfikacja i możliwości w bezpośredni sposób przekładają się na komfort pracy. Dziś opowiadamy o pięciu najważniejszych cechach na przykładzie nowego monitora klasy premium dla profesjonalistów – modelu Huawei MateView, który obecnie można kupić w przedsprzedaży.

Odpowiednia przekątna ekranu 

Na pierwszy ogień bardzo istotna kwestia, o której wiele osób przy wyborze monitora (nie tylko dla profesjonalisty) lub telewizora zapomina. Spora część kupujących, wybierając nowy sprzęt, stawia przede wszystkim na jak największą przekątną ekranu, stąd spora popularność ekstremalnie wręcz dużych monitorów i telewizorów. 

O ile podczas gier lub oglądania filmów - do czego model Huawei MateView też świetnie się nadaje - zbyt dużą przekątną (w stosunku do np. możliwości przestrzennych w mieszkaniu) można zaakceptować, o tyle w przypadku monitora dla profesjonalistów odpowiednia wielkość przestrzeni roboczej w bezpośredni sposób wpływa na komfort pracy. 

Taki sprzęt nie powinien być przesadnie mały, aby użytkownik miał odpowiednio dużą przestrzeń do pracy. Konieczne jest zatem wybranie ekranu o przekątnej przynajmniej 20 cali. Z drugiej strony przekątna nie może być zbyt duża, aby umożliwić bezproblemowe operowanie po ekranie. 

Warto postawić więc na wyważoną wielkość. W przypadku monitora Huawei MateView, stworzonego właśnie z myślą o profesjonalistach, przekątna ekranu to 28,2 cala. To idealny kompromis pomiędzy zbyt wielką i zbyt małą wartością do komfortowej pracy. 

Wysoka rozdzielczość ekranu 

Drugi punkt jest dość oczywisty, jednak nie można o nim nie wspomnieć, bo to jedna z ważniejszych rzeczy. Chodzi oczywiście o rozdzielczość ekranu. Myśląc o monitorze dla profesjonalisty, należy zadbać, aby rozdzielczość obrazu była na tyle wysoka, aby zapewnić wygodną pracę z wieloma otwartymi oknami lub np. na plikach zdjęciowych. Z drugiej strony nie warto popadać w skrajności i lepiej postawić na wyważoną wartość. 

Dla przykładu, we wspomnianym monitorze Huawei mamy do czynienia z ekranem 4K+, czyli obraz wyświetlany jest w rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2560 pix). Przy przekątnej 28,2 cala rozdzielczość ta jest nawet więcej niż wystarczająca podczas pracy. 

Rozdzielczość to jednak nie wszystko, bo istotna jest również jakość wyświetlanego obrazu. Jedną z najważniejszych cech jest wierne odwzorowanie palety barw sRGB na poziomie 100 proc. oraz palety barw DCI-P3 na poziomie 98 proc. Dodatkowo MateView dostał certyfikat VESA DisplayHDR 400.  

Możemy zatem liczyć na świetne odwzorowanie kolorów na ekranie oraz bardzo wysoką jakość obrazu i  wsparcie dla technologii HDR. To ogromny plus, bo odpowiednia jakość obrazu jest kluczowa podczas pracy. 

Warto wspomnieć też o technologii ograniczającej emisję niebieskiego światła, która pozwala odpocząć naszym oczom. Wysoką skuteczność rozwiązania potwierdzono certyfikatem TÜV Rheinland, a to nie wszystko, bo w monitorze ograniczono też efekt migotania obrazu. W przypadku monitora dla profesjonalisty to bardzo ważne. 

Huawei MateView to sprzęt dla profesjonalistów.Huawei MateView to sprzęt dla profesjonalistów. Materiał promocyjny

Idealne proporcje wyświetlanego obrazu 

Niemniej ważną cechą jest jednak rzecz, na którą spora część osób szukających monitora nie zwraca zbyt dużej uwagi. Istotna jest bowiem nie tylko przekątna i rozdzielczość ekranu, ale również jego proporcje. Model MateView ma proporcje ekranu wynoszące 3:2, co jest ogromnym plusem. 

To sprawia, że idealnie sprawdza się przede wszystkim podczas pracy. Ekran w proporcjach 3:2 najlepiej nadaje się chociażby do obróbki fotografii (zazwyczaj mają one podobne proporcje), przeglądania stron internetowych lub chociażby pracy w arkuszach kalkulacyjnych czy przy prezentacjach. 

Takie proporcje sprawiają bowiem, że podczas pracy wykorzystujemy w praktyce zdecydowanie większą część ekranu, unikając „marnotrawienia" przestrzeni roboczej, jak ma to miejsce chociażby przy ekranach 16:9. 

Wiele możliwość podłączenia sprzętu 

Kolejną istotną cechą, którą powinien wyróżniać się dobry monitor dla profesjonalistów jest bogaty wybór portów, dzięki którym ekran można podłączyć do różnych urządzeń. Huawei MateView to dobry przykład także i w tej kwestii. Po pierwsze dlatego, że oferuje sporą liczbę gniazd, ale również dlatego, że umożliwia zdalne podłączenie ze smartfonem. 

Jeśli chodzi o złącza kablowe, do wyboru użytkownika oddano dwa porty USB-C, dwa kolejne standardowe („komputerowe") USB, port HDMI 2.0, Mini DisplayPort i jedno gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Na tle większości monitorów (które zazwyczaj wyposażone są w dwa gniazda HDMI i port mini jack) taki zestaw prezentuje się bardzo okazale. Oznacza to bowiem, że do monitora podłączymy każdy nowoczesny sprzęt, niezależnie od tego, jaki kabel akurat będziemy mieli pod ręką. 

Co więcej, urządzenia peryferyjne, takie, jak mysz i klawiatura, możemy podłączyć bezpośrednio do monitora, co pozwala na stworzenie z niego swoistej „stacji dokującej". Przy zmianie komputera na inny nie musimy wiec każdorazowo przełączać klawiatury i myszy do nowego sprzętu. To spora zaleta dla osób korzystających np. jednocześnie ze służbowego i prywatnego laptopa. 

Dla tych, którzy - zgodnie z dzisiejszym trendem - coraz częściej do pracy wykorzystują smartfony, również znalazły się odpowiednie udogodnienia. MateView pozwala na bezprzewodowe połączenie ze smartfonem, tabletem lub laptopem marki Huawei. Co więcej, dzięki funkcji OneHop Projection, możemy chociażby obsługiwać aplikacje smartfona na ekranie monitora lub edytować pliki zapisane na telefonie bezpośrednio na ekranie monitora. I to oczywiście całkowicie bezprzewodowo. 

Huawei MateView to sprzęt dla profesjonalistów.Huawei MateView to sprzęt dla profesjonalistów. Materiał promocyjny

Niecodzienny design i ułatwienia 

Ostatnia cecha, na którą należy zwrócić uwagę szukając monitora dla profesjonalisty, to design oraz inne elementy wpływające na komfort pracy. Nie da się ukryć, że monitor to centralny element biurka i stanowi swego rodzaju ozdobę naszego stanowiska pracy. Warto zatem, aby wyglądał jak najlepiej. Świetny design może też sprawić, że praca stanie się nieco przyjemniejsza. 

MateView jest niezwykle elegancki i wygląda bardzo nowocześnie. Jego obudowa jest cienka (jej grubość to zaledwie 9,3 mm), a ramka została wykonana z metalu. Co więcej, ekran FullView zajmuje aż 94 proc. powierzchni przedniego panelu, co sprawia, że ramki wokół wyświetlacza są niezwykle małe. To zdecydowanie dodaje uroku. 

A warto zauważyć, że nowoczesny design nie oznaczał pójścia na kompromisy. Pomimo tak małej grubości, Huawei zmieścił w obudowie dwa głośniki o mocy 5W (ukryto je w stojaku monitora), dwa mikrofony obsługujące algorytmy redukcji szumów oraz dotykowy panel sterowania. Ponadprzeciętny wygląd nie oznacza więc rezygnacji z komfortu pracy, który w przypadku MateView stoi na najwyższym poziomie. 

Do 22 sierpnia monitor jest dostępny w sklepie internetowym huawei.pl w ofercie premierowej. Jego rekomendowana cena to 2599 zł, a przy jego zakupie do zestawu dodawany jest smartwatch Huawei Watch GT 2 Pro.