Dużo pamięci, szybki procesor i co jeszcze? Pięć cech mocnego laptopa do nauki i pracy

Laptop to narzędzie, które w dobie pandemicznych obostrzeń jest niezbędne zarówno w pracy, jak i szkole. Jak wybrać urządzenie, by spełniało nasze oczekiwania? Warto znać znaczenie najważniejszych parametrów.

Dobór laptopa do potrzeb nie jest prostym zadaniem, bo oferta producentów szybko się zmienia, a nowości na rynku trudno cały czas śledzić. Jest jednak kilka cech urządzenia, na które uwagę musimy zwrócić w szczególności. Znajomość znaczenia niektórych parametrów pozwoli nam też łatwiej zrozumieć, czy dany sprzęt na pewno spełnia nasze oczekiwania.

Czy warto zmienić komputer? Pierwsze wrażenie może wbić cię w fotel

Komputery, których używamy w domu i szkole, są zazwyczaj wysłużone. Czasami trudno się z nimi rozstać, ale po przesiadce na nowe urządzenie wielu użytkowników spyta z pewnością: Dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej.

Na nową maszynę z pewnością warto się bowiem przesiąść. Nowe procesory są zarówno niezwykle wydajne, jak i energooszczędne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku laptopów, które często muszą przecież pracować "na baterii". Maszyny, które przez długi czas nie dorównywały standardowym komputerom dzisiaj są już naprawdę szybkie.

Wpływ miała na to zmiana standardów pamięci i dysków twardych. I one znacznie przyspieszyły, stały się też mniej energożerne. W laptopach zmieniły się też ekrany – "full HD" i tutaj jest coraz częściej pieśnią przeszłości. A to sprawia, że na nowym laptopie pracuje się znacznie lepiej niż na wysłużonym.

ABC komputera, czyli procesor, pamięć i dysk

Stwierdzenie, że komputer powinien mieć szybki procesor, dużo pamięci i dobrej klasy dysk nie jest z pewnością zaskakujące. Jakie układy warto jednak wziąć pod uwagę, by nie wybrać modelu przestarzałego, co dzięki temu zyskujemy?

Procesor – zwracaj uwagę na generację. Godnym uwagi chipem jest i7 Pro jedenastej generacji. Jest sercem jednego z bardziej prestiżowych modeli - Huawei Matebook X Pro 2021. Maszyna wykorzystuje wszelkie zalety architektury Tiger Lake.

Pamięć – nie liczy się tylko ilość. Dla użytkownika znaczenie ma to, że kontroler pamięci wspiera układy w standardzie LPDDR4. Wiele maszyn, z których korzystaliśmy przez ostatnie lata korzysta ze standardu DDR3, który miał znacznie niższe taktowanie. Gdy wybieramy komputer istotne jest bowiem nie tylko ile ma pamięci RAM, ale jak szybko potrafi ona pracować.

Jaki sprzęt wybrać?Jaki sprzęt wybrać? Materiał promocyjny

Nowoczesny komputer powinien mieć minimum 8GB pamięci RAM, chociaż 16GB wydaje się wyborem znacznie bardziej komfortowym z uwagi na obciążenie stron skryptami i multumediami.

Dysk – kilka literek, które robią różnice. Kolejnym z aspektów, które przy wyborze komputera uznać trzeba za kluczowy, jest dysk. Od dłuższego czasu tradycyjne „talerzowce" zostały wyparte przez dyski SSD – znacznie szybsze od poprzedników, potrzebujące mniej czasu na reakcję. Przez ostatnie lata dyski przeszły jednak kilka rewolucji. Jedną z istotniejszych jest wprowadzenie standardu NVMe. Non-Volatile Memory Express jest standardem mniej wymagającym dla procesora, znacznie bardziej energooszczędnym, i, co niezwykle istotne, ma potencjał na przyszłość. Jest to bowiem jedno z nowszych rozwiązań, które znaleźć można w komputerze. Standardem, który spełni wymagania w pracy i szkole jest dysk o pojemności 512GB, ale 1TB też nie jest żadną przesadą.

Szybki dysk ma też jeszcze jedną zaletę. Start systemu operacyjnego zajmuje teraz często dosłownie sekundy. To tylko świadczy o skali przyspieszenia.

Huawei Matebook X Pro 2021 korzysta z wysokiej klasy procesora, bo jest maszyną, która w sklepie powinna z pewnością znaleźć się na górnej półce. Nie tylko przez świetne połączenie trzech powyższych parametrów. To bezramkowa konstrukcja, z wyjątkowym ekranem o przekątnej 13,9 przy rozdzielczości 3K (3000x2000 pikseli).

Ekran – liczy się wielkość, rozdzielczość i….

Przy wyborze komputera liczą się również inne parametry - wielkość i rozdzielczość ekranu oraz pojemność baterii. Te parametry są istotne, bo wysoka rozdzielczość to wyższy komfort, ale i wyższe zapotrzebowanie na energię. Huawei ma jednak w swojej ofercie sprzęty, które z dala od gniazdka potrafią wytrzymać nawet kilkanaście godzin.

Ekran – jak zmieścić więcej danych na mniejszej powierzchni. To jeden z przykładów tego, jak wiele osiąga dzisiaj technologia najwyższej klasy. Bo rozdzielczość ekranu w połączeniu z jego wielkością to jeden z najważniejszych parametrów, które decydują o wygodzie. Na ekranie o wysokiej rozdzielczości zmieścimy bowiem więcej okien. A że Huawei Matebook X Pro 2021 może pochwalić się jeszcze 100-procentowym pokryciem RGB, możemy mieć pewność, że jakość obrazu – kolory i kontrast – spełnią nasze oczekiwania.

Proporcje i jasność. To ma znaczenie. Huawei MateBook 14 jest dowodem na to, że nieco mniejsza rozdzielczość również może sprawdzić się w praktyce – nie każdy potrzebuje przecież jednoczesnej pracy nad kilkunastoma aplikacjami. W przypadku tego modelu i tak mamy jednak do czynienia z ekranem, który z pewnością przewyższa standardy. Ekran typu FullView (2k, 2160x1440 pikseli) przy proporcji 2:3 zapewnia bowiem świetną widoczność. Model ten może pochwalić się też wysoką jasnością ekranu. Wynosi ona aż 400 nitów, co zapewni dobre warunki pracy nawet w słoneczny dzień.

Wysoka klasa widoczna jest w innych aspektach urządzenia. AMD Ryzen 5 4600H to potężny układ wywodzący się z jednej z najbardziej przełomowych serii na rynku. Ryzeny błyskawicznie podbiły bowiem serca użytkowników dzięki niecodziennej wydajności. I w tym wypadku do dyspozycji mamy 6 rdzeni i 12 wątków. Wykonany w standardzie 7 nm jest nie tylko szybki, ale i energooszczędny.

Mobilność ma znaczenie. Huawei ma w swojej ofercie laptopy o przekątnej 13, 14 i 15 cali. Wielkość urządzenia, ma wpływ na jego mobilność, ilość zajmowanego miejsca. To kolejne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Ci, którzy lubią duży ekran powinni zwrócić uwagę na model Huawei MateBook D 15 Intel. 15-calowy wyświetlacz sprawdzi się podczas pracy, ale i jako narzędzie relaksu, oglądania filmów i seriali. Uwagę zwraca też niska waga urządzenia – wynosi zaledwie 1,53 kg. Urządzenie jest też wyjątkowo cienkie, po złożeniu ma mniej niż 17 mm.

Bateria baterii nierówna. Mobilność ma znaczenie

Kryterium, które warto wziąć pod uwagę to wielkość baterii. W zależności od wielkości ekranu i procesora może się ona bowiem różnić. I tak w przypadku modelu Huawei Matebook D14 w pełni naładowane urządzenie może wyświetlać filmy Full HD przez nawet 9,5 godziny.

Dla porównania Huawei MateBook 14 filmy odtwarzać potrafi przez nawet 14,7 godziny. A technologia QuickCharge pozwala naładować urządzenie w kwadrans – do poziomu, który spokojnie pozwoli pracować przez dwie godziny.