Chcesz pracować mobilnie? Tablet może być świetną alternatywą dla komputera. Warto jednak wybrać go z głową

Wydajny tablet z klawiaturą i rysikiem może okazać się znakomitym narzędziem pracy oraz alternatywą dla laptopa czy komputera stacjonarnego. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Na rynku nie brakuje bowiem urządzeń o średniej jakości.

Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że coraz częściej pracujemy zdalnie. Czasem naszym biurem jest sypialnia, czasem ogród, a innym razem przedział w pociągu, czy też stolik w kawiarni. Mobilna praca wymaga mobilnych rozwiązań. Tu z pomocą przychodzą tablety. Urządzenia te – po podłączeniu klawiatury – stają się doskonałą alternatywą dla znacznie większych i droższych laptopów czy komputerów stacjonarnych. A do tego zmieszczą się w torebce bądź małym plecaku. 

Przed zakupem tabletu do pracy w pierwszej kolejności powinniśmy określić nasz budżet. Rozpiętość cenowa na rynku tych urządzeń jest bowiem ogromna. Znajdziemy tablety za 200-300 złotych, a także takie, które kosztują 5 czy nawet 8 tysięcy złotych. Niestety w przypadku tych pierwszych możemy spodziewać się urządzenia o niskiej jakości – ze słabym ekranem, niezbyt wydajnym procesorem, małą ilością dostępnej pamięci oraz kiepską kamerą do rozmów wideo. Z drugiej strony, wydawanie 5-6 tysięcy złotych na tablet do codziennej pracy również zdaje się mijać celem. Szczególnie, że w tym wypadku często płacimy dodatkowo tylko i wyłącznie za obecność logo wybranego producenta. 

Jak zwykle, najrozsądniej jest celować w coś pośrodku. I tak za kwotę około 2000-2500 złotych powinniśmy kupić tablet, który spełni nasze oczekiwania i posłuży nam przez kilka najbliższych lat. No dobrze, ale jakimi cechami powinien charakteryzować się taki sprzęt? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem tabletu do pracy zdalnej? Oto 6 wskazówek, które pomogą wam w wyborze. 

EKRAN 

Zacznijmy od najważniejszego aspektu, czyli wyświetlacza. Najlepszym wyborem będzie tu ekran o przekątnej ok. 10-11 cali i rozdzielczości 1920x1080 lub większej – np. 2560x1600. Zwróćmy uwagę na to, aby była to matryca IPS (charakteryzuje się lepszym kątami widzenia i bardziej naturalną reprodukcją kolorów) z kinową paletą barw DCI-P3, a także wysokim kontrastem i jasnością, co jest przydatne w wielu sytuacjach, na przykład podczas oglądania filmów czy seriali w jakości HD w aplikacji Netflix

Do niedawna na rynku tabletów dominowały ekrany ze standardowym odświeżaniem ekranu na poziomie 60 Hz. Nowsze urządzenia dysponują jednak wyświetlaczami 120 Hz, które charakteryzują się dwukrotnie wyższą płynnością obrazu, co przekłada się również na wygodniejszą i bardziej komfortową pracę. Taką matrycę posiada najnowszy w portoflio Huawei tablet MatePad 11, który dodatkowo dysponuje również certyfikatem TÜV Rheinland w zakresie ochrony wzroku. Oznacza to, że ekran ogranicza emisję szkodliwego niebieskiego światła oraz eliminuje efekt migotania.  

WYDAJNOŚĆ I ŁĄCZNOŚĆ 

Nowoczesny tablet powinien oferować wydajność, która pozwoli nam na bezproblemową pracę z wieloma aplikacjami – również tymi bardziej wymagającymi. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z tanimi urządzeniami o kiepskiej specyfikacji, doskonale wie, jak frustrująca jest sytuacja, gdy nasz tablet – ni stąd ni zowąd – się zawiesi lub gdy aplikacje uruchamiają się nawet kilkadziesiąt sekund. 

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na procesor, czyli "bijące serce" całego urządzenia. Powinna być to wielordzeniowa jednostka od sprawdzonego producenta. Obecnie jednym z najwydajniejszych mobilnych układów na rynku jest 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 865, który napędza wspomniany już model MatePad 11. Możliwości tego procesora potwierdzają znakomite wyniki osiągane w benchmarkach. Równie istotna jest ilość pamięci operacyjnej – 4 GB RAM to dziś  absolutne minimum, ale zdecydowanie warto zainwestować w 6 GB. Przyda nam się także odpowiednia ilość miejsca na dane. W tym momencie optymalnym rozwiązaniem wydaje się 128 GB. Na koniec, warto zwrócić uwagę na to, czy tablet dysponuje również slotem kart microSD.  

Tablet do pracy zdalnej powinien być wyposażony w szybki moduł Wi-Fi 6, który będzie obsługiwał zarówno sieć 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Przyda nam się także moduł Bluetooth 5.1, który pozwoli komunikować się z innymi urządzeniami (np. z naszym smartfonem), a także GPS, żyroskop czy kompas. Jeśli chodzi o dostępne porty, to obowiązującym standardem stało się już USB typu C.  

Wydajność i wielofunkcyjność to podstawa.Wydajność i wielofunkcyjność to podstawa. Materiał promocyjny

BATERIA 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest wbudowana bateria. Jeśli często pracujemy poza domem, to powinniśmy szukać tabletu, który umożliwi nam cały dzień pracy na jednym ładowaniu akumulatora. W przypadku modelu MatePad 11 pojemność ogniwa wynosi 7150 mAh,  co przekłada się na aż 12 godzin ciągłego odtwarzania wideo w jakości 1080p, przy jasności ekranu na poziomie 200 nitów. Tablet ten oferuje również funkcję ładowania zwrotnego, która zmieni nasze urządzenie w powerbank i pozwoli podładować smartfon i bezprzewodowe słuchawki. Z pewnością nie jeden raz taka możliwość okaże się dla nas zbawienna.  

WBUDOWANA KAMERA 

Ponieważ coraz częściej pracujmy zdalnie, zmienił się również sposób, w jaki komunikujemy się z naszymi współpracownikami. Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się aplikacje do rozmów wideo. Jeśli podczas wideokonferencji z naszym szefem chcemy być dobrze widziani i słyszani, to zwróćmy uwagę na to, jaką kamerą dysponuje nasz tablet. Kiepskiej jakości kamerka mocno utrudni nam życie. 

Wspomniany już tablet Huawei dysponuje przednim aparatem o rozdzielczości 8 megapikseli ze światłem f/2.0, co w zupełności powinno wystarczyć do prowadzenia wideorozmów w dobrej jakości. Urządzenie dysponuje również zestawem 4 czułych mikrofonów, a także 4-głośnikowym systemem audio od firmy Harman, który przyda nam się nie tylko podczas pracy, ale także podczas oglądania filmów, słuchania muzyki i grania. 

SYSTEM I APLIKACJE 

Sprzęt to jednak nie wszystko. Liczy się również oprogramowanie. Tutaj idealnym scenariuszem jest sytuacja, gdy to producent danego tabletu jest jednocześnie producentem system operacyjnego, który jest na nim zainstalowany. Dlaczego jest to tak istotne? Tylko w tym wypadku możemy liczyć na pełną optymalizację oprogramowania i wyciśnięcie ostatnich soków z naszego sprzętu.  

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku tabletu MatePad 11, który jest napędzany przez autorski system HarmonyOS 2 od Huawei. A możliwości tego systemu są spore. 

Przykładowo, funkcja App Multiplier pozwala nam na niezależną pracę na dwóch oknach w ramach jednej aplikacji, z kolei tryb Multi-Window umożliwia otwarcie do 4 różnych aplikacji na jednym ekranie, co w efekcie przekłada się na płynną pracę bez ciągłego przełączania się między programami.   

Jedną z najciekawszych funkcji systemu HarmonyOS 2 jest jednak możliwość połączenia naszego tabletu z laptopem i wykorzystania go jako drugiego ekranu, co zapewni nam dodatkową przestrzeń roboczą. Funkcja Huawei Share, bo o niej mowa, pozwala na pełną integrację między obydwoma urządzeniami, w tym na przeciąganie i upuszczanie plików bądź klonowanie ekranu. 

AKCESORIA 

Dobry i przyszłościowy tablet powinien również oferować szeroką gamę akcesoriów, które pomogą nam rozbudować możliwości naszego urządzenia. W przypadku tabletu do pracy absolutnym minimum wydaje się dodatkowa klawiatura. Huawei MatePad 11 możemy podłączyć do wygodnej i kompaktowej klawiatury Smart Magnetic Keyboard, która pełni też funkcję eleganckiego etui. 

Osobom, które często mają do czynienia z grafiką komputerową bądź lubią tworzyć odręczne notatki, z pewnością przyda się również rysik. Dobry stylus powinien charakteryzować wysoką czułością, a zarazem małym opóźnieniem. Przykładowo, Huawei M-Pencil drugiej generacji, który świetnie współpracuje z tabletem MatePad 11, rejestruje aż 4096 poziomów nacisków, wykrywa poziom nachylenia, a reakcja ekranu na każdy ruch wykonany tym rysikiem wynosi zaledwie 2 ms.  

Najnowszy tablet Huawei Mate Pad 11 dostępny jest w oficjalnym sklepie internetowym huawei.pl.