Nie trzeba być mechanikiem, aby kupić dobre auto z drugiej ręki. Wystarczy klawiatura i mysz

Zakup samochodu z drugiej ręki jest czasochłonny i ryzykowny. Na szczęście nie trzeba już samodzielnie przeglądać setek ogłoszeń. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja i specjalna strona, dzięki której auto zamówimy "z dostawą do domu". Z certyfikatem potwierdzającym stan techniczny. Sprawdź, jak kupując auto nie ulec emocjom i "sztuczkom" sprzedawcy.

Kupowanie samochodu przez internet jest możliwe tylko dzięki najnowocześniejszej technologii. Jak ona działa?

Konrad Jaśkiewicz, Country Manager Poland w Carvago: Technologia, z której korzystamy w Carvago, jest oparta na algorytmach machine learning. I nie tylko pomaga dokonywać wyborów związanych z zakupem auta, ale też na te wybory wpływa - oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. To taki wirtualny doradca, który na podstawie m.in. analizy kliknięć i odwiedzonych stron, uczy się naszych preferencji zakupowych.

Posługujecie się sztuczną inteligencją. Jak wiele ona dziś potrafi? 

Sztuczna inteligencja dostępna jest od 50 lat, ale przez długi czas była mocno ograniczona. Szybko jednak ewoluowała i teraz jest obecna niemalże w każdym aspekcie codziennego życia. Miliardy operacji wykonywanych bez przerwy, ciągi danych przetwarzane w nieprzerwanych cyklach - to wszystko, czego użytkownik nie widzi gołym okiem, dzieje się w naszych systemach. Wszystko po to, by konsument otrzymał najlepsze na rynku oferty sprzedaży samochodów. Sztuczna inteligencja niesamowicie więc wszystko przyspiesza.

Konrad Jaśkiewicz, Country Manager Poland w CarvagoKonrad Jaśkiewicz, Country Manager Poland w Carvago Materiał promocyjny

Opowiedzmy w skrócie o Carvago. Wchodzę na stronę i...

Carvago.com to największa europejska platforma do zakupu samochodów ONLINE. Nie jesteśmy też klasycznym portalem ogłoszeniowym, ograniczającym się do lokalnej oferty. Nie zaliczamy się do tzw. classifieds media. Najbliżej nam do definicji marketplace w najbardziej klasycznym wydaniu, czyli serwisu, gdzie jest wielu sprzedawców i jeszcze więcej kupujących. 

Na rynku są takie serwisy – kupujemy w nich elektronikę, prezenty. A wy sprzedajcie samochody.

Tak. Dostarczamy jednak coś więcej. Kompletny produkt na przejrzystej ścieżce zakupowej. Krótko mówiąc - od wyboru samochodu, przez weryfikacje stanu technicznego do rejestracji i dostawy, wszystko bez wychodzenia z domu i z minimalnym zaangażowaniem ze strony kupującego. Carvago.com to takie wirtualne jedno okienko, w którym załatwimy wszystko. W jednym miejscu, bez korzystania z usług wielu innych firm i fachowców. 

A dlaczego miałbym korzystać z Carvago, a nie samodzielnie szukać samochodu? 

Carvago pozwala oszczędzić czas, pieniądze, nerwy. Nie musimy nigdzie jeździć, by po przejechaniu setek kilometrów okazało się, że ktoś wprowadził nas w błąd pięknym ogłoszeniem. My je weryfikujemy, dajemy pewność, że to, co widzi klient, odpowiada stanowi faktycznemu. 

Carvago dostarczy kupiony samochód do klienta.Carvago dostarczy kupiony samochód do klienta. Materiał promocyjny

Carvago to nie jest zwykły serwis z ogłoszeniami, gdzie każdy może dodać samochód a my po prostu klikamy "kup teraz". Na czym polega selekcjonowanie ofert?

Nie! Nie jesteśmy tego rodzaju serwisem. Postawiliśmy na wysoką jakość oferty. Sami wybieramy samochody, które staną się jej częścią. Wszystko zgodnie z wysokimi standardami i ograniczeniami co do wieku, przebiegu auta i stanu technicznego. To nasze podstawowe kryteria. Jest też oczywiście szereg innych. U nas przysłowiowe pierwsze skrzypce odgrywa analiza danych. 

Na czym ona – w skrócie – polega? 

Nasze algorytmy w czasie rzeczywistym przetwarzają ogromne ilości danych z wielu źródeł badając ich aktualność i  integralność. Nasza oferta to 7 do 10% wszystkich ofert pojawiających się codziennie na europejskim rynku. 

Carvago błyskawicznie analizuje miliony ofert. Człowiek nie mógłby mu dorównać?

Dokładnie od 9 do 12 mln ofert. Taki zbiór danych analizujemy codziennie. Jest to liczba ogłoszeń dostępnych na europejskich rynkach. Proszę pamiętać, że ustawienie podstawowych filtrów, które odrzucą samochody starsze niż 10 lat i z przebiegiem większym niż 150 tys. km. nie wystarczy. Żeby zapewnić symetrie danych, zbiór musi być badany cały czas i aktualizowany codziennie.

Jakich pułapek pomagacie unikać? 

Część ogłoszeń np. w opisach zawiera frazy, które mogą wskazywać, że faktyczna cena sprzedaży jest inna niż ta w nagłówku, bo wymaga sfinansowania samochodu przez bank dealera lub dokupienia dodatkowej usługi. Są rynki, które słyną z tego typu zagrywek. Mamy wdrożone samouczące się algorytmy, które skutecznie eliminują większą część "oszukanych" ofert. Dzięki temu końcowy użytkownik ma dostęp do zweryfikowanej, zagregowanej oferty w jednym miejscu czyli na CARVAGO.COM. 

Co dokładnie analizują algorytmy, czego się uczą, jak zyskuje na tym klient?

Właściwie istnieje możliwość dowolnego modelowania każdego pojedynczego elementu, który jest poddawany analizie. Od koloru nadwozia poprzez unikalne elementy dodatkowego wyposażenia, kończąc na liczbie dni publikacji w oryginalnym ogłoszeniu i historii serwisowej.  Mechanizmy SI mają dość dużą umiejętność adaptacji na podstawie danych historycznych. 

W jaki sposób kontrolujecie samochody, które potem oferujecie? Jak działa CarAudit™?

CarAudit™ to nasza autorska usługa. Kompletny produkt do weryfikacji stanu technicznego auta. Od tego wszystko się zaczęło. Od początku wiedzieliśmy, jaką jakość informacji chcemy dostarczyć użytkownikowi końcowemu, co jest ważne z perspektywy współczesnego kupującego, poszukującego samochodu w internecie. Przez jakiś czas analizowaliśmy dostępne standardy na rynku, wiedzieliśmy więc czego brakuje w obecnych, popularnych rozwiązaniach tego typu. Dopiero potem wokół tego produktu zbudowaliśmy model biznesowy oraz stworzyliśmy ścieżkę zakupową. 

Samochody są bardzo dokładnie weryfikowane.Samochody są bardzo dokładnie weryfikowane. Materiał promocyjny

Co da mi, jako potencjalnemu kupującemu, wasz raport? 

Sam raport to szczegółowa weryfikacja 270 unikalnych punktów samochodu. Korzystamy z sieci certyfikowanych audytorów. Klient wraz z opisem otrzymuje wysokiej jakości zdjęcia. Wkrótce dostęp do wszystkich danych będzie możliwy nie tylko z profilu klienta na platformie, ale też w dedykowanej aplikacji CarAudit™.  Sam proces jest tak stworzony, aby eliminował możliwość popełnienia błędu przez audytora. Aplikacja prowadzi za rękę i uniemożliwia pominięcie któregoś z kroków procesu.  Po wpisaniu numeru VIN system odpytuje bazy danych, sprawdzając auto pod kątem historii serwisowej, ewentualnych szkód oraz prób manipulacji przebiegu. 

Dlaczego Carvago można nazwać najbardziej kompleksowym rozwiązaniem? To nie tylko wybór samochodu, ale kwestie przeglądu, gwarancji, transportu. Za to wszystko odpowiada stworzona przez was innowacyjna technologia.

Wszystko w ramach jednego spójnego procesu. Przy zachowaniu pełnej transparentności i gwarancji niezmienności ceny. Zaczynamy od kontroli technicznej w ramach standardu CarAudit™ a kończymy na dostawie zarejestrowanego samochodu pod wskazany przez klienta adres. 

Dostarczycie mi zarejestrowany samochód? Który sobie wybiorę na stronie? 

Tak! Dodatkowo nasza platforma daje możliwość śledzenia transakcji i wszystkich jej etapów poprzez profil klienta na CARVAGO.com. 

Czy algorytmy to lepsi doradcy, jeśli chodzi o samochód niż nasze emocje? Algorytmy powinny być bezstronne, obiektywne. Jakie to ma zalety?

Olbrzymie. Mając do wyboru kilka samochodów dostępnych fizycznie w salonie, sprawny sprzedawca lub nawet sposób prezentacji auta, potrafi w tak wpłynąć na nasze decyzje, że ostatecznie wybieramy nie do końca takie auto, które jest nam potrzebne, droższe w zakupie i eksploatacji.   

Sprzedawcy wiedzą, jak wykorzystać nasze emocje. A wasze algorytmy pozwalają, by wygrał zdrowy rozsądek? 

Wiemy, że zakup samochodu czy nawet jego wynajem na dłuższy okres zawsze wiążą się z emocjami, które towarzyszą transakcji. Wciąż to właśnie one biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Z pozoru lepsza oferta ostatecznie okazuje się całkowicie błędną decyzją. Jeśli wybieramy ze zdefiniowanej wcześniej listy wyselekcjonowanych - dzięki algorytmom sztucznej inteligencji - aut, prawdopodobieństwo złego wyboru eliminujemy praktycznie do zera. To trochę tak, jak z zakupami spożywczymi w tradycyjnym sklepie i online. Jestem przekonany, że większość z nas wychodzi zawsze z całą masą niekoniecznie potrzebnych rzeczy. 

Jakie parametry ogłoszeń analizujecie, skąd to szybkie tempo. Dlaczego korzystanie z Carvago pozwala oszczędzić czas?

Analizujemy wszystkie parametry, które mogą wpływać negatywnie na atrakcyjność oferty. Potrafimy wyeliminować samochody bez  poprawnego numery VIN, uszkodzone. Wykluczamy też oferty, które jasno i klarownie nie komunikują w nagłówku ogłoszenia ostatecznej ceny transakcji, a są tylko wartością możliwą do uzyskania przy spełnieniu szeregu warunków np. zakup w finansowaniu przez bank sprzedawcy.  Istnieją rynki słynne z tego typu zagrywek. 

Carvago to przykład doskonałego wykorzystania potencjału AI. Jak sztuczna inteligencja będzie się rozwijać? 

Postęp w tym obszarze jest tak duży, że trudno powiedzieć, co jesteśmy w stanie osiągnąć w ciągu 10 czy 20 następnych lat. Może powinniśmy zapytać o to jakiś mechanizm SI. Biorąc pod uwagę, że ostatnie 5-7 minionych dekad to bardzo szybki rozwój wszystkich technologii związanych ze sztuczną inteligencją to kolejne jej etapy będziemy osiągać w coraz krótszym czasie.

Ale rewolucja, co udowadnia wasz serwis, już się zaczęła? 

Tak. Pierwszy duży "skok" zajął nam cały XX wiek, kolejny 14 lat i następny już tylko 7, łatwo można dostrzec zależność. Z czasem, ze względu na duże nasycenie, kolejne cykle będą się wydłużać. Jak przy każdej szansie pojawia się też wiele zagrożeń. Takie głosy słychać coraz częściej, a autorami opinii są autorytety związane od lat z SI. Chodzi tu raczej o dostrzeganie ciemnych stron postępu technologicznego i zachowanie zdrowego rozsądku.