Użytkownicy smartfonów mają alternatywę. AppGallery, czyli skarbnica aplikacji, gier i usług przeszła wielką zmianę

Mówiąc o smartfonie zazwyczaj mamy na myśli samo urządzenie, czyli te niespełna 200 gramów elektroniki upchniętej w ciasnej obudowie. To jednak dość wąskie myślenie. Integralną częścią każdego inteligentnego telefonu jest paczka usług mobilnych oraz... aplikacje.

Chcąc pobrać jakiś program, który nie został fabrycznie zainstalowany przez producenta, musimy rzecz jasna udać się do sklepu z aplikacjami. To wirtualne repozytorium, gdzie znajdziemy setki tysięcy programów, które zostały sprawdzone, są bezpieczne i przystosowane do zainstalowania na naszym smartfonie.  

Użytkownicy smartfonów przez długie lata byli w zasadzie skazani na aplikacje i usługi podsuwane przez jednego z graczy na rynku. Tymczasem od lat rozwijana usługa Huawei Mobile Services w ostatnim czasie przeszła sporą zmianę. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do jednego z najbardziej rozbudowanych sklepów z aplikacjami – AppGallery.  

Początki AppGallery były dość nieśmiałe. W 2019 roku Huawei zaczął bardzo aktywnie rozwijać własne usługi Huawei Mobile Services, a AppGallery stał się integralną częścią HMS. Wraz z upływem kolejnych miesięcy w sklepie zaczęło pojawiać się coraz więcej aplikacji. 

Jakiś czas temu rozwój ten gwałtownie przyspieszył. Obecnie nie ma tygodnia, abyśmy nie słyszeli o nowych aplikacjach dodanych do AppGallery. Te – szczególnie w ostatnich miesiącach – pojawiają się tam jak grzyby po deszczu i nie zanosi się, aby to tempo miało w najbliższym czasie zwolnić.  

Obecnie w repozytorium Huawei znajdziemy już ponad 34 tysiące aplikacji zintegrowanych z HMS dostępnych w Polsce, a także ponad 1700 aplikacji polskich producentów.  Globalnie z AppGallery korzysta bagatela 550 milionów aktywnych użytkowników.  

Nie brakuje oczywiście aplikacji wydawanych przez polskie firmy, bardzo szybko pojawiają się kolejne programy bankowe. Co ważne, wiele z aplikacji zintegrowanych z HMS pozwala nam płacić telefonem zbliżeniowo przy użyciu modułu NFC – tak jest w przypadku aplikacji Millennium, i PKO. Można też korzystać z płatności BLIK-iem, a wkrótce i z płatności zbliżeniowych BLIK. Z HMS zintegrowane są też aplikacje mBanku, Credit Agricole, Noble Bank, Getin i Alior Bank.  

Jak działa AppGallery? 

Działanie AppGallery nie odbiega zbytnio od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne sklepy z aplikacjami. Mamy wiec intuicyjny interfejs, a na stronie startowej znajdziemy cztery najważniejsze zakładki. W "Promowanych" znalazły się podpowiedzi popularnych aplikacji, które warto zainstalować. Zostały one podzielone na kategorie, a – co warto zauważyć – propozycje aplikacji są często powiązane bieżącymi wydarzeniami lub naszymi preferencjami. Na przykład, z okazji "Dnia bez samochodu" Huawei przygotował paczkę aplikacji, które pozwalają na poruszanie się po mieście w bardziej ekologiczny sposób. 

Poza tym mamy zakładkę "Aplikacje", gdzie znajdziemy listy programów najpopularniejszych, najlepiej ocenianych lub zwyczajnie należących do konkretnej kategorii (np. podróże, edukacja czy motoryzacja). Jest też oczywiście zakładka "Gry", która działa w identyczny sposób oraz "Ja", gdzie pojawiają się aktualizacje aplikacji, jest lista życzeń, ustawienia i wiele więcej. 

Instalujesz i zdobywasz nagrody 

Tu przechodzimy do jednego z największych wyróżników sklepu AppGallery. A jest nim dostęp do atrakcyjnych prezentów, nagród i kuponów. Huawei dba o to, aby w tym miejscu stale pojawiały się kolejne oferty przygotowane we współpracy z deweloperami, które zachęcą nas do instalacji konkretnych narzędzi czy gier. 

Korzystanie z AppGallery przynosi też inne korzyści. Użytkownicy mogą liczyć na dostęp do darmowych wersji premium aplikacji, atrakcyjne zniżki w grach, a nawet rabaty na zakupy produktów i usług.  

Nie chcesz instalować? Nie musisz 

To oczywiście nie wszystko, bo sklep AppGallery jest znacznie bardziej rozbudowany. Mamy tu funkcje dbające o nasze bezpieczeństwo, jak np. "Ochrona 360°" zapewniająca, że programy, które pobieramy są bezpieczne i wolne od wirusów. Jest też oczywiście opcja "Kontrola rodzicielska", która pozwala na zablokowanie aplikacji, które nie są przeznaczone dla młodszych użytkowników smartfonów.  

Możemy też dopisać interesujące nas aplikacje do listy życzeń i zaczekać aż będą one dostępne z poziomu AppGallery. 

Jeśli jakiejś aplikacji nam brakuje, z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja wbudowana w wyszukiwarkę Petal. Autorskie narzędzie Huawei podsunie nam odpowiednie repozytorium, wskaże jaką aplikację pobrać.

Widać więc wyraźnie, że AppGallery, trzeci największy sklep z aplikacjami, to potężne źródło programów, które mogą znaleźć na urządzeniach Huawei. Użytkownicy, którzy zastanawiają się, jaki smartfon wybrać, nie muszą martwić się o to, że nie będą mogli pobrać interesującego ich narzędzia, aplikacji gry. Narzędzia stworzone przez Huawei z pewnością są też bardziej dojrzałe i zaawansowane – warto po nie sięgać.