Nie słyszałeś o usługach mobilnych Huawei? Czas nadrobić zaległości. Czym jest HMS i co warto o nim wiedzieć?

HMS, czyli Huawei Mobile Services, to ekosystem przydatnych usług, bez których nie może działać smartfon. Czym dokładnie jest jednak HMS i dlaczego warto mieć go w swoim telefonie?

Jednymi z najbardziej zaawansowanych smartfonów na rynku są bez wątpienia urządzenia Huawei. Nie brakuje im nie tylko najlepszych komponentów, takich jak procesory, aparaty, akumulatory. Mogą pochwalić się czymś więcej – autorskim ekosystemem Huawei Mobile System. Gigant technologii od lat bowiem inwestuje w innowacje i stworzył niezależne, autorskie rozwiązanie, z którym pewnie nie wszyscy jeszcze się zetknęli.  

Ekosystem usług, czyli co musisz mieć w smartfonie? 

Chodzi nie tylko o podstawowe usługi, bez których nie będziemy w stanie wygodnie korzystać ze smartfona. HMS to przede wszystkim o narzędzia, takie jak przeglądarka internetowa, mapy, poczta, usługi chmurowe, osobisty asystent czy sklep z aplikacjami 

Warto zauważyć, że HMS (Huawei Mobile Services), czyli usługi mobilne Huawei, nie są żadną nowością. Istnieją już od kilku lat, jednak Huawei "dopiero" od 2019 roku bardzo mocno postawił na rozwój i reklamę HMS. Jeśli zatem wciąż nie wiecie, czym są te usługi, pora nadrobić zaległości. 

Huawei Mobile Services, czyli drzwi do mobilnego świata 

Huawei Mobile Services to "paczka" usług mobilnych, które każdy posiadacz smartfona tej firmy otrzymuje już zainstalowanych na swoim smartfonie. Można powiedzieć, że są swego rodzaju drzwiami do świata mobilnego, bo bez nich nie wykorzystamy możliwości swojego urządzenia. 

Jedno konto dla twoich usług. Poznaj ID Huawei 

Ich najważniejszą częścią jest ID Huawei, czyli klucz do wspomnianych wyżej drzwi. To nasze cyfrowe konto, które pozwala na zalogowanie się do wszystkich autorskich rozwiązań dostępnych na urządzeniach Huawei. Właśnie w tym miejscu konfigurujemy informacje na swój temat, a dzięki ID Huawei logujemy się do pozostałych usług Huawei czy synchronizujemy swoje dane między różnymi urządzeniami. 

Pliki zawsze pod ręką. W chmurze 

Naturalnym wykorzystaniem tych możliwości jest zatem Chmura Huawei. To miejsce, w którym w bezpieczny sposób możemy przechowywać swoje dane, takie jak zdjęcia i filmy z aparatu czy zapisane dokumenty. Dzięki chmurze przydatne pliki możemy mieć zawsze pod ręką, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia Huawei akurat korzystamy. 

Co więcej, Chmura Huawei może służyć nam jako bezpieczne schronienie dla kopii zapasowej danych zapisanych w pamięci smartfona. W razie kradzieży, zgubienia lub zniszczenia urządzenia, istotne dane będzie można odzyskać wykorzystując chmurę. 

Mistrz wyszukiwania. Poznaj inteligencję Petal Search 

Oczywiście nie można nie wspomnieć o kilku innych aplikacjach, bez których większość użytkowników nie wyobraża sobie korzystania ze smartfona. Pierwsza z nich to przeglądarka internetowa. Przeglądarka Huawei to fabrycznie zainstalowane na telefonie narzędzie, które pozwala na surfowanie po sieci. 

Do tego mamy aplikacje, takie jak np. Motywy Huawei, czyli miejsce, w którym znajdziemy wiele motywów, czcionek i tapet pozwalających na personalizację swojego urządzenia. Wybierać możemy nie tylko spośród kilku zapisanych w telefonie, ale korzystając z bazy tysięcy innych, które możemy pobrać do pamięci urządzenia. 

Gdyby jednak tego było mało, Huawei przygotował narzędzie Petal Search. To zaawansowana wyszukiwarka mobilna zintegrowana z AppGallery, która pozwoli nie tylko na znalezienie potrzebnych informacji, ale również pobranie wielu aplikacji, dla których zabrakło miejsca w AppGallery.

Bezpieczny sklep z tysiącami aplikacji. AppGallery da ci wszystko, czego potrzebujesz 

Jedną z najważniejszych jest jednak sklep z aplikacjami - AppGallery. Baza dostępnych w nim aplikacji od wielu miesięcy bardzo intensywnie się rozrasta i obecnie liczy już tysiące programów, w tym wiele aplikacji znanych firm. Znajdziemy tu nie tylko programy do rozrywki (np. streamingu filmów i muzyki), sporo znanych i lubianych gier, ale również np. aplikacje bankowe pozwalające na zarządzanie osobistymi finansami z poziomu telefonu Huawei. 

Aplikacje dostępne w AppGallery są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Co więcej, dla użytkowników, którzy pożyczają swoje telefony pociechom przygotowano funkcję kontroli rodzicielskiej. Można też wypróbować wybrane gry online bez konieczności instalacji ich w pamięci telefonu, a także zgarnąć wiele korzyści polując na promocje pojawiające się regularnie w AppGallery. 

Sztuczna inteligencja do twoich usług, czyli nie ma to jak praktyczny Asystent 

Na koniec warto wspomnieć też o Huawei Assistant, czyli wirtualnym pomocniku, który dostępny jest z poziomu ekranu głównego (po przeciągnięciu ekranu w prawo), dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Asystent pomaga znaleźć konkretną usługę na urządzeniach Huawei, dostarcza najnowszych informacji ze świata czy przewiduje, z jakich funkcji chciałby skorzystać użytkownik i mu to ułatwia. 

Wszystkie te usługi (i wiele innych) składają się właśnie na HMS, czyli Huawei Mobile Services i dbają o to, abyśmy mogli skorzystać z funkcji smartfona, których akurat potrzebujemy. Dlaczego więc warto mieć je w swoim urządzeniu? To oczywiste. Bo tylko z nimi skorzystamy z podstawowych możliwości, które oferują nasze telefony i – co również bardzo istotne – zrobimy to w bardzo wygodny i intuicyjny sposób.