Kupujesz laptop do gier? Oto 5 cech, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Gracze to wymagający klienci, gdy rozglądają się za nowymi laptopami. Nic dziwnego, najlepsze tytuły gier stawiają wysokie wymagania sprzętowe. Zwłaszcza jeśli nie chcemy grać w ustawieniach minimalnych, tylko zalecanych! To powoduje, że myśląc o laptopie do gier, musimy znaleźć model, który temu podoła.

Laptop gamingowy to zakup na kilka najbliższych lat. Można przypuszczać, że wraz z rozwojem technologii będą rozwijać się też wymagania sprzętowe dla popularnych tytułów gier – dobrze więc wybrać sprzęt, który da nam „zapas" w specyfikacji, gdyby te wymagania wzrosły.

Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do gier? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom!

Procesor, karta graficzna – i co jeszcze? Podstawowe cechy, na jakie warto zwrócić uwagę!

Przeglądając modele laptopów do gier, znajdziemy bardzo szczegółowe, imponujące specyfikacje. Jak je czytać, by wyciągnąć z nich najważniejsze wiadomości? Zacznijmy od podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę w laptopie gamingowym.

  • Procesor – bez dobrego procesora nie ma mowy o dobrym laptopie gamingowym i płynnie działających grach! Na ten moment powinniśmy wybierać minimum procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Myśląc jednak bardziej przyszłościowo, dobrze postawić na procesor sześciordzeniowy. Do wyboru mamy procesory od dwóch producentów: Intel oraz AMD Ryzen.

  • Karta graficzna – topowe gry charakteryzują się świetnej jakości grafiką. Dobrze móc z niej w pełni korzystać! Takiemu wyzwaniu podołamy tylko wtedy, gdy postawimy na wysokiej jakości kartę graficzną, chociaż i te różnią się między sobą dość mocno klasami. Na rynku dominują karty GeForce. Karty ze średniej półki to 1650 Ti i 1650, z wysokiej – na przykład NVIDIA GeForce RTX 3060. Najdroższe karty graficzne znajdziemy w laptopach gamingowych, które kosztują kilkanaście tysięcy złotych – tam znajdziemy karty GeForce RTX 3070 lub RTX 3080.

  • Pamięć RAM – laptop do gry powinien mieć odpowiednią liczbę RAM, by najlepsze tytuły mogły płynnie działać. Minimalna wartość to 8 GB RAM, lepiej jednak szukać laptopów z 12 GB RAM – to bardziej przyszłościowe rozwiązanie.

Wśród podstawowych parametrów znajdziemy też takie kwestie, jak rodzaj dysku twardego, chłodzenie czy rozdzielczość ekranu. Chcemy się jednak skupić na kolejnych elementach, które decydują o tym, czy z laptopa gamingowego będzie nam się wygodnie korzystało. Co wziąć pod uwagę?

  • Klawiatura – zwykle w laptopach gamingowych klawiatura jest podświetlana, co znacznie ułatwia grę. Powinna być odporna na uszkodzenia – pamiętajmy w końcu, że gra przebiega zwykle bardzo dynamicznie. To aspekt dobrego laptopa do gier, któremu przed zakupem należy się szczegółowo przyjrzeć.
  • Dostępne złącza – to, ile mamy do dyspozycji złącz USB i jakiego są rodzaju, pomoże nam zyskać przewagę w rozgrywce, jeśli podłączymy na przykład dodatkowe akcesoria. Warto na nie zwrócić szczególną uwagę!

Warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją laptopa do gier i porównywać najważniejsze dane z poszczególnych urządzeń. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepsze rozwiązania dostępne w naszym budżecie!

Bogatą ofertę laptopów do gier znajdziesz w MediaMarkt.pl.