Szczoteczki do zębów: poznaj technologię magnetyczną!

Postęp technologiczny sprawia, że elektryczna szczoteczka do zębów powoli przestaje być postrzegana jako modny gadżet. Współczesne topowe modele nadal nie należą do najtańszych. Nasza zwiększona świadomość sprawia jednak, że coraz chętniej inwestujemy we własne zdrowie. W zeszłym roku w Polsce pojawiła się zupełna technologiczna nowość- szczoteczka magnetyczna, która całkowicie zrewolucjonizowała i odświeżyła rynek szczoteczek elektrycznych. Jaka jest Oral-B iO? Czym się charakteryzuje? Czy warto?

Higiena jamy ustnej - dlaczego jest tak ważna?

Nie tylko próchnica stanowi prawdziwy problem i prawdziwe wyzwanie dla pacjentów oraz stomatologów na całym świecie. Choć to właśnie ona przybiera formy epidemiczne, biorąc pod uwagę statystyki. Jest chorobą zakaźną, o czym nie każdy wie. Nie wynika ze spożywania nadmiernej ilości cukru. Choć między innymi cukier przyczynia się do stworzenia dla niej idealnego środowiska. Cicha epidemia próchnicy dotyczy każdego z nas. Ta choroba nie zabija od razu, ale z pewnością stanowi zagrożenie dla naszego życia i zdrowia w perspektywie długofalowej. Podobnie jak wiele innych dolegliwości, które zaczynają się właśnie w jamie ustnej.

Nie tylko aspekty zdrowotne mają tu znaczenie. We współczesnym świecie ludzie bardzo łatwo oceniają po wyglądzie. Dlaczego tak jest? Rozważania natury moralnej to jedno. Fakty to coś zupełnie innego. W szumie informacyjnym zwyciężają zjawiska, które szybko można zweryfikować jako korzystne. Dziś zwraca się uwagę na biały uśmiech, jako jeden z podstawowych elementów atrakcyjności, świadczący o równowadze życiowej, świadomości i dostatku. Jeśli dobrze wyglądamy, to znaczy, że dobrze nam idzie. Jeśli dobrze nam idzie, to znaczy, że mamy kontrolę. Jeśli mamy kontrolę, to znaczy, że można nam zaufać. Taki mechanizm rządzi tym, jak jesteśmy postrzegani.

W jaki sposób można pozyskać kontrolę nad swoim uzębieniem? Przede wszystkim regularnością i sumiennością. Żaden, nawet najlepszy sprzęt, nie załatwi sprawy za nas. Jedynie ozdobi łazienkę, jeśli my nie będziemy z niego regularnie i odpowiednio korzystać. Jeśli jednak połączymy odpowiedni warsztat z określoną systematycznością, pozyskamy efekty lepsze niż możemy się spodziewać. Prościej rzecz ujmując: najlepsza szczoteczka do zębów, dobra pasta, nić dentystyczna, solidny płyn do płukania ust oraz odpowiednia praca z naszej strony to szybkie i długotrwałe efekty. Nie mamy wpływu na to, czy urodziliśmy się z pięknymi zębami. Ale z pewnością mamy wpływ na to, czy nasze zęby będą zadbane, czy nie.

Szczoteczki elektryczne - krok po kroku do magnetycznej

Obecny wybór szczoteczek elektrycznych może przyprawić o zawroty głowy kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się tematem. Często więc wybór pada na opcję najtańszą, gdyż panuje przekonanie, że skoro trudno się zdecydować, to nie ma sensu przepłacać. Zdarza się też, że wybór pada na szczoteczkę soniczną, gdyż o niej najczęściej się mówi, więc powszechna opinia plasuje ją na najwyższej pozycji w całej hierarchii. Te informacje wymagają gruntownego uporządkowania. Pamiętajmy, że każda (prawidłowo i regularnie używana) szczoteczka elektryczna będzie lepsza od manualnej, ale żeby zrozumieć zasadę działania wszystkich urządzeń przyjrzyjmy się ich ewolucji z bliska.

 • Pierwsza szczoteczka elektryczna

Rok wynalezienia: 1939

Z inicjatywy: dr Philippe-Guya Wooga

Zasada działania: Była to bardzo prosta konstrukcja, oparta na ruchach posuwisto-zwrotnych.

Wymagana technika: Mechaniczne działanie szczoteczki było (z punktu widzenia naszych czasów) dość osobliwe. Ruchy posuwisto-zwrotne przypominały ruchy ramienia robota.

Ważne! Początkowo, tego typu konstrukcja, miała służyć osobom z niepełnosprawnościami. Ze względu opóźnienia wynikające z wojny pomysł nie przyjął się od razu. Działające na zbliżonej zasadzie modele trafiły do sprzedaży w USA, na początku lat sześćdziesiątych XX wieku.

 • Szczoteczka soniczna

Rok wynalezienia: 1964

Zasada działania: Nie zmieniła się od momentu wynalezienia. Dostępne obecnie w sprzedaży szczoteczki soniczne działają podobnie, jak te sprzed lat. Urządzenie emituje słyszalne fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, które generują pianę z pasty, wody i śliny. Działa wspomagająco w procesie mycia zębów.

Wymagana technika: W związku z faktem, że zakres działania szczoteczki jest dość ograniczony (z boku na bok), użytkownik musi pamiętać o stosowaniu specjalnego ruchu wymiatającego oraz przykładać włókna do czyszczonych powierzchni pod kątem 45 stopni.

Ważne! W roku 1964 szczoteczka soniczna nie trafiła od razu do sprzedaży. Pierwszą falę popularności przeżyła dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Niedawno powróciła znów jako nowość. Dlatego wciąż, wiele osób, uważa ją za najnowszy typ szczoteczki.

 • Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna

Rok powstania pierwszego modelu: 1991

Z inicjatywy: Oral-B

Zasada działania: Inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi okrągła główka, wykonująca ruchy oscylacyjno-rotacyjne nie osiągała współczesnych nam prędkości, ale w owym czasie okazała się znacznym postępem.

Wymagana technika: Ruchy posuwisto-zwrotne, podobne do tych w szczoteczce manualnej.

Ważne! Do dziś można ją spotkać w sprzedaży. Stanowi jedną z najbardziej przystępnych cenowo szczoteczek elektrycznych.

 • Szczoteczka soniczno-rotacyjna (ORP)

Rok powstania pierwszego modelu: schyłek drugiej dekady XXI wieku.

Z inicjatywy: Oral-B

Zasada działania: Można o niej śmiało powiedzieć, że stanowi urządzenie „2 w 1". W szczoteczce soniczność została połączona ze z okrągłą główką wykonującą ruch 3D- oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny.

Wymagana technika: Brak wymaganej techniki.

Ważne! W modelu Oral-B Genius X po raz pierwszy użyto sztuczną inteligencję.

 • Szczoteczka magnetyczna

Rok powstania pierwszego modelu: 2020

Wynalazca: Oral-B

Zasada działania: Całkowicie nowy napęd magnetyczny, posiadający zdolność przenoszenia mikrowibracji bezpośrednio z magnetycznego napędu na włókna. Okrągła główka porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym połączonym z mikrowibracjami. Pierwszy i jedyny na świecie inteligentny czujnik nacisku.

Szczoteczki do zębów: poznaj technologię magnetyczną!Szczoteczki do zębów: poznaj technologię magnetyczną! 

Wymagana technika: Nie jest wymagana żadna dodatkowa technika. Należy jedynie równomiernie przemieszczać główkę z jednej powierzchni zęba na kolejną a szczoteczka wykona całą pracę za nas.

Technologia magnetyczna - co to?

Sama technologia magnetyczna, to przede wszystkim niespotykana wcześniej ergonomia. To perfekcyjna relacja na linii zużyta energia-efektywność. Dzieje się tak, przede wszystkim, przez wzgląd na wykorzystanie liniowego napędu magnetycznego, który w perfekcyjny sposób oddaje dokładnie taką porcję energii, jaka potrzebna jest do optymalnego umycia zębów. Mikrowibracje przenoszone są prosto z napędu na główkę szczoteczki. Oprócz tego główka wykonuje szybkie, ale jednocześnie odpowiednio delikatne ruchy oscylacyjno-rotacyjne połączone ze wspomnianymi mikrowibracjami.

W praktyce oznacza to niezwykłą efektywność, połączoną z niesamowitą troską o stan dziąseł i szkliwa pacjenta. Mycie zębów staje się bardzo przyjemnym i niespotykanym wcześniej doznaniem. Przypomina bardziej masaż niż szorowanie, choć trzeba przyznać, że mechaniczne działanie główki dba o zaskakujące efekty. Jeśli jednak ktokolwiek uznałby, że urządzenie działa za mocno lub zbyt delikatnie, zawsze może skorzystać z jednego z siedmiu trybów (model Oral-B iO9). Tak pełny wachlarz gwarantuje całkowitą elastyczność i niezwykle wygodną możliwość wyboru. Warto podkreślić, że dostępne w szczoteczce programy nie stanowią sztucznego urozmaicenia. Każdy z nich działa osobno i ma do spełnienia zupełnie inne zadanie.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO9 - najlepsza szczoteczka elektryczna od Oral-B

Obecnie topowym modelem całej linii szczoteczek magnetycznych Oral-B iO jest Oral-B iO 9, ale w 2022 roku premierę będzie miał model iO 10 z ładowarką iO Sense. Poniżej kilka kluczowych cech produktów linii iO, składających się na unikalną całość i wyróżniających sprzęt spośród wielu urządzeń obecnych na rynku.

 • Okrągła główka i jej ruchy

Sprytna, docierająca wszędzie, okrągła główka o unikalnym, autorskim i przebadanym profilu dokładnie otacza ząb z każdej strony i usuwa płytkę bakteryjną. Dzieje się tak dzięki temu, że porusza się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym, a dodatkowo bezpośrednio na jej włókna przenoszone są mikrowibracje z napędu magnetycznego. Główka dostępna jest w wariantach Ultimate Clean (dokładne czyszczenie) i Gentle Care (delikatna, dla osób z problemami i użytkowników aparatów ortodontycznych). Marka planuje w najbliższym czasie dodać kolejne warianty końcówek m.in. wybielającą.

 • Liniowy napęd magnetyczny

Sprawia, że mycie zębów jest dokładne i delikatne a szczoteczka pracuje cicho.

 • Inteligentny czujnik nacisku

To pierwszy czujnik nacisku, który sygnalizuje nie tylko zbyt mocny nacisk (czerwone światło pierścienia), ale również zbyt słaby (wybrany przez nas kolor) oraz odpowiedni nacisk (zielone światło). Dzięki temu osiągniemy zamierzone cele, chroniąc szkliwo i dziąsła.

 • Magnetyczna ładowarka

Dzięki niej naładujemy szczoteczkę do pełnego akumulatora tylko w 3 godziny (serie od iO 7 wzwyż), a szczoteczka będzie działać po pełnym naładowaniu do 14 dni!

Szczoteczki do zębów: poznaj technologię magnetyczną!Szczoteczki do zębów: poznaj technologię magnetyczną! 

 • Etui podróżne z funkcją ładowania w iO 9

Niezwykle wygodna opcja dla podróżujących, którzy nie muszą dodatkowo zabierać ze sobą ładowarki- naładujemy szczoteczkę w etui podróżnym, które ochroni nasze urządzenie podczas wyjazdu.

 • 7 trybów mycia (iO 9)

Każdy może wybrać najlepszy dla siebie, mamy do dyspozycji: codzienny, intensywny, wybielający, do pielęgnacji języka, do pielęgnacji dziąseł, delikatny, bardzo delikatny.

 • Współpraca z aplikacją

Nie tylko dla osób lubiących nowinki techniczne. Aplikacja pomaga wszystkim, udzielając genialnych wskazówek, gdzie powinniśmy domyć zęby, jakie błędy popełniamy i co moglibyśmy poprawić. Wystarczy zainstalować ją na smartfona i połączyć telefon ze szczoteczką (bezbłędna komunikacja Bluetooth).

 • Kolorowy wyświetlacz i jego czytelna komunikacja

Upływający czas, wybrany tryb, ale przede wszystkim komunikat, jak nam poszło szczotkowanie, wyrażany pod postacią emotikonek. Oprócz tego szczoteczka przywita nas i pokaże poziom naładowania.

Wszystkie modele z serii iO posiadają technologię magnetyczną i myją zęby tak samo skutecznie. Niektóre jedynie różnią się od siebie pewnymi elementami. Niższe warianty zawierają mniejszą ilość trybów lub akcesoria w zestawie. Tylko w iO9 występuje program pielęgnacji języka, a w modelach iO7 oraz iO6 nie ma trybu super delikatnego.