Łatwe zakupy w Internecie - na co dzień i od święta

Polacy wydają prawdziwą fortunę na zakupy w Internecie. W 2020 roku w sieciowych sklepach zostawili blisko 70 mld zł. Rośnie nie tylko wartość sprzedaży, lecz także zaangażowanie poszczególnych grup wiekowych. Osoby 50+, które jeszcze kilka lat temu po zakupy w sieci sięgały niechętnie, dziś stanowią pokaźną grupę kupujących. Według ekspertów wśród tej grupy wiekowej zakupy w Internecie będą coraz popularniejsze. W tylko jednym z dużych sklepów internetowych można bowiem znaleźć ponad 200 mln ofert i porównać ceny produktów oferowanych przez ponad 128 tysięcy firm. Co jeszcze przekonuje do zakupów w sieci?

Zakupy w Internecie z każdym rokiem zyskują na popularności. Ostatnie lata to pod tym względem okres nieustannego wzrostu. Wystarczy szybki przegląd najważniejszych liczb. Na towary w sieci Polacy wydali w 2020 roku - w zależności od szacunków - od 70 do 76 mld zł. W roku 2016 ta wartość wynosiła znacznie mniej - 37,4 mld zł, w 2017 43,3 mld zł, a w 2018 przekroczona została granica 50 mld zł. Również w roku 2019 trend wzrostowy był widoczny, bo wartość rynku sięgnęła 61,1 mld zł.

Euromonitor podaje, że w 2020 roku wzrost rynku e-commerce, w ramach którego analizowana jest sprzedaż internetowa, osiągnął 42 proc. W porównaniu z Europą tempo wzrostu w naszym kraju jest ponad 2,5-krotnie wyższe. Równie imponujące są dane dotyczące tego, jak wielu Polaków korzysta z ofert sklepów internetowych. Zakupy online robi bowiem aż 85 proc. polskich użytkowników Internetu. I tu widoczny jest znaczący wzrost, bo w 2019 roku było to 73 proc.

Osoby w wieku 50+ przechodzą do Internetu. Wszystko wyjaśniają statystyki

Zakupy w Internecie przestają być domeną osób młodych. Powodów jest kilka.

  • Pierwszy? Społeczeństwo regularnie się starzeje, a osoby w wieku ponad 60 lat to już jedna czwarta Polaków. Do internetowych zakupów "wciąga" je również coraz powszechniejsza cyfryzacja, o czym świadczą dane m.in. z portali społecznościowych.
  • Kolejny powód, dla którego zakupy sieciowe stają się popularne wśród osób starszych, to coraz częstsze stykanie się z technologią - wiele osób 50+ jest lub całkiem niedawno było aktywnych zawodowo. Według badań firmy Gemius 50-latkowie i starsi traktują Internet przede wszystkim jako źródło informacji - po portale internetowe sięga bowiem 72 proc. osób w tej grupie wiekowej. Taki sam wynik osiągnęli Polacy w wieku od 25 do 34 lat.

Wśród osób 50+ zakupy internetowe wciąż są mniej popularne niż w innych grupach wiekowych. I tu jednak widać dynamiczny wzrost. Wśród osób w wieku 65-74 lata w 2016 roku zakupy robiło jedynie 7,6 proc. badanych. W roku 2020 było to już ok. 17 proc. Osoby w wieku 55-64 lata również robią zakupy w sieci znacznie częściej - w roku 2016 było to niespełna 16 proc., w 2020 35 proc.

Dlaczego Polacy kupują w sieci? To spodoba się osobom starszym

Badania potwierdzają, że zakupy w sieci mają dla Polaków kilka kluczowych zalet. Najistotniejszy atut to dostępność towarów. Taką odpowiedź wskazało 82 proc. badanych cytowanych w raporcie "E-commerce w Polsce 2020". Dla 75 proc. ankietowanych korzystne w zakupach internetowych są ceny.

Dla Polaków to właśnie kryterium pozostaje jednym z najistotniejszych, przy czym istotny jest też koszt wysyłki. Na polskim rynku działają portale, które te wymagania łączą. Tylko na jednej z większych platform zakupowych dostępnych jest ponad 200 mln ofert, a swoje oferty prezentuje ponad 128 tys. firm. Nic dziwnego, że z tego konkretnego serwisu aktywnie korzysta 13 mln Polaków. Oferuje on też możliwość skorzystania z usługi dostawy zamówionych produktów - jedna roczna opłata umożliwia otrzymanie nieograniczonej liczby przesyłek (od określonej kwoty).

Badani wskazują też na inne zalety kupowania w sieci - brak konieczności wizyty w sklepie i nieograniczony czas na wybór.

Co Polacy kupują w sieci? Zakupy codzienne i od święta

Zainteresowanie zakupami w sieci nie dotyczy tylko jednej kategorii produktów. Śmiało można powiedzieć, że Polacy kupują w sieci w zasadzie wszystko. Część kategorii zakupowych zyskuje jednak na popularności w sposób szczególny.

W 2020 roku w sposób wyjątkowy wzrósł udział sprzedaży produktów spożywczych. Co jeszcze kupowali Polacy w Internecie? Jak widać, jest to miejsce zarówno do zakupów "na co dzień", jak i "od święta". 25 proc. kupiło bowiem odzież i obuwie, 11 proc. książki, po 10 proc. przypada z kolei na pozycje "sprzęt elektroniczny", "zabawki", "kosmetyki".

Polacy w sieci kupują też bilety (7 proc.), artykuły motoryzacyjne (6 proc.), a nawet leki (4 proc.) - wynika z analiz CBOS.

Przyszłość e-commerce w Polsce

Z raportu PwC i Digital Experts Club wynika, że blisko połowa Polaków zamierza w 2021 roku wydawać na zakupy w sieci więcej niż w roku poprzednim. I ten trend będzie trudny do powstrzymania, bo według ekspertów wartość rynku internetowego handlu w roku 2026, a więc już za pięć lat, osiągnie… 126 mld zł. Oznacza to, że rynek ten niemal się podwoi.

Wygoda, bezpieczeństwo, rozbudowana sieć kurierska, jasne procedury, prawo do zwrotu, a przede wszystkim niskie ceny. To wszystko sprawia, że zakupy w sieci z pewnością będą zyskiwać fanów we wszystkich grupach wiekowych. Również wśród tych osób, które wciąż wolą tradycyjne zakupy - i one coraz częściej będą kupować w sieci.