Zmiany klimatu z pierwszej ręki. Gazeta.pl łączy siły z naukowcami z UAM

Maria Mazurek
Zielona Gazeta rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chcemy pokazywać zmiany klimatu z bliska, z pierwszej ręki, korzystając z doświadczeń naukowców, którzy badają te zmiany na co dzień, często bezpośrednio w miejscu ich występowania - na przykład na Dalekiej Północy.

Mamy kryzys klimatyczny, a obok niego także przyrodniczy. Nie tylko podgrzewamy atmosferę, emitując ogromne ilości gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla z wykorzystania paliw kopalnych. Swoją działalnością niszczymy też naturalne środowiska, faunę i florę. Trudno będzie nam przetrwać bez czystego powietrza, wody i gleby, na których polegamy na przykład przy produkcji żywności. Wycinając lasy i doprowadzając do zniszczenia torfowisk i mokradeł, przyspieszamy negatywne dla nas procesy, w tym uwalnianie do powietrza CO2. 

Kryzys klimatyczny z bliska. Arktyka i nie tylko oczami naukowców 

Globalny wzrost temperatury według ekspertów spowoduje - już powoduje - nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, gwałtowne, nawalne deszcze, huragany, powodzie i pożary dzikich lasów i arktycznej tajgi. Powoduje też topnienie lodu - w lodowcach górskich, które często zasilają w wodę lokalne społeczności, a także w największych globalnych rezerwuarach, w Arktyce. 

Tam też - w Arktyce - najmocniej zmiany klimatu widać. Rejon ten ociepla się już trzy razy szybciej niż planeta jako całość. Dlatego chcemy pokazywać zmiany klimatu oczami ich naocznych świadków. Ekspertów, naukowców, którzy badają je na co dzień, także w Arktyce właśnie. Najbardziej zielone medium - Gazeta.pl - łączy siły z partnerem merytorycznym - najbardziej zieloną uczelnią wyższą w Polsce, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na stronie Zielona.gazeta.pl powstanie dedykowana sekcja, w której publikowane będą autorskie materiały w ramach akcji "Klimat z bliska". Będziemy prezentować obserwacje naukowców prowadzących badania na odległej stacji badawczej UAM na Spitsbergenie, wyjaśniać, co dzieje się ze śniegiem i zimą w Polsce, jak zmienia się Bałtyk i inne morza, pokazywać, co dzieje się z naszą przyrodą, zastanawiać nad przyszłością rolnictwa, opowiadać o ekstremalnych zjawiskach pogodowych. 

Gazeta.pl i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza razem dla edukacji klimatycznej

- Walka z kryzysem klimatycznym jest możliwa, ale kluczowa jest edukacja i rzetelne informowanie czytelników o problemie. To dlatego na naszych łamach oddajemy głos naukowcom i chętnie publikujemy przygotowywane przez nich raporty, komentarze oraz relacje właśnie z tej "pierwszej linii frontu" kryzysu klimatycznego. Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza to kolejny krok w relacjonowaniu go tak, jak wymaga tego sytuacja - podkreśla Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny Zielona.gazeta.pl. 

- Z chęcią przyjęliśmy zaproszenie do tej współpracy. Jako uczelnia mamy ekspertów między innymi z takich dziedzin, jak meteorologia i klimatologia, hydrologia i geologia z zagrożeniami środowiskowymi. Mamy także powołany przez Panią Rektor Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju, w którym są naukowcy z wielu wydziałów naszego Uniwersytetu, zarówno z zakresu nauk przyrodniczych, jak i społecznych. Świadomość zagrożeń klimatycznych i ich konsekwencji jest w społeczeństwie zbyt mała. UAM sam stara się być "zielonym uniwersytetem", czyli uczelnią, która chroni i promuje bioróżnorodność, georóżnorodność, tereny zielone, wspiera projekty przyjazne środowisku. Tak więc temat globalnego ocieplenia i zmian środowiskowych jest nam znany i z chęcią podzielimy się wiedzą oraz wynikami naszych badań - mówi Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, prof. UAM dr hab. Grzegorz Rachlewicz.

Serwis Gazeta.pl ma ambicję, aby stać się najbardziej zielonym medium w Polsce. Jako jedyny portal horyzontalny w Polsce wyodrębnił dział dedykowany środowisku, dzięki czemu czytelnicy i czytelniczki zyskują jeszcze więcej opartych na wiedzy naukowej treści z zakresu klimatu i środowiska. Dodatkowo, w maju br. Gazeta.pl nawiązała partnerstwo z Koalicją Klimatyczną oraz dołączyła do globalnej inicjatywy Covering Climate Now (CCNow), zrzeszającej kilkaset tytułów, w tym m.in.: AFP, Bloomberg, Al Jazeera, CBS News, "Libération", "Die Tageszeitung". Celem tej organizacji jest edukacja oraz tworzenie "bardziej świadomych historii o klimacie".

Więcej o: