Osoby, które chcą jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania swojego domu i zadbać o środowisko mogły już słyszeć o jednym z rozwiązań, które zapewnia ekologiczne ciepło dla domu. Jest nim pompa ciepła. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie tego rozwiązania? Po pierwsze – dbałość o naszą planetę. Warto zmniejszać ślad węglowy, ponieważ emisje gazów cieplarnianych powodują globalne ocieplenie i zagrażają naszej planecie. A to sprawia, że klimat staje się niestabilny – lata mogą być upalne, a zimy mroźne. Wybór niskoemisyjnego źródła ogrzewania, takiego jak pompa ciepła, pozwala na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery, co przyczynia się do ochrony środowiska. Dodatkowo korzystanie z pompy ciepła jest ekonomiczne, ponieważ pozwala uzyskać niższe rachunki za energię cieplną.
materiał promocyjny
Na rynku, dostępnych jest wiele wariantów pomp ciepła. Tym, którym warto się przyjrzeć, są pompy ciepła LG. To nowoczesne rozwiązania, które zapewnią ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową. Nie jest potrzebny kocioł grzewczy – na węgiel, pellet, gaz czy olej.
Dzięki pompie ciepła możemy zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych, coraz droższych i coraz bardziej szkodliwych dla przyrody. Urządzenia LG 75% energii potrzebnej do pracy pobierają z powietrza, a tylko 25% z energii elektrycznej. Innymi słowy, aż 75 proc. energii potrzebnej pompie do działania to energia odnawialna, a zaledwie jedna czwarta to tradycyjna energia elektryczna. Trudno więc wyobrazić sobie bardziej niskoemisyjne urządzenie.
materiał promocyjny
Taka zmiana proporcji sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle efektywnym i generującym niskie koszty urządzeniem. Pompa ciepła LG jest w stanie wytworzyć, nawet cztery razy więcej energii cieplnej niż sama potrzebuje do pracy. Ponadto urządzenia te w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sprawiają, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej oraz na cele c.o. są znacznie zmniejszone. A jeśli wziąć pod uwagę, że pompy ciepła można finansować w ramach nowej edycji rządowego programu "Mój Prąd 5.0", inwestycja robi się jeszcze bardziej opłacalna.
Jeśli wiemy już, czym jest pompa ciepła, warto zrozumieć różnice pomiędzy trzema jej typami. LG produkuje pompy w wariantach: split, hydrosplit i monoblok. Pompa ciepła LG typu split to elastyczna instalacja, która pracuje w każdych warunkach pogodowych. Dzięki wewnętrznej jednostce naściennej lub stojącej, która zawiera zintegrowany zbiornik CWU, możemy zaoszczędzić miejsce, ponieważ większość elementów hydraulicznych znajduje się w jednostce wewnętrznej. Ta pompa daje też sporą elastyczność, jeśli chodzi o miejsce montażu, bo dystans między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną może wynosić do 50 metrów. W porównaniu do monobloka jednostka zewnętrzna jest mniejsza.
materiał promocyjny
Pompa ciepła LG typu split charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, która wynosi A++. Może pracować nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, zapewniając tym samym komfort cieplny przez cały rok. Samo urządzenie też jest chronione przed mrozami – komponenty hydrauliczne są bezpiecznie schowane w jednostce wewnętrznej.
Pompa ciepła LG typu hydrosplit rozdziela jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Zmniejsza to ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniach – czynnik znajduje się na zewnątrz. Przez nasz dom przepływać będzie więc jedynie woda.
Hydrosplit to również urządzenie niezwykle wydajne (klasa A++). Nie będziemy musieli się martwić, czy na zewnątrz jest -25 stopni, czy +35. Nasz dom będzie utrzymany w komfortowej, wskazanej przez nas temperaturze.
Monoblok to kolejny wariant pompy ciepła. Jest połączony z naszą instalacją wyłącznie przewodami wodnymi, nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowych prac związanych z układaniem przewodów z czynnikiem chłodniczym. Pompa ciepła monoblok zajmuje też mniej miejsca - w kotłowni (lub innym wyznaczonym pomieszczeniu) zamontować trzeba zbiornik na wodę i zbiornik buforowy.
materiał promocyjny
Pompa ciepła składa się z kilku kluczowych dla jej działania części. Jedną z najważniejszych jest sprężarka. Inżynierowie LG zadbali o to, by była wydajna i niezawodna. Konstrukcję ulepszono, podnosząc zarówno jej wydajność, jak i niezawodność. Pracę pompy LG możemy łatwo monitorować za pomocą autorskiej aplikacji LG ThinQ, dostępnej bezpłatnie na smartfony i tablety. Umożliwia prosty sposób sterowania ogrzewaniem – z dowolnego miejsca w domu i poza nim. Ten zdalny dostęp do systemu pozwala na jeszcze większy komfort. Ważną cechą systemu jest też intuicyjny sterownik. Zapewnia proste ustalenie harmonogramu, który pozwala dostosować system ogrzewania do rozkładu dnia użytkowników. Tutaj też możemy na bieżąco sprawdzać koszty, by mieć pewność, że nie przekraczamy wyznaczonego budżetu. Pompa ciepła LG Therma V jest na tyle zaawansowana, że w oparciu o informacje od dostawcy energii może magazynować energię z domu czy integrować się z rozwiązaniami związanymi z fotowoltaiką.
Cechą tego rozwiązania jest wydajne ogrzewanie nawet przy zachowaniu 100 proc. wydajności w niskich temperaturach (monoblok do -15, split do -7). Warto też podkreślić niski poziom hałasu generowanego przez pompy, co zwiększa elastyczność ich instalacji. Ważną zaletą rozwiązań LG jest to, że są bezobsługowym źródłem ciepła. Jedynym naszym zadaniem jest wybór parametrów pracy pompy, nie musimy martwić się o zakup i przechowywanie paliwa, czy o rosnące ceny węgla. Pompy ciepła LG przynoszą korzyść już na etapie projektowania budynku. Obniżają koszty inwestycyjne, ponieważ nie trzeba budować kotłowni, komina - nie występuje tu spalanie. Co za tym idzie, nie ma też ryzyka zaczadzenia. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie w dłuższej perspektywie, bo wycieki dwutlenku węgla często zdarzają się w starszych instalacjach.
materiał promocyjny
Pompa ciepła nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym tylko dla nowych budynków. Urządzenia z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie przy różnego rodzaju modernizacjach, co ma znaczenie, chociażby w kontekście programu "Mój Prąd 5.0", który w nowej edycji umożliwia finansowanie pomp ciepła. Urządzenia LG mogą bez problemu współpracować z istniejącą instalacją grzewczą. I nie chodzi wyłącznie o grzejniki, ale nawet o kotły.
Pompy ciepła LG są też kompatybilne z systemami zarządzania domem. Pompy LG są nie tylko zaawansowane technologicznie, ciche, wydajne, ale i trwałe. Świadczy o tym długa, bo wynosząca aż pięć lat gwarancja.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie jest łatwy bez odpowiedniego doświadczenia. Tymczasem to, na co się zdecydujemy, ma znaczenie – przeszacowanie lub niedoszacowanie wydajności urządzenia może sprawić, że pompa nie będzie odpowiednio wydajna i energooszczędna. Certyfikowani instalatorzy LG służą pomocą. Pozwolą zrozumieć, jakie czynniki mają wpływ na wybór konkretnego rozwiązania. A tych jest wiele: metraż budynku, rodzaj konstrukcji, a nawet region, w którym nasza nieruchomość się znajduje. Eksperci muszą też uwzględnić sposób izolacji budynku, zastosowane ocieplenia ścian i dachu. Przy modernizacjach konieczna jest analiza istniejących źródeł ogrzewania. Większość awarii pomp ciepła spowodowana jest nieprawidłowym doborem i niepoprawną instalacją urządzenia.
materiał promocyjny
Wybierając pompę ciepła, warto więc postawić na producenta, który ma duże doświadczenie. LG z pewnością takim producentem jest. Warto wybrać efekt dekad prac nad innowacjami, warto wybrać firmę, która korzysta wyłącznie z certyfikowanych instalatorów i doradców, którzy pomogą bez względu na to, czy budujemy, czy remontujemy dom. W tym roku montaż pompy ciepła jest wyjątkowo opłacalny – na zakup z programu "Mój Prąd 5.0" możemy uzyskać bowiem aż do 19400 zł. Pompy ciepła LG Therma V spełniają warunki dofinansowania, warto więc zacząć planować instalację jednego z urządzeń już dziś.
Materiał promocyjny marki LG.