Grzejnik ciepły na górze, zimny na dole? Awaria może mieć kilka przyczyn. Tak naprawimy kaloryfer

Grzejnik ciepły tylko w połowie to oznaka awarii, która może mieć kilka przyczyn. Często sami potrafimy w prosty sposób usunąć taką usterkę. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak pomoc fachowca, który naprawi zepsuty kaloryfer.

Co należy zrobić, gdy grzejnik jest ciepły tylko na górze, a zimny na dole? Odpowiedni sposób zlikwidowania usterki zależy od jej konkretnej przyczyny. Jeśli okaże się, że do awarii doszło na przykład z powodu zapowietrzenia grzejnika albo zanieczyszczenia instalacji, prawdopodobnie będziemy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem. Jednak w niektórych sytuacjach zepsuty kaloryfer będzie mógł naprawić wyłącznie fachowiec.

Zobacz wideo Hulajnogą elektryczną pędził z prędkością 54 km/h do przedszkola po dziecko

Awaria może być spowodowana przez zapowietrzenie grzejnika. W prosty sposób naprawimy kaloryfer

Często przyczyną awarii kaloryfera jest jego zapowietrzenie. Utrudnia ono prawidłowy przepływ wody, czego charakterystycznym objawem są szumy oraz bulgotanie dobiegające z grzejnika. Z takim problemem możemy poradzić sobie sami. Aby usunąć usterkę związaną z zapowietrzeniem grzejnika, należy kolejno:

  • zakręcić kaloryfer, ustawiając pokrętło na pozycji "0";
  • poczekać, aż grzejnik całkowicie się ochłodzi;
  • ustawić naczynie na wodę pod zaworem grzejnika i odkręcić odpowietrznik;
  • gdy strumień wody nie będzie już przerywany, zyskamy pewność, że awaria została usunięta; wtedy możemy zakręcić zawór i uruchomić ponownie grzejnik.

Grzejnik ciepły tylko do połowy. Przyczyną awarii może być m.in. niesprawny termostat kaloryfera

Jeśli grzejnik jest ciepły u góry, a zimny na dole, możemy mieć do czynienia z zanieczyszczeniem instalacji przez osad zbierający się w urządzeniu. Aby go usunąć, należy ustawić zawór wody na maksymalną wartość, odczekać kilka godzin i przywrócić pierwotne ustawienia. Jeśli przepłukanie grzejnika nie rozwiąże problemu, warto skorzystać z pomocy hydraulika, który przeprowadzi odkamienianie urządzenia.

Inną przyczyną nieprawidłowego działania kaloryfera może być zepsuty termostat grzejnika. Możemy spróbować samodzielnie go naprawić, odblokowując iglicę lub poprosić o pomoc fachowca. Jego interwencja prawdopodobnie okaże się konieczna również wtedy, gdy będziemy mieć problem z błędem montażowym. Żeby go usunąć, trzeba bowiem zdemontować kaloryfer i dokonać niezbędnych poprawek. Taką naprawę najlepiej zlecić specjaliście.

Więcej o: