Facebook wprowadzi nową reakcję. Będziecie zaskoczeni. To nie ta, na którą czekacie

Facebook testuje nową funkcję na nielicznej grupie użytkowników. Nie jest to wyczekiwany przycisk "Nie lubię tego". W zamian serwis proponuje pewną alternatywę, która pozwoli oznaczyć nieodpowiednie komentarze.
Facebook Seattle Elections Facebook Seattle Elections Fot. Elise Amendola / AP Photo

Facebook wprowadzi nową reakcję. To nie ta, na którą czekacie

Użytkownicy największego serwisu społecznościowego świata od dawna zgłaszają, że chcieliby wprowadzenia przycisku "Nie lubię tego". Facebook ociąga się jednak z jego wprowadzeniem i jak na razie mamy możliwości kliknięcia kciuka w dół tylko w Messengerze.

Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo dostaniemy inny sposób na wyrażenie swojej dezaprobaty. Na nielicznej grupie użytkowników w USA testowana jest nieco inna opcja - "Downvote" (pol. "Nie popieram" lub "Jestem na nie").

Fixing Facebook Fixing Facebook Fot. Eraldo Peres / AP Photo

O co chodzi w "downvote"?

Opcja będzie dostępna jedynie w komentarzach pod postami publicznymi. Pozwoli "ukryć" te, które wydają się nam nieodpowiednie.

Po kliknięciu w "Downvote" pojawia się komunikat: "ukryłeś komentarz od użytkownika...". Następnie wystarczy określić wybrany komentarz jedną z opcji: "Obraźliwy", "Mylący" lub "Nie dotyczący tematu".

Earns Facebook Earns Facebook Fot. Noah Berger / AP Photo

Co z przyciskiem "Nie lubię tego"?

Nie testujemy przycisku "Nie lubię tego". Sprawdzamy funkcję, dzięki której użytkownicy mogą przekazać nam opinie opinie na temat komentarzy pod publicznymi postami. Jest dostępna dla niewielkiej grupy ludzi w Stanach Zjednoczonych

- twierdzi Facebook w oświadczeniu dla mediów.

To możliwość zgłoszenia administracji serwisu, że dany komentarz jest niewłaściwy i być może powinien zostać ukryty. Nie jest to więc alternatywa dla wyczekiwanego przycisku "Nie lubię tego", którego w najbliższym czasie nie ma się co spodziewać.

Centrum danych Facebook Centrum danych Facebook Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W sprawie "nie lubię tego" Zuckerberg jest nieugięty

Stanowisko Facebooka w sprawie wprowadzenia takiej opcji od dawna jest niezmienne:

Nie chcieliśmy dodawać przycisku "Nie lubię tego", bo nie chcemy zmieniać Facebooka w forum, gdzie ludzie oceniają cudze wypowiedzi. Nie jest to rodzaj społeczności, która pragniemy kreować

- przypomina wypowiedź Marka Zuckerberga z 2015 roku serwis TechCrunch.

Po zakończeniu testów, przycisk "Downvote" być może pojawi się u wszystkich użytkowników portalu, także w Polsce. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy mogłoby to nastąpić.

Więcej o: