Bez tych aplikacji na Androida ani rusz. W rankingu Google Play obok pewniaków jest kilka niespodzianek

Czołówka rankingu najlepszych aplikacji i gier w sklepie Google Play daje nam nieco szerszy pogląd na to, co dla użytkowników Androida liczy się w danym momencie najbardziej. A przez ostatnie pół roku nieco się w tym krajobrazie zmieniło.
OLX - ogłoszenia lokalne w wersji na Androida OLX - ogłoszenia lokalne w wersji na Androida fot. Google Play

Miejsce 8. OLX

Nasze zestawienie otwiera aplikacja popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX. Warto pamiętać, że jeszcze do kwietnia 2014 roku serwis należący do grupy Allegro istniał pod marką Tablica.pl. Z poziomu mobilnej wersji OLX możemy nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale również dodawać własne, a także swobodnie komunikować się z użytkownikami.

Proces dodawania swojego ogłoszenia OLX nie wymaga używania wersji desktopowej. Zdjęcia wysyłane są bezpośrednio ze smartfonu. Za sprawą powiadomień Push użytkownik natychmiast otrzyma informację o zainteresowaniu swoją ofertą nawet kiedy sama aplikacja jest aktualnie wyłączona.

Aplikacja daje możliwość filtrowania i sortowania wyników oraz dodawania ogłoszeń, które nas interesują do obserwowanych. Szybko znajdziemy ogłoszenia z okolicy, w której się aktualnie znajdujemy, a intuicyjne drzewko kategorii pozwala płynnie nawigować po zasobach OLX.

musical.ly na Androida musical.ly na Androida fot. Google Play

Miejsce 7. musical.ly

Aplikacja musical.ly podbija serca użytkowników na całym świecie, za sprawą łatwości z jaką pozwala tworzyć zabawne klipy wideo z muzyką w tle. Na początku możemy od razu zdecydować, czy chcemy nagrać plik pod konkretny podkład audio, czy najpierw zarejestrować swoje wideo.

W bazie efektów jakie możemy nałożyć na obraz znajduje się między innymi film poklatkowy, zwolnione i przyspieszone tempo, jak i również pakiet filtrów. Gotowym wideo możemy się rzecz jasna pochwalić przed znajomymi, których musical.ly za sprawą integracji z Facebookiem szybko nam zlokalizuje.

Pierwotnym założeniem musical.ly był tzw. lip syncing, czyli udawanie śpiewania przez poruszanie ustami do muzyki grającej w tle. Bardzo szybko producent aplikacji dorzucił masę dodatków i uczynił z serwisu prawdziwą społecznościówkę wideo, w której szczególnie zakochali się nastolatkowie.

McDonald's Polska na Androida McDonald's Polska na Androida fot. Google Play

Miejsce 6. McDonald's

Oficjalna aplikacja znanej sieci pozwala między innymi szybko zlokalizować restaurację w pobliżu i wyznaczyć do niej trasę. Ważnym dodatkiem jest opcja sortowania konkretnych typów placówek (24/7, McDrive, McCafe, Gym&Fun, oferta śniadaniowa). Możemy również otrzymywać powiadomienia o restauracji znajdującej się w pobliżu.

Oczywiście, jednym z podstawowych celów istnienia aplikacji jest informowanie o aktualnych promocjach w McDonald's. Z poziomu smartfonu można aktywować kupony rabatowe i przedstawić je w formie cyfrowej przy zamówieniu w lokalu. Ponadto da się tworzyć własne listy zakupowe i dzielić się nimi ze znajomymi.

Kolejna działka, za którą odpowiada aplikacja to rzecz jasna przegląd aktualnej oferty z podziałem na poszczególne kategorie: menu klasyczne, menu śniadaniowe oraz McCafe. Przy każdym daniu znajdziemy jego szczegółowy skład oraz jeszcze bardziej szczegółową tabelę wartości odżywczych.

AliExpress Shopping AliExpress Shopping fot. zrzuty ekranowe

Miejsce 5. AliExpress Shopping

Chiński AliExpress cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, a zakupy w nim już dawno przestały być czymś egzotycznym i niedostępnym. Nic dziwnego, że duża część użytkowników Androida decyduje się na używanie oficjalnej aplikacji sklepu internetowego, z poziomu której wygodniej nawigować po zasobach i kupować produkty.

Mobilna aplikacja AliExpress Shopping ma wbudowaną wyszukiwarkę, a dodatkowo pozwala przeglądać asortyment po kategoriach oraz markach. Informuje o aktualnych wyprzedażach oraz kuponach rabatowych. Wspiera wiele wersji językowych i po wybraniu polskiej edycji podaje wszystkie ceny w złótówkach.

Robiąc zakupy przez aplikację zyskujemy wygodny system zarządzania zamówieniami oraz powiadomienia o zmianie statusu. Możemy korzystać z różnych form płatności, a na późniejszym etapie zbudować sobie spersonalizowany strumień aktualności, w którym będą pojawiać się nowe produkty z kategorii, które obserwujemy.

Skoki Narciarskie Skoki Narciarskie fot. zrzuty ekranowe

Miejsce 4. Skoki Narciarskie

W dyscyplinie skoków narciarskich od wielu lat Polacy mają powody do dumy. Nasi czołowi skoczkowie często lądują na podium, a zbiorowy entuzjazm towarzyszący zawodom zaczyna się przenosić do świata aplikacji oraz gier. I właśnie tu pojawia się stosunkowo prosta, aczkolwiek mocno wciągająca gra Skoki Narciarskie (Ski Jump Challenge).

Zadaniem gracza (skoczka) jest oczywiście wykonanie możliwie najlepszego (najdalszego) skoku i bezpieczne wylądowanie. W tym celu będziemy musieli w odpowiednim momencie oderwać się od skoczni, a w trakcie lotu kontrolować naszego bohatera, dotykając ekranu. O momencie lądowania również decyduje gracz.

W grze mamy do dyspozycji zawody odbywające się na 50 skoczniach, a do tego moduł treningowy. Umiejętności naszego zawodnika możemy stale udoskonalać, a potem współzawodniczyć ze znajomymi przez sieć albo na jednym telefonie. Zarobione w zawodach pieniądze przeznaczamy na nowy sprzęt.

WhatsApp na Androida WhatsApp na Androida fot. Google Play

Miejsce 3. WhatsApp Messenger

Wprowadzony na początku 2009 roku komunikator internetowy WhatsApp Messenger został przejęty przez Facebooka za kilkanaście mld dolarów w 2014 roku. Od kwietnia 2016 roku obsługuje szyfrowanie transmisji, wiadomości oraz przesyłanych plików. Oferuje również wersję webową uruchamianą z przeglądarki.

Użytkownicy wykorzystują WhatsAppa nie tylko do rozmów tekstowych. Aplikacja bardzo często służy do połączeń wideo oraz połączeń głosowych. Liczba aktywnych użytkowników komunikatora przekroczyła poziom 1,2 mld. W ostatnim czasie program nie oparł się zmianom i wprowadził funkcję informowania o swoim statusie za pomocą zdjęć i wideo.

Strategia klonowania rozwiązań Snapchata przez Marka Zuckerberga przyniosła niespodziewane efekty. Jak pisaliśmy niedawno, z nowej funkcji każdego dnia korzysta nawet 175 mln użytkowników. Co ciekawe, pod tym względem klon zaczyna przeganiać pierwowzór.

Fortuna na okrągło Fortuna na okrągło fot. zrzuty ekranowe

Miejsce 2. Fortuna na okrągło

Na bazie popularnego teleturnieju telewizyjnego sprzed lat powstała polska gra, w której odgadujemy ukryte hasła z najróżniejszych kategorii. Możemy w niej prowadzić rozgrywkę w trybie kariery, przemierzając Polskę i uczestnicząc w kolejnych turniejach. Alternatywnie gra daje nam możliwość rywalizowania ze znajomymi na jednym telefonie.

Oczywiście w grze nie mogło zabraknąć nieodłącznego dla teleturnieju kręcenia kołem. Następnie wybieramy spółgłoski, które mogłyby się pojawić w haśle do odgadnięcia. Po drodze możemy trafić na szereg przeszkód, które mogą pojawić się już na etapie kręcenia słynnym kołem.

Co ciekawe, w trybie kariery na mapie pojawiają się również okresowo bossowie do pokonania. Cały czas zarabiamy również pieniądze, które możemy przeznaczyć na zakup samogłosek. Gra zapewnia również system mikropłatności, z którego mogą skorzystać bardziej niecierpliwi użytkownicy.

Facebook Messenger - udostępnianie położenia na żywo Facebook Messenger - udostępnianie położenia na żywo fot. newsroom.fb.com

Miejsce 1. Messenger

Z Messengera korzysta średnio miesięcznie ponad 1,3 mld użytkowników. Warto przypomnieć, że do 2014 roku komunikator był integralną częścią klienta Facebooka i jego przeobrażenie do postaci osobnej aplikacji spotkało się z ogromną falą krytyki ze strony użytkowników. Z perspektywy czasu była to jednak dobra decyzja.

W obecnym wcieleniu Messenger to już kompleksowa platforma, nie tylko do komunikacji. Boty, gry, dodatkowe narzędzia zewnętrzne, wykonywanie połączeń audio i wideo, relacje, reakcje - tak można wymieniać długo. Nie tak dawno pod względem liczby aktywnych użytkowników komunikator dogonił WhatsAppa.

Cześć posiadaczy smartfonów narzeka na taki rozrost i decyduje się na przesiadkę na Messengera Lite, odchudzoną wersję komunikatora, początkowo przeznaczoną wyłącznie dla krajów o słabszej infrastrukturze internetowej. Okazało się, że po globalnym udostępnieniu aplikacji na lekkiego Messengera decydują się również mieszkańcy innych rejonów.