Donald Trump chce sprywatyzować Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA ma szukać komercyjnych partnerów

Administracja Donalda Trumpa chce prawdziwej rewolucji w kosmosie. Potwierdza wcześniejsze plany i zapowiada koniec finansowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - donosi 'Washington Post'.
Widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Fot. NASA

Rewolucja w kosmosie

Zdaniem amerykańskich władz, NASA powinna wykorzystać kolejne siedem lat, by znaleźć partnerów komercyjnych. Ma to zapewnić od 2025 roku możliwość dostępu ludzi i obecności obiektu na orbicie. Słowa te można rozumieć tylko w jeden sposób: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zostać sprywatyzowana. Na pocieszenie władze USA obiecały NASA 150 mln dol. rocznie - kwotę tę ujęto w budżecie na rok 2019. Dzięki tym pieniądzom kosmiczna agencja ma łatwiej znaleźć partnerów.

Decyzja o zakończeniu wsparcia rządowego dla ISS od roku 2025 nie oznacza, że stacja zostanie ściągnięta z orbity do tego czasu. Branża kosmiczna będzie mogła wykorzystywać ją do celów komercyjnych - czytamy w "Washington Post".

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Fot. Pixabay

Nie pierwsza taka decyzja

Chociaż decyzja o wstrzymaniu finansowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może wydawać się zaskoczeniem, to w rzeczywistości jest inaczej. Administracja prezydenta Busha chciała wstrzymać finansowanie już w roku 2015. Prezydent Obama postanowił jednak znaleźć pieniądze i zapewnił funkcjonowanie stacji co najmniej do roku 2020. Zakładano, że rządowe wsparcie zostanie utrzymane do trzydziestych urodzin stacji, czyli do roku 2028.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Fot. Pixabay

Komercyjny konkurent NASA

Przejęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez sektor prywatny nie brzmi tak szokująco jak kiedyś. Najbardziej przyczyniły się do tego sukcesy firm takich jak Space X. Udany start rakiety Falcon Heavy kilka dni temu, potwierdził, że podbój kosmosu może przyspieszyć. Rakieta stworzona przez Elona Muska może być bowiem użyta kilka razy, co obniża koszt wyniesienia ładunku w przestrzeń kosmiczną z 400 do ok. 100 mln. dol. Do roku 2025 rynkowa pozycja Space X i innych firm tego rodzaju powinna być jeszcze silniejsza. Kto wie, może ISS przejmie konsorcjum przewodzone przez Elona Muska?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Fot. Pixabay

Niepochlebne reakcje

Część ekspertów nie przyjęła decyzji z optymizmem. Andrew Rush z firmy wykonującej wydruki 3D dla NASA stwierdził, że ISS (International Space Station - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) powstała dla nauki i eksploracji człowieka, nie dla generowania zysków. Frank Slazer z Aerospace Industries Association twierdzi, że przekształcenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w jednostkę komercyjną będzie trudne z uwagi na liczne porozumienia jakie obowiązują USA. Keith Cowing, prowadzący stronę NASA Watch, z żalem zauważa, że pozbycie się stacji, która wreszcie osiągnęła odpowiedni poziom zaawansowania jest błędem.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać sprywatyzowana Fot. Pixabay

Czekając na następcę

Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pochłonęła 100 mld dol. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę 20 lat temu - w roku 1998, ale jej historia sięga roku 1995. Pierwsza załoga pojawiła się na pokładzie Stacji w roku 2000. Rocznie utrzymanie ISS kosztuje ok 4 mld dol. Oprócz Stanów Zjednoczonych swój wkład w tworzenie Stacji mają: Rosja, Kanada, Japonia oraz kraje europejskie.

Stany Zjednoczone wcale nie muszą rezygnować z obecności w przestrzeni kosmicznej. Istnieją bowiem plany stworzenia nowej stacji. Deep Space Gateway miałaby znaleźć się w pobliżu Księżyca. Doświadczenia zdobyte na tej stacji miałyby posłużyć do budowy kolejnej: Deep Space Transport. A ta byłaby jednym z kroków ku podboju Marsa.

Więcej o:
Komentarze (43)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna do prywatyzacji. Tego chce Donald Trump. NASA ma szukać komercyjnych partnerów
Zaloguj się
 • ciniba

  Oceniono 21 razy 19

  Taaak, a astronautów na śmieciówki...

 • remo29

  Oceniono 28 razy 16

  Nie będzie podboju kosmosu, ale za to mur na granicy z Meksykiem. Powinni jeszcze powrócić do plantacji bawełny, zaprzęgów konnych i okrętów na wiosła. Dobra zmiana great again.

 • bling.bling

  Oceniono 14 razy 8

  MAGA została sprywatyzowana!. Trump zwiększył deficyt budżetowy zmniejszając podatki dla najbogatszych. Po co więc mieliby co bogaci inwestować w kosmos skoro rząd daje im większe zyski!

 • franekz

  Oceniono 13 razy 7

  szczęśliwie Trumpa do 2025 już nie będzie :). A takie decyzje łatwo zmienić (a znając życie on sam zmieni zdanie jeszcze 5 razy w ciągu najbliższych 2 lat)

 • lech2011

  Oceniono 8 razy 6

  z wyglądu... Suski

 • oelefante

  Oceniono 10 razy 6

  Prawa jest taka, że MSK miała latać do około 2012 roku i to USA od dawna naciskają na partnerów, by zgodzili się dalej finansować stację. I to właśnie USA najbardziej zależy na tym, żeby pozostała ona na orbicie. Inni partnerzy chcą się z niej wycofać. Stąd pomysł na jej sprywatyzowanie. Inaczej stacja zostanie porzucona i skończy jak Mir.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX