Zakaz handlu w niedzielę pełen dziur? Pojawił się kolejny pomysł na jego obejście. Dość oryginalny

Pierwsza niedziela bez handlu coraz bliżej. Tymczasem pojawiają się kolejne dowody na to, że zakaz może mieć więcej dziur niż sito.
Automat z batonami i napojami w przychodni przy Kadłubka Automat z batonami i napojami w przychodni przy Kadłubka Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

FOR: ustawa o zakazie handlu jest bublem

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę była reklamowana przez ustawodawcę jako sposób na zapewnienie pracownikom handlu wolnych niedziel i lepszego odpoczynku. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że nie wszyscy pracownicy sklepów i centrów handlowych będą mogli cieszyć się większą liczbą wolnych niedziel.

Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacja, której przewodniczącym jest Leszek Balcerowicz, twierdzi, że znalazła kolejny dowód na to, że ustawa jest bublem. Zdaniem FOR, prawo można ominąć ustawiając automaty w sklepach, gdyż ustawa nie precyzuje miejsc ustawiania automatów, a także zezwala (zupełnie sensownie) na handel za ich pomocą.

Leszek Balcerowicz Leszek Balcerowicz Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

"Symbol towaru" z automatu

Zdaniem FOR oznacza to, że w automatach klienci mogą spokojnie kupować "symbole towarów" (np. symbol telewizora) i odbierać w wyznaczonym punkcie za okazaniem tegoż. To zaś oznaczałoby wprost ominięcie ustawy, bo nie jest trudno sobie wyobrazić sprzedaż w taki sposób niemal dowolnych towarów.

Trudno jednak stwierdzić, czy luka wskazana przez FOR na pewno jest luką, którą da się prawo ominąć. Na pewno będzie można to stwierdzić dopiero wtedy, gdy zapadnie pierwsze rozstrzygnięcie w sądzie w sprawie sklepu lub sieci handlowej, która podejmie ryzyko sprawdzenia tego pomysłu w praktyce. Jeżeli, oczywiście, ktokolwiek takie ryzyko podjąć zechce.

Biedronka Biedronka Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Pomysły na zakaz handlu

Pomysł z automatami to dowód na kreatywność osób, które poszukują sposobu na ominięcie zakazu handlu w niedziele. Wśród najciekawszych propozycji można wymienić pomysł z zamianą sklepów w showroomy, o którym mówił prezes Top Secret. W takich miejsca można by było oglądać ekspozycję, a następnie zamawiać ubrania zamawiać potem przez internet.

Własne sposoby na zminimalizowanie skutków zakazu handlu mają również sieci handlowe. Biedronka rozważa zmiany nocne, chociaż wciąż zastrzega, że projekt jest na etapie analiz.

Czytaj więcej na ten temat: Operacja: zakaz handlu w niedziele. Tak wielkie sieci przygotowują się do nowej ustawy. Biedronka, Lidl, Żabka, Netto i nie tylko

Lidl Lidl fot.TOMASZ KAMISKI

Sieci szykują się na zmiany

Nie wszystkie sieci handlowe są jednak z zakazu niezadowolone. Duńska sieć Netto wprost chwali wprowadzenie wolnych niedziel i tylko nieznacznie wydłuża godziny pracy w niektórych placówkach. Lidl podkreśla, że "komfort pracy ma kluczowe znaczenie" i nie zamierza wprowadzać nocnych zmian. Wszyscy jednak szykują się na większe obłożenie sklepów w soboty i poniedziałki.

Ustawa o zakazie handlu, a dokładnie o "ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wchodzi w życie od marca. Pierwszą niedzielą, w którą będzie realnie obowiązywała jest 11 marca.

Zakaz handlu w niedzielę - galerie handlowe Zakaz handlu w niedzielę - galerie handlowe Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Galerie handlowe będą czynne?

Swój pomysł na "ominięcie" zakazu handlu w niedzielę mają również właściciele niektórych galerii handlowych m.in. firma Unibail-Radamco, która jest właścicielem takich galerii, jak warszawska Arkadia, Złote Tarasy, Centrum Ursynów, Galeria Mokotów i Galerią Wileńska.

Unibail-Radamco zapowiada, że te galerie będę otwarte w niedziel pomimo zakazu handlu. Mogą byćone otwarte, bo ustawa nie dotyczy samego budynku galerii oraz dlatego, że w jej obrębie znajdują się lokale, których zakaz handlu nie dotyczy. Chodzi m.in. o znajdujące się w galeriach kwiaciarnie, punkty gastronomiczne i usługowe, multipleksy kinowe czy apteki.

Więcej o:
Komentarze (215)
Zakaz handlu w niedziele. Forum Obywatelskiego Rozwoju podsuwa pomysł na ominięcie. Z automatami
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 93 razy 75

  "Ustawa o zakazie handlu, a dokładnie o "ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" "
  A ja bym to nazwal ustawa o ograniczeniu prawa do pracy w niedziele i swieta oraz niektore inne dni ................... a co na takie ograniczenie konstytucja?

 • 1963mw

  Oceniono 83 razy 65

  Celem zakazu handlu nie jest danie wytchnienia czy odpoczynku ludziom.
  Wiadomo, źe od lat spada liczba osób uczestniczących w mszach rzymsko-katolickich.
  Celem jest zagonienie Wolaków do kościołów rzymskich. Przecieź mamy państewko wyznaniowa, jak Arabia Saudyjska czy inne,

 • suender

  Oceniono 86 razy 62

  Redaktorzy,proszę nie piszcie, że takie pomysły to OBCHODZENIE ustawy, bo to sugeruje iż owe pomysły są naganne i niby naruszają prawo.
  Tak absolutnie nie jest, te pomysły to całkiem legalne działanie i świadczące o przedsiębiorczości ich twórców.
  Zaraz bowiem znajdą się tacy co tych utalentowanych pomysłodawców będą karcili i wyzwali od wrogów ludu pracującego miast i wsi.
  Takim dawnym polskim pomysłowym Dobromirem był swego czasu Pan Drzymała od tego domu na kółkach.
  On po prostu zagospodarował wolne pole nie objęte tamtą ustawą - i chwała mu za to!

 • marc.pl

  Oceniono 59 razy 55

  PiS chce całkowicie podporządkować życie prywatne Polaków jakiejś ideologiczno - religijnej fanaberii. Narzucają swoje nakazy w każdą część naszego życia. Oni decydują co kobieta ma robić z niechcianą ciążą, co mamy oglądać w teatrach i kinach, kiedy możemy robić zakupy i jak mamy wypoczywać. Coraz bardziej się w tych nakazach nakręcają aż robią się niebezpieczni.

 • casa.mila

  Oceniono 51 razy 47

  Proponuję pracowników marketu obdarować akcjami / udziałami w firmie
  i jako współwłaściciele mogą stanąć za ladą w niedzielę.

 • sselrats

  Oceniono 54 razy 44

  Ustawa jest bardzo pozyteczna. Jak widac, spowodowala przyspieszony postep w metodach handlowania.

 • Oceniono 47 razy 43

  Opowiadano, że przed wojną żydowskie sklepiki sprzedawano na szabas zaufanemu chrześcijaninowi. Na jeden dzień. To taka podpowiedź na niedzielę. Tylko gdzie dzisiaj szukać zaufanego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX