W styczniu zarejestrowano tylko 23 nowe ciągniki Ursusa. Polska firma traci rynek?

We wtorek akcje Ursusa, znanego polskiego producenta ciągników rolniczych, spadły na giełdzie aż o 4,77 proc. Prawdopodobnie inwestorzy wystraszyli się najnowszymi danymi o rejestracjach nowych ciągników.
Akcje Ursusa na GPW Akcje Ursusa na GPW fot. Investing.com

Ursus traci na giełdzie

W styczniu Ursus zarejestrował 23 nowe ciągniki rolnicze, czyli aż o 45,2 proc. mniej niż z początkiem ubiegłego roku - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Co gorsza, udział Ursusa w ogólnej liczbie rejestracji nowych ciągników w Polsce wyniósł w styczniu 6,67 proc. wobec 8,19 proc. w styczniu 2017 r. Z tych danych wynika, że producent ciągników, maszyn rolniczych i elektrycznych autobusów traci znaczną część rynku.

Reakcja inwestorów na newsa o rejestracjach traktorów była natychmiastowa. Kurs Ursusa mocno we wtorek stracił na giełdzie w Warszawie. Także w środę notowania rozpoczęły się od wyraźnego, ponad jednoprocentowego spadku. 

Ciągniki z lubelskiego Ursusa Ciągniki z lubelskiego Ursusa RAFAŁ MICHAŁOWSKI

Styczeń najgorszy od 13 lat - dla wszystkich

Być może jednak reakcja inwestorów była przesadna. Na polskim rynku ciągników rolniczych dzieją się teraz dziwne rzeczy. Jak podał kilka dni temu specjalistyczny portal AgriTrac w styczniu w Polsce zarejestrowano tylko 340 nowych ciągników. To najgorszy wynik od stycznia 2005 roku.

Najczęściej rejestrowane były maszyny New Holland. Sprzedaż na poziomie 73 ciągników dała włoskiej firmie 21 proc. udziału w rynku. Na drugiej pozycji znalazła się japońska Kubota - 61 sprzedanych sztuk, co dało 18 proc. rynku. Trzeci był czeski Zetor z liczbą 43 rejestracji (13 proc. udziału w rynku).

Ursus nie znalazł się co prawda w tym zestawieniu na podium, ale klienci polskiej firmy zarejestrowali w styczniu, jak podał AgriTrac, 15 ciągników Ursus C-380 - był to więc najczęściej rejestrowany ciągnik w Polsce z początkiem roku.

Lublin. Ciągniki Ursus Lublin. Ciągniki Ursus RAFAŁ MICHAŁOWSKI

Grudzień był natomiast. najlepszy w całym roku

Przed fatalnym dla producentów ciągników styczniem był wyśmienity grudzień. Zarejestrowano wtedy 2447 ciągników i był to wynik wyjątkowy. W ubiegłym roku tylko w grudniu sprzedaż nowych ciągników rolniczych przekroczyła ponad 2 tysiące sztuk.

To nie wszystko. W grudniu Ursus radził sobie bardzo dobrze. Najwięcej zarejestrowano ciągników Zetora - 334 sztuk - ale drugi był Ursus - 325 maszyn z jego logo zostało zarejestrowanych.

Na trzecim miejscu był Farmtrac, producent z Mrągowa należący do indyjskiej spółki Escorts, z 264 nowo zarejestrowanymi ciągnikami.

Czytaj więcej: Ursus już od pewnego czasu pracuje nad ciągnikiem rolniczym z napędem elektrycznym

Traktor Ursus Traktor Ursus JAKUB ORZECHOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

Cuda na rynku przez nowe homologacje

Gwałtowne zmiany w liczbie rejestracji ciągników dość łatwo można wytłumaczyć. W 2018 roku weszły w życie nowe homologacje dotyczące ciągników - w większości dotyczą zmian zwiększających bezpieczeństwo kierującego maszyną. Zmiany te podnoszą ceny ciągników.

Sprzedawcy traktorów rejestrowali więc w grudniu je na siebie, po to, by w nowym roku odsprzedać ciągniki rolnikom. Maszyny te nie musiały spełnić nowych wymagań, więc są tańsze.

Z zarejestrowanych 2447 ciągników rolniczych pod koniec roku tylko 1104 sztuki dotyczyły rejestracji na osoby indywidualne. Aż 1343 ciągniku zarejestrowano na firmy.

Być może więc bardzo słaby wynik w styczniu Ursusa jest wyłącznie incydentalny. Chwilowe zamieszanie na rynku mu nie służy.

Tekst pochodzi z blogu "Giełda i gospodarka.pl".

Więcej o: