11 mln pasażerów w 2018 roku. Ryanair ma wielkie plany wobec Polski. Modlin staje się zbyt mały

- Chcemy w tym roku mieć 11 mln pasażerów z Polski. To wzrost o 10 proc. w porównaniu z 2017 r. - mówił w środę w czasie konferencji prasowej Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair. Na 2018 r. Ryanair obiecuje 60 nowych tras z naszego kraju. W sumie ma ich być 200. Przewoźnik będzie latał z 13 lotnisk.
Lotnisko Modlin Lotnisko Modlin Fot. Lotnisko w Modlinie

Kłopot z Modlinem

Z Modlina Ryanair ma obsługiwać 53 trasy. Nowością w jego ofercie mają być loty m.in. do Burgas, Pescary i Rimini. - Z Modlina chcemy przewieść 3,1 mln pasażerów - mówił Juliusz Kumorek. Ale z Modlinem jest problem. Lotnisko dochodzi do granic przepustowości.

- W Modlinie nie ma już miejsca na wzrost liczby pasażerów. Konieczna jest jego rozbudowa - mówił Juliusz Kumorek.

Jego zdaniem finansowanie tej inwestycji jest zapewnione, jednak blokują ją Państwowe Porty Lotnicze. - Ta sytuacja psuje wizerunek polskiego transportu lotniczego - stwierdził członek zarządu Ryanair.

Ryanair Ryanair Matt Dunham (AP Photo/Matt Dunham, File)

6 mln pasażerów

Przewoźnik chciałby zwiększyć liczbę pasażerów obsługiwanych w Modlinie do 6 mln w ciągu 5 lat. Wszystko zależy jednak od zgody na rozbudowę portu. Jeśli to nie nastąpi, ruch na lotnisku w Modlinie będzie oscylował w okolicach 3 mln pasażerów rocznie. Nie wzrośnie też liczba obsługiwanych stąd tras.

Na razie Ryanair chciałby przenieść część tras na warszawskie Lotnisko Chopina. Odpowiedzi ze strony LOT i PLL jednak nie ma. Sprawa Modlina trafiła do departamentu konkurencji Komisji Europejskiej.

Samolot linii Ryanair w Poznaniu Samolot linii Ryanair w Poznaniu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /

Ryanair Sun czeka na koncesję

Na koncesję czeka tymczasem nowa, czarterowa linia lotnicza, Ryanair Sun. Dokument przygotowuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Juliusz Komorek uważa, że powinien być gotowy na przełomie marca i kwietnia.

Ryanair Sun będzie miał cztery bazy - we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i w Warszawie. W Polsce będzie dysponował pięcioma samolotami, które będą obsługiwały biura podróży TUI i Grecos Holiday.