11 mln pasażerów w 2018 roku. Ryanair ma wielkie plany wobec Polski. Modlin staje się zbyt mały

- Chcemy w tym roku mieć 11 mln pasażerów z Polski. To wzrost o 10 proc. w porównaniu z 2017 r. - mówił w środę w czasie konferencji prasowej Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair. Na 2018 r. Ryanair obiecuje 60 nowych tras z naszego kraju. W sumie ma ich być 200. Przewoźnik będzie latał z 13 lotnisk.
Lotnisko Modlin Lotnisko Modlin Fot. Lotnisko w Modlinie

Kłopot z Modlinem

Z Modlina Ryanair ma obsługiwać 53 trasy. Nowością w jego ofercie mają być loty m.in. do Burgas, Pescary i Rimini. - Z Modlina chcemy przewieść 3,1 mln pasażerów - mówił Juliusz Kumorek. Ale z Modlinem jest problem. Lotnisko dochodzi do granic przepustowości.

- W Modlinie nie ma już miejsca na wzrost liczby pasażerów. Konieczna jest jego rozbudowa - mówił Juliusz Kumorek.

Jego zdaniem finansowanie tej inwestycji jest zapewnione, jednak blokują ją Państwowe Porty Lotnicze. - Ta sytuacja psuje wizerunek polskiego transportu lotniczego - stwierdził członek zarządu Ryanair.

Ryanair Ryanair Matt Dunham (AP Photo/Matt Dunham, File)

6 mln pasażerów

Przewoźnik chciałby zwiększyć liczbę pasażerów obsługiwanych w Modlinie do 6 mln w ciągu 5 lat. Wszystko zależy jednak od zgody na rozbudowę portu. Jeśli to nie nastąpi, ruch na lotnisku w Modlinie będzie oscylował w okolicach 3 mln pasażerów rocznie. Nie wzrośnie też liczba obsługiwanych stąd tras.

Na razie Ryanair chciałby przenieść część tras na warszawskie Lotnisko Chopina. Odpowiedzi ze strony LOT i PLL jednak nie ma. Sprawa Modlina trafiła do departamentu konkurencji Komisji Europejskiej.

Samolot linii Ryanair w Poznaniu Samolot linii Ryanair w Poznaniu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /

Ryanair Sun czeka na koncesję

Na koncesję czeka tymczasem nowa, czarterowa linia lotnicza, Ryanair Sun. Dokument przygotowuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Juliusz Komorek uważa, że powinien być gotowy na przełomie marca i kwietnia.

Ryanair Sun będzie miał cztery bazy - we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i w Warszawie. W Polsce będzie dysponował pięcioma samolotami, które będą obsługiwały biura podróży TUI i Grecos Holiday.

Komentarze (18)
11 mln pasażerów z Polski chce w 2018 r. przewieźć Ryanair
Zaloguj się
 • eiran

  Oceniono 18 razy 16

  Przewieźć a nie przewieść, drogi gimnazjalisto. Przewieść to można żywot, a nie pasażerów.
  Nie jest to wina Janusza Kumorka, który mówił, a redaktor portalu zapisywał z błędem.

 • thymalus

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to jest, że po zalogowaniu , gdy chcę ocenić wpis wyskakuje komunuikat ,,już oceniałeś,,. Wyjaśni ktoś?

 • justas32

  Oceniono 16 razy 4

  Modlin za mały ? Niech latają z Radomia. Puste nowe lotnisko, doskonała droga, jest pociąg ...

 • saammm

  Oceniono 16 razy 4

  To Ryanair ma problem, bo PiS będzie rozbudowywał lotniska nie te, z których chcą latać pasażerowie, ale zgodnie z logiką peronu we Włoszczowie.. Dobrze że choć (póki co) odsunęła się wizja lotniska w Brzeszczach...

 • oszrany

  Oceniono 5 razy 3

  Lotnisko Rimini, przecież Wlosi zartuja ze to lotnisko terenowe i potrzeba samolotu 4x4, dlatego tylko rosyskie linie tam laduja.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 2

  Piotrek Skwirowski, czy jesteś pewien, że: "Z Modlina chcemy przewieść 3,1 mln pasażerów - mówił Juliusz Kumorek."? A może on co innego powiedział a ty co innego napisałeś?

 • pati1283

  Oceniono 1 raz 1

  Modlinowi kończy się przepustowość? A to dobre, przecież chyba oprócz ryana nic tam nie lata. Nie rozumiem tych politycznych zagrywek na których tracą pasażerowie. Co wakacje latam z tui enterem z Okęcia, bo tak mi pasuje i nie wyobrażam sobie, że miałabym nagle z Radomia startować, bo coś tam.

 • Adam

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego nie z Łodzi???
  To lotnisko tez ma dobra komunikacje z S-kami i A-utostradami... :)

 • Qkqru Dupek

  Oceniono 2 razy 0

  podpowiem przewoźnikom czy tam przelotnikom kroi się niezły biznes trzeba przelecieć do polin 3miliony "od zysk kiwaczy" polskich kamienic www.wiadomosci.wp.pl/pierwszy-kongres-ruchu-odrodzenia-zydowskiego-w-polsce-6032734029353601a

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX