Fiskus weźmie się za sprzedawców z serwisów aukcyjnych "nie wystawiających faktur VAT". Będą wzywać ich do urzędów

Sprzedawców, którzy "nie wystawiają" faktur czekają ciężkie czasy. Ministerstwo Finansów zauważyło kolejną grupę przedsiębiorców migających się od płacenia podatków.
Ministerstwo finansów w Warszawie Ministerstwo finansów w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Monitoring Ministerstwa Finansów

Szukając ofert na serwisach aukcyjnych można czasem trafić na oferty wystawione ewidentnie przez przedsiębiorców, ale z dopiskiem, że "nie wystawiamy faktur vat". Zupełnie tak, jakby serwis aukcyjny był jakimś targowiskiem w centralnej Polsce. Zauważył to też fiskus.

- W wyniku monitoringu informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: "Nie wystawiam faktury". Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów - zauważa Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Nauczanie zdalne. Zdjęcie ilustracyjne Nauczanie zdalne. Zdjęcie ilustracyjne Fot. AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA GAZETA

Powiadomienia z Ministerstwa Finansów

Tymczasem prawo zobowiązuje sprzedawców do wystawiania faktur i płacenia podatku VAT, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w ustawie (czyli przedsiębiorców, których sprzedaż nie przekroczyła 200 tysięcy złotych w poprzednim roku podatkowym). Oznacza to, że przedsiębiorca zastrzegający sobie, że faktur nie wystawia, wystawia się na kontrolę skarbową.

Ministerstwo zamierza takie kontrole przeprowadzić i będzie powiadamiać sprzedawców zastrzegających sobie brak faktur oraz tych, których skala sprzedaży dowodzi, że prowadzą działalność gospodarczą o tym co mają zrobić w związku z sytuacją. Powiadomienia MF będzie rozsyłać e-mailami z adresu: dppt.automat@mf.gov.pl lub SMS-ami. Podpisane one będą "Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków".

Urząd skarbowy Urząd skarbowy Agencja Gazeta

Nie będzie wezwań do zapłaty

Uprzedzając ewentualne oszustwa tych, którzy chcieliby się pod fiskusa podszyć resort finansów od razu informuje, że pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i SMS nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.

Niekoniecznie uczciwi sprzedawcy będą musieli pofatygować się do urzędów skarbowych, gdzie zapewne czeka ich krzyżowy ogień pytań.