"2nr" - polska aplikacja, która za darmo wygeneruje dodatkowe numery telefonów. Jak to działa? Przetestowaliśmy

Na rynku pojawiła się niedawno ciekawa aplikacja stworzona przez firmę MobileLabs. To narzędzie pozwalające za darmo wygenerować aż trzy wirtualne, tymczasowe numery telefonów. Sprawdziłem jak "2nr" działa w praktyce i czy jest godny uwagi.
Aplikacja Drugi Numer Aplikacja Drugi Numer fot. screen wł.

Gdy prawdziwy numer wolimy zachować dla siebie

"2nr" to zupełnie darmowa aplikacja na smartfony, która pozwala na utworzenie maksymalnie trzech tymczasowych numerów telefonu. Dzięki temu można zachować prywatny numer komórki i podawać jeden z wirtualnych w ogłoszeniach, aplikacjach tego wymagających lub osobom, przed którymi wolimy ukryć prawdziwy numer.

Pozwala zachować anonimowość i wygodnie zarządzać kontaktami. Aplikacja jest już dostępna w Google Play, a w następnych miesiącach zadebiutuje także w sklepie dla systemu iOS.

Aplikacja Drugi Numer Aplikacja Drugi Numer fot. screen wł.

Jak to działa?

Pierwsze zaskoczenie po instalacji to brak konieczności zakładania jakiegokolwiek konta. Wystarczy jedynie wyrazić zgodę na dostęp m.in. do plików, mikrofonu czy wykonywania połączeń i gotowe. Pojawia się krótka prezentacja, po której można już wygenerować pierwszy numer.

W razie potrzeby da się ponowić losowanie i wyświetlić inny, nie ma jednak możliwości dostępu do pełnej listy dostępnych propozycji. Każdy z maksymalnie trzech możliwych do utworzenia numerów można nazwać, oznaczyć kolorem, a nawet dodać dni tygodnia i godziny, w których będzie aktywny. Bardzo przydatne rozwiązanie, gdy nie chcemy odbierać połączeń np. w weekend.

Aplikacja Drugi Numer Aplikacja Drugi Numer fot. screen wł.

Nie obyło się bez wpadek

Po zapisaniu i spersonalizowaniu wybranego numeru natychmiast można zacząć z niego korzystać. Jak to działa? Numer podajemy np. w ogłoszeniu w internecie, a każdy zainteresowany dzwoniąc na niego wykonuje zwyczajne połączenie rozliczane po krajowej stawce swojego operatora.

Posiadacz aplikacji odbiera jednak połączenie w aplikacji, tak jak z każdego komunikatora VoIP. Aby wszystko zadziałało trzeba spełnić dwa warunki - zezwolić na stałe działanie aplikacji w tle i mieć połączenie z internetem. Cała sztuka polega na tym, że połączenia przepływają przez serwery producenta "2nr".

Niestety tuż po wykonaniu pierwszej próby aplikacja nagrodziła mnie takim komunikatem:


fot. screen wł.

Po ponownym jej otwarciu też nie wszystko działało idealnie. Animacja odbierania połączenia trwa zbyt długo, a czasem smartfon dzwonił jeszcze przez kilka sekund po odebraniu. Jakość dźwięku też pozostawia trochę do życzenia, jednak jak na darmowy komunikator nie jest źle.

Aplikacja Drugi Numer Aplikacja Drugi Numer fot. screen wł.

Darmowe dzwonienie za granicę

Wielką zaletą jest za to możliwość kontaktu z zagranicą po cenach krajowych. Wystarczy, że posiadacz aplikacji znajdując się poza Polską będzie miał dostęp do Wi-Fi. Osoba dzwoniąca ze swojej rodzimej sieci zapłaci dokładnie tyle, ile przy połączeniu krajowym. Sama nie musi przy tym instalować programu.

Tu dochodzimy też do największej wady "2nr". Aplikacja umożliwia jedynie odbieranie połączeń i SMS-ów. Przynajmniej na razie nie można z niej zadzwonić. Pozostaje jedynie wysłać prośbę o kontakt lub "puścić sygnał" raz na godzinę i mieć nadzieję, że właściciel numeru oddzwoni. To spore utrudnienie.

Warto też zaznaczyć, że każdy wygenerowanych numerów wygasa po 7 dniach. Aby przedłużyć jego ważność wystarczy odebrać SMS-a lub połączenie. W razie potrzeby można też wysłać samemu sobie przygotowaną przez aplikację wiadomość. To przyda się, gdy chcemy zachować konkretny numer na dłużej niż tydzień.

Drugi numer Drugi numer fot. screen

Czy warto?

Mimo wszystko "2nr" to prosta i intuicyjna aplikacja, która jest jak najbardziej godna uwagi. Pozwala zachować swój prywatny numer telefonu dla siebie najbliższych nie tracąc przy tym kontaktu np. w przypadku wystawiania ogłoszeń. Pomimo ograniczeń i początkowych błędów spełnia swoje zadanie.

Na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie, jednak po dłuższej chwili widać, że producent ma jeszcze trochę do poprawienia. Na razie nie wiadomo też, jak "2nr" będzie wyglądać w przyszłości. Być może do aplikacja będzie płatna lub zostanie "ozdobiona" reklamami.