Masz ten model laptopa? Lepiej uważaj. Są wycofywane z rynku, bo mogą się zapalić

Lenovo wycofuje z obrotu niektóre laptopy ThinkPad X1 Carbon 5th Gen, wyprodukowane w okresie od grudnia 2016 r. do października 2017 r. Zidentyfikowano w nich usterkę, która może doprowadzić nawet do zapłonu urządzenia.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) źródło: Lenovo

Wszystko przez luźny wkręt

Jak informuje Lenovo, w "nielicznych" egzemplarzach ThinkPad X1 Carbon 5th Gen wycofywanych laptopów może znajdować się luźny wkręt, który mógłby uszkodzić akumulator i spowodować jego przegrzewanie się. To w konsekwencji może prowadzić nawet do zagrożenia pożarem. Chodzi wyłącznie o laptopy wyprodukowane między grudniem 2016 r. a październikiem 2017 r. Jak zapewnia Lenovo, w przypadku urządzeń produkowanych od 1 listopada 2017 r. problem z luźnym wkrętem nie występuje.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) źródło: Lenovo

Kto ma problem?

W związku ze zidentyfikowaniem zagrożenia, spółka wycofuje z obrotu część laptopów. Osoby posiadające modele ThinkPad X1 Carbon 5th Gen (typy 20HQ, 20HR, 20K3 i 20K4) mogą sprawdzić po numerze seryjnym, czy problem ich również dotyczy. Jeśli okaże się, że mają "felerny" egzemplarz, zgodnie z zaleceniami Lenovo powinny natychmiast przestać z niego korzystać oraz skontaktować się z serwisem Lenovo lub autoryzowanym dostawcą usług gwarancyjnych firmy. Komputery zostaną naprawione bezpłatnie. 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) Lenovo ThinkPad X1 Carbon (5th Gen) źródło: Lenovo

Problem na całym świecie

W Polsce, oczywiście poza Lenovo, informację o możliwym zagrożeniu niektórymi modelami notebooka nagłośnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale akcje wycofywania z obrotu niektórych modeli notebooka Lenovo odbywają się na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych problem może dotyczyć nawet 78 tys. egzemplarzy.

Więcej o: