Nowy ranking najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Silna czołówka, parę spadków i trochę niespodzianek

Magazyn "Forbes" opublikował coroczną listę 100 najbogatszych Polaków Forbesa. Żeby na nią trafić, trzeba było mieć firmę wartą co najmniej 491 mln zł. W tym roku ranking jest rekordowy, bo znalazło się na nim najwięcej w historii osób, które mają majątek o wartości ponad miliarda złotych.
Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk fot. Dawid Zuchowicz/Albert Zawada/ Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 1. Dominika i Sebastian Kulczyk

Rodzeństwo Kulczyków ma według wyliczeń "Forbesa" majątek o wartości blisko 13,9 mld zł. To udziały w firmach różnych branż, w tym m.in. energetycznej (Polenergia - energia konwencjonalna i odnawialna), chemicznej (Ciech), surowcowej i górniczej (Serinus, QKR - spółka, która ma kopalnię złota w Namibii, Kulczykowie mają też udziały w innych firmach działających w Afryce) czy transportowej (Autostrada Wielkopolska).

W ostatnich dniach Kulczykowie mają problemy z prokuraturą. Zajmuje się ona ponownie kwestią rekompensat dla Autostrady Wielkopolskiej za przejazd ciężarówkami A2 (wcześniej, w sierpniu Komisja Europejska zdecydowała, że musi zwrócić państwu polskiemu prawie 900 mln zł nienależnej rekompensaty plus odsetki). Ponownie pod lupę trafiła także sprawa prywatyzacji Ciechu.

Pisaliśmy na ten temat tutaj:Stawianie interesu partii ponad dobrem państwa przyniesie Polsce znacznie większe straty niż zła prywatyzacja

Michał Sołowow Michał Sołowow Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 2. Michał Sołowow

Majątek Michała Sołowowa to 11,4 mld zł. Sołowow to utytułowany kierowca rajdowy, jest najbogatszym przedsiębiorcą w Polsce. Ma kilka firm, w tym Synthos (surowce chemiczne), Barlinek (deski podłogowe) czy Rovese (grupa Cersanit - ceramika).

Michał Sołowow przez lata był w gronie największych inwestorów giełdowych, choć od jakiegoś czasu jego spółki zdejmowane są z warszawskiego parkietu. Na początku lutego wycofano z obrotu Synthos. Wcześniej to samo stało się z Barlinkiem i Rovese.

Zygmunt Solorz-Żak Zygmunt Solorz-Żak TOMASZ STACZAK/Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 3. Zygmunt Solorz

Zygmunt Solorz zamyka podium z majątkiem w wysokości 10,2 mld zł. To też ostatnia osoba na liście "Forbesa" z ponad 10 mld zł. Pozostali mają już znacznie mniej pieniędzy.

Zygmunt Solorz najbardziej znany jest z Cyfrowego Polsatu (koncern poza Telewizją Polsat ma też Polkomtel, czyli operatora sieci Plus). Ale to niejedyna jego firma. Przedsiębiorca jest też właścicielem Plus Banku, ZE PAK (elektrownie), warszawskiego dewelopera Port Praski, ma też spore udziały producenta TV ATM Grupa.

Zygmunta Solorza w ubiegłym roku w rankingu prześcignął Michał Sołowow i tak, jak na razie, zostało.

Miliarderzy zajmujące pierwsze trzy miejsca w rankingu nie zmienili pozycji w ciągu roku, ale nieco pomniejszyli swoje majątki. Inaczej wygląda to w przypadku kolejnej, czwartej lokaty.

Jerzy Starak Jerzy Starak Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 4. Jerzy Starak

Jerzy Starak zebrał według "Forbesa" 6,3 mld zł. Jego majątek wzrósł w ciągu roku aż o 64 proc., co pozwoliło mu wskoczyć na czwarte miejsce w rankingu z piątego. 

Jerzy Starak unika rozgłosu, tymczasem jest właścicielem największego producenta leków i lidera rynku farmaceutycznego w naszym kraju - Polpharmy. Polpharma produkuje leki na receptę (głównie dla kardiologii, gastroenterologii i neurologii), a także bez recepty.

Dariusz Miłek Dariusz Miłek Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 5. Dariusz Miłek

Dariusz Miłek także zwiększył swój majątek, choć w skromniejszym zakresie - o 4,2 proc, do ponad 5 mld zł. To twórca i właściciel części udziałów firmy CCC, notowanej także na giełdzie w Warszawie. CCC to jednak z największych spółek obuwniczych i jeden z największych producentów obuwia w Europie. Posiada sklepy w 16 krajach w Europie, ale coraz ważniejszy jest dla niej handel internetowy, który rośnie dynamicznie, także dzięki spółce zależnej eObuwie.pl.

Sklep sieci Dino Sklep sieci Dino materiały prasowe spółki

Mistrzowie wzrostów

Najmocniej w ciągu roku urósł majątek Tomasza Biernackiego - aż o prawie 349 proc., do 4,17 mld zł. Dzięki temu znalazł się na szóstym miejscu, a rok temu nie było go nawet w pierwszej dziesiątce. Zapewne mocno pomógł mu bardzo udany rok należącej do niego spółki Dino, w której ma 51 proc. udziałów.

Dino, czyli sieć supermarketów (ma ich już ponad 770, więcej niż polski oddział Lidla, za trzy lata chce mieć 1200), debiutowała na warszawskiej giełdzie w kwietniu ubiegłego roku i spodobała się inwestorom. Jej akcje zyskały w 2017 roku najmocniej ze wszystkich należących do WIG20 i mWIG40 (czyli 60 największych spółek z GPW) - od oferty publicznej ich cena wzrosła o 135 procent. O samym Tomaszu Biernackim niewiele wiadomo, nie pokazuje się publicznie i nie udziela wywiadów.

Bardzo imponująco - o blisko 204 proc. zwiększył się majątek Zbigniewa Juroszka z rodziną, do 3,07 mld zł. Juroszek działa na rynku nieruchomości (firma Atal) i zakładów bukmacherskich.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Wyborcza.pl

Niektórzy sporo stracili

Wśród biznesmenów, którzy najwięcej stracili w ubiegłym roku, znalazł się Leszek Czarnecki. Jego majątek skurczył się o 38,75 proc., do niespełna 2,2 mld zł, co sprawiło, że spadł z miejsca 6. na 13. Leszek Czarnecki zbudował Getin Holding, którego jest większościowym akcjonariuszem.

O blisko 40 proc. zmniejszył się majątek Romana Karkosika. W ubiegłorocznej edycji rankingu "Forbesa" był on na 10. miejscu, w tym spadł aż na 25. Roman Karkosik to znany przedsiębiorca i inwestor giełdowy. W jego portfelu są między innymi spółki Boryszew i Impexmetal. Na początku roku zapowiedział, że wycofa część swoich spółek z obrotu na giełdzie i ograniczy działalność inwestycyjną.

Najmocniej - o ponad 42 proc. - skurczył się majątek Tomasza Stefańskiego, właściciela firmy Raw-Pol, produkującej odzież ochronną i roboczą.

O rankingu więcej w raporcie "Forbesa" - tutaj.

Więcej o: