Zamieszanie wokół wenezuelskiego bitcoina. Stanowcze odpowiedzi polskiego resortu finansów i MSZ

- Polska może nam dostarczyć żywność i lekarstwa w zamian za kryptowalutę petro - twierdzi wenezuelski rząd. Nasze Ministerstwo Finansów zaprzecza. - Kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą - tłumaczy. Jednoznacznie odpowiada też Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jose Vielma Mora Jose Vielma Mora World Trade Organization/Flickr/(CC BY-SA 2.0)

Resort finansów: Kryptowaluta bez gwarancji

Kilka dni temu wenezuelski minister handlu i międzynarodowych inwestycji Jose Vielma Mora, cytowany przez wspieraną przez rząd agencję TeleSur stwierdził, że Polska, Dania, Norwegia, Honduras i Wietnam byłyby skłonne przyjąć tamtejszą kryptowalutę petro, w zamian za żywność i lekarstwa.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów czy to prawda oraz jaką wartość miałaby mieć taka transakcja i kiedy mogłaby być przeprowadzona.

- Do Ministerstwa Finansów nie wpłynęło żadne pismo w tej sprawie - odpowiedział nasz resort finansów. - Kryptowaluty nie są emitowane, ani gwarantowane przez bank centralny, ani inne instytucje państwowe. Nie są więc prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być też wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie są powszechnie akceptowane w punktach handlowo-usługowych - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Na nasze pytania o ewentualne wsparcie Wenezueli odpowiedziało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Zgodnie z wiedzą MSZ Polska nie zgłaszała zainteresowania transakcjami z wykorzystaniem kryptowaluty petro - poinformowało MSZ.

Venezuela Virtual Currency Venezuela Virtual Currency Fot. Ariana Cubillos / AP Photo

Wenezuela opiera petro na baryłce ropy

Jednak w środę Wenezuela przeprowadziła emisję petro. - Rząd Wenezueli przeprowadził pierwszą na świecie emisję narodowej kryptowaluty petro, uzyskując 4,777 mld juanów (735 mln dol.) - ogłosił prezydent tego kraju Nicolas Maduro.

"Financial Times" poinformował, że cena emisyjna wenezuelskiej kryptowaluty została ustalona na 60 dol. Oferta miała obejmować 38,4 mln z planowanych stu milionów jednostek petro. Nie podano, kto kupił wenezuelską kryptowalutę. W kolejnej transzy rząd chce zaoferować 44 mln petro. Pozostałe 17,6 mln chce zachować dla siebie.

Rząd Wenezueli twierdzi, że każde petro zabezpieczone jest jedną baryłką tamtejszej ropy. Kryptowaluta ma służyć do rozliczeń z innymi państwami. Można nią będzie płacić jednak również podatki oraz opłacać usługi publiczne.

protesty Wenezuela protesty Wenezuela (CC BY-SA 2.0)/Flickr/?????????? VENEZUELA-PROTESTS/

Po co petro?

Wenezuela pogrążona jest w potężnym kryzysie gospodarczym. W sklepach brakuje towarów, także żywności. Są problemy z lekarstwami.

Inflacja sięga kilku tysięcy procent. Miądzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w tym roku jeszcze podskoczy, do 13 tys. proc. Państwo nie nadąża z drukowaniem nowych banknotów.

W tym roku, według prognoz, gospodarka Wenezueli ma się skurczyć o 15 proc.

Bitcoin Bitcoin Gazeta.pl

Polska bez kryptowaluty

Nad własną kryptowalutą, Digital PLN (dPLN), pracowała też Polska. - Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki - mówił "Pulsowi Biznesu" prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine, który pracował nad dPLN.

Po tym, jak w połowie stycznia informacje o pracach nad polską kryptowalutą wyszły na jaw, resort cyfryzacji wycofał swój patronat nad projektem. - Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami - poinformował.

Więcej o:
Komentarze (74)
Wenezuela zapłaci Polsce kryptowalutą za żywność? ?Nie wpłynęło żadne pismo?
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 34 razy 28

  Nie trzeba kryptowalut - zamiana ropy na żywność nazywa się barterem. Dobry pomysł swoją drogą ...

 • japka_putina

  Oceniono 29 razy 17

  A gdzie solidarnośc pisiorów z wenezuellskimi towarzyszami? Gorszy sort Wenezuelczyków robi burdy na ulicach, podważa decyzje Suwerena, kala swoje gniazdo, więc chyba trzeba pomóc nie patrząc na pieniądze?

 • Marko Markus

  Oceniono 30 razy 16

  Ktoś będzie musiał wytłumaczyć Jarozbawowi co to jest ten bitcoin

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 11 razy 11

  Może być peso eskobarskie.

 • herbalworld

  Oceniono 9 razy 7

  Jeśli Polska nie będzie postępować zgodnie z ustawą 447, to w każdej chwili może stać się drugą Wenezuelą.Wystarczy uniemożliwić rolowanie polskiego długu.Wtedy cała gospodarka upada, jak domek z kart.Takie są skutki zadłużania.Mamy ponad bilion oficjalnego długu i około 3biliony ukrytego.

 • uzdek98

  Oceniono 5 razy 5

  to juz lepiej, zeby zapłacili wenezuelkami...

 • 1234qwerty

  Oceniono 9 razy 5

  A nie prościej my im worek ziemniaków oni nam baryłkę ropy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX