MWC 2018: Xperia Z2 i Z2 Compact - oto nowe smartfony Sony z nagrywaniem w 4K HD i lepszym trybem slow motion [PIERWSZE WRAŻENIA]

Na targach Mobile World Congress w Barcelonie Sony zaprezentowało dwa nowe smartfony z rodziny Xperia. My mieliśmy okazje przyjrzeć się im z bliska jeszcze przed premierą. Oto Sony Xperia XZ2 i Sony Xperia XZ2 Compact.
Xperia XZ2 Xperia XZ2 fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 - WYGLĄD

Przez lata Sony przyzwyczaiło nas do charakterystycznej - 'ostrej' (złośliwy napisałby, że kanciastej) bryły swoich smartfonów. Xperia XZ2 nieco zrywa z tą tradycją. Wykonane z połączenia aluminium i szkła urządzenie zostało nieco zaokrąglone na krawędziach, przez sprawia wrażenie bardziej opływowego i miękkiego. Powierzchnia ekranu została pokryta szkłem 3D, a wzdłuż krawędzi biegnie metalowa ramka, która ma wzmacniać konstrukcję.

Jednak bodaj najbardziej fundamentalną zmianą w designie urządzenia - w stosunku choćby do modelu Xperia XZ Premium jest przesunięcie czytnika linii papilarnych z prawego boku smartfona na tylny panel. Z jednej strony można trochę żałować tej decyzji, bo Sony było bodaj jedyną firmą, która umieściła swój skaner na bocznej krawędzi. Z drugiej strony, to oryginalne rozwiązanie nie było do końca wygodne, szczególnie dla osób leworęcznych.

Największą wizualną bolączką nowej Xperii XZ2 pozostają dość mocno zarysowane ramki - zarówno te boczne, jak również dolna i górna. Te ostatnie zostały w XZ2 ścięte, dzięki czemu przekątna ekranu zwiększyła się do 5,7-cala, ale Xperii wciąż daleko do "bezramkowca".

XZ2 będzie dostępna w w czterech kolorach: Płynne Srebro, Płynna Czerń, Głęboka Zieleń i Pudrowy Róż. Smartfon posiada certyfikat wodoszczelności i pyłoszczelności IP65/IP68.

Xperia XZ2 Xperia XZ2 fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 - SPECYFIKACJA

Xperia XZ2 została wyposażona w 5,7-calowy ekran HDR Full HD Plus o proporcjach 18:9. Sony poszło więc śladem innych producentów, którzy już w ubiegłym roku zasypali rynek smartfonami o bardziej "kinowych" proporcjach. XZ2 oferuje pełne wsparcie dla treści HDR.

Za wydajną pracę urządzenia odpowiadać ma układ Snapdragon 845 (z modemem X20 LTE), czyli na ten moment najmocniejszy procesor mobilny w ofercie Qualcomm. Znajdziemy tu  4GB RAM i 64 GB pamięci, którą możemy rozszerzyć za pomocą kart microSD do 400 GB. 

Za komunikację urządzenia ze światem zewnętrznym odpowiada modem 5CA LTE, a także moduły NFC i Bluetooth 5.0. Smartfon został wyposażony w port USB-C 3.1. Zabrakło natomiast miejsca dla wyjścia audio jack, ale to chyba nikogo dziś już nie powinno dziwić.

Xperia XZ2 Compact Xperia XZ2 Compact fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 Compact - WYGLĄD I SPECYFIKACJA

Xperia XZ2 Compact to mniejszy odpowiednik modelu Xperia XZ2, który ma z nim bardzo wiele cech wspólnych. Najpierw jednak kilka słów o różnicach. Po pierwsze, smartfon został wyposażony w 5-calowy ekran HDR Full HD+. Po drugie, tylny panel urządzenia nie został pokryty szkłem. Po trzecie, smartfon nie wspiera technologii bezprzewodowego ładowania.

Poza tym, różnice są niewielkie. Xperia XZ2 Compact została wyposażona w ten sam układ Snapdragon 845, 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Mniejsza Xperia także posiada certyfikaty IP65/68 i pozwala na odtwarzanie treści w technologii HDR. Smartfon będzie dostępny w czterech kolorach: Białe Srebro, Czerń, Zieleń Mchu i Koralowy Róż. 

Xperia XZ2 Xperia XZ2 fot. Daniel Maikowski

NAGRYWANIE W 4K HDR I LEPSZE SLOW MOTION

Zarówno Xperia XZ2, jak również Xperia XZ2 Compact, zostały wyposażone w pojedynczy główny aparat Motion Eye o rozdzielczości 19 megapikseli (ISO 12800 - zdjęcia; ISO 4000 - wideo) oraz przednią kamerkę do selfie i wideo rozmów o rozdzielczości 5 megapikseli.

Już w ubiegłym roku Sony zaprezentowało technologię Motion Eye, która miała przenieść mobilne wideo na zupełnie nowy poziom. W tym roku japońska firma poszła jednak o krok dalej. Xperia XZ2 oraz Xperia XZ2 Premium, to pierwsze smartfony na rynku, które mogą nagrywać wideo w natywnej rozdzielczości 4K HDR. Miałem możliwość wypróbować to rozwiązanie i muszę przyznać, że filmy HDR robią świetne wrażenie, szczególnie gdy porównamy je ze standardowym materiałem. Kolory są bardziej nasycone i żywe.

Japończycy nie zapomnieli również o trybie Super slow motion, który pozwala nam nagrywać wideo w 960 klatkach na sekundę. W ubiegłorocznych modelach ten tryb był ograniczony do rozdzielczości 720p. Nowe smartfony Xperia mogą nagrywać zwolnione wideo w Full HD.

Xperia XZ2 - bateria i bezprzewodowe ładowanie Xperia XZ2 - bateria i bezprzewodowe ładowanie fot. Daniel Maikowski

BATERIA I BEZPRZEWODOWE ŁADOWANIE

Sony Xperia XZ2 została wyposażona w baterię o pojemności 3180 mAh oraz technologię bezprzewodowego ładowania. W przypadku Xperii XZ2 bateria dysponuje nieco mniejszą pojemnością 2870 mAh. Zabrakło tu również miejsca dla bezprzewodowego ładowania.

Xperia XZ2 - System Dynamicznej Wibracji Xperia XZ2 - System Dynamicznej Wibracji fot. Daniel Maikowski

SYSTEM DYNAMICZNEJ WIBRACJI

Nowością w modelu XZ2 jest również - znany z konsoli PlayStation - System Dynamicznej Wibracji. który analizuje dane audio i pozwala na bezpośrednie odczuwanie przebiegu akcji w dłoni trzymającej smartfon. Wibracje możemy aktywować zarówno w filmach, jak i grach.

Co do tego rozwiązania mam jednak dość mieszane uczucie. Wydaje mi się raczej zbędnym "bajerem", a nie technologią, która przeniosłaby mobilną rozrywkę na zupełnie nowy poziom.

Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact fot. Daniel Maikowski

PODSUMOWANIE

Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact to szybkie i wydajne smartfony z dość ciekawą stylistyką i kilkoma unikalnymi funkcjami, takimi jak nagrywanie wideo w 4K HDR czy tryb slow motion.

Urządzenia te raczej nie nawiążą wyrównanej walki z flagowcami Samsunga czy Huawei, ale z pewnością znajdą na rynku swoją niszę. Japończycy nie ukrywają, że tworzą smartfony dla użytkowników innych sprzętów Sony. Oni z pewnością docenią wachlarz multimedialnych możliwości XZ2 i XZ2 Compact związanych choćby z tworzeniem i konsumpcją wideo.

Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 i XZ 2 Compact - DOSTĘPNOŚĆ

Przedsprzedaż nowych smartfonów z serii Xperia XZ2 rozpocznie się 12 marca. Do sklepów trafią one w pierwszej połowie kwietnia. Niestety - póki co - nie poznaliśmy ich polskich cen.

Więcej materiałów z tegorocznych targów MWC w Barcelonie znajdziesz TUTAJ.

Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 i Xperia XZ 2 Compact

Xperia XZ2 i Xperia XZ 2 Compact

Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact fot. Daniel Maikowski

Xperia XZ2 i Xperia XZ 2 Compact

Xperia XZ2 i Xperia XZ 2 Compact

Więcej o: