Diesle na cenzurowanym. Fiat chce je zlikwidować do 2022 roku

W ciągu czterech lat Fiat Chrysler chce całkowicie zrezygnować z produkcji samochodów osobowych z silnikami Diesla. Ekologia podbija koszty.
Fiat 500L Fiat 500L MATERIAŁY PRASOWE

Fiat wie co robi, sprzedaż diesli w dół

Czteroletni plan producenta ma zostać ogłoszony na początku czerwca - podaje Financial Times, powołując się na anonimowe osoby zaznajomionych z tematem.

Tym samym FCA przyłącza się do ogólnoświatowego trendu. W zeszłym roku podobną decyzję ogłosiła Toyota, a w lutym tego roku - Porsche.

Sprzedaż diesli w Europie w zeszłym roku spadła o 8 proc. - wynika z danych porównywarki Jato Dynamics. 43,7-procentowy udział w rynku jest najniższy od ośmiu lat. Producentów do zmiany strategii zmuszają decyzje polityczne.

Diesel na drodze. 4 marca 2017 Diesel na drodze. 4 marca 2017 Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania

Regulatorzy - zwłaszcza europejscy - wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne wymagania względem silników spalinowych, a kolejne miasta zakazują wjazdu pojazdom niespełniających norm. To sprawia, że opracowanie i produkcja silników spalinowych staje się coraz droższa.

Niedawno Unia Europejska wskazała Niemcy jako jeden z krajów, który w ramach dbałości i jakość powietrza powinien wprowadzić przepisy zakazujące starszym samochodom wjazdu do centrów miast.

Tesla Model X Tesla Model X Fot. Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

Elektryki w natarciu

Jednocześnie pojawiają samochody z napędem elektrycznym w wielu miejscach mogą liczyć na dopłaty i zwolnienia z podatków. Rekordy elektromobilności bije Norwegia, można się jednak spodziewać, że skandynawskie rozwiązania będą stopniowo wprowadzane w całej Europie.

Fiat Tipo hatchback Fiat Tipo hatchback Fot. Michał Dek

Nie wiadomo co z SUV-ami

W zeszłym roku FCA był jedynym z większych producentów, którzy zwiększyli udział diesli wśród sprzedanych samochodów. Wynika to m.in. w bliskości rynku włoskiego, w którym ten rodzaj napędu ciągle jest popularny.

W informacji nie wspomniano nic o potencjalnej rezygnacji z ropy w SUV-ach i ciężarówkach. Fiat Chrysler odmówił oficjalnego komentarza.

Więcej o: