Aż cztery polskie województwa wśród najbiedniejszych regionów w UE. Najbogatsi? Kierunek: Londyn

Polska B wciąż żywa - "ściana wschodnia" znalazła się wśród najbiedniejszych regionów w UE. Marnym pocieszeniem jest fakt, że w Unii są biedniejsze miejsca.
Lublin. Widok z wieży ratuszowej Lublin. Widok z wieży ratuszowej JAKUB ORZECHOWSKI

Polska wciąż w ogonie regionów UE

Z danych Eurostatu za 2016 r. wynika, że wśród 20 najbiedniejszych regionów UE znajdziemy aż 4 polskie: woj. lubelskie (14. miejsce), woj. podkarpackie (15.), woj. podlaskie (15.) oraz woj. warmińsko-mazurskie (19.). 21 od końca regionem jest województwo świętokrzyskie, nieznacznie zamożniejsze od warmińsko-mazurskiego. PKB Lubelszczyzny wynosi raptem 47 proc. unijnej średniej, Podkarpacia i Podlasia 48 proc., a Warmii i Mazur 49 procent. Województwo świętokrzyskie również wypracowało 49 procent unijnej średniej.

Flaga Bułgari Flaga Bułgari fot. Pixabay

Bułgaria najbiedniejsza w Europie

Najbiedniejszym regionem Unii jest północno-zachodnia część Bułgarii, której najważniejszym miastem jest Plewna. Region wypracowuje zaledwie 29 procent unijnej średniej (8600 euro rocznie na głowę według parytetu siły nabywczej). Nieco zamożniejsza jest Majotta, francuska wyspa położona na Oceanie Indyjskim, której mieszkańcy wypracowują 33 procent średniej UE. Generalnie wśród najbiedniejszych części UE znajdują się jeszcze pozostałe regiony Bułgarii (bez stolicy) oraz znaczne części Rumunii i Węgier. Nie powinno to dziwić - Bułgaria i Rumunia to najbiedniejsze kraje Unii Europejskiej. Węgry są niewiele od nich zamożniejsze, a Polska pod względem PKB per capita była w 2016 roku na 21. pozycji pod względem zamożności, czyli na 7. miejscu od końca wypracowując 68 procent unijnej średniej. Tuż za Polską, na 22. pozycji, znalazła się borykająca z kryzysem Grecja.

Luksemburg Luksemburg fot. Pixabay

Luksemburg wciąż najzamożniejszy

Najbogatszym regionem w Unii Europejskiej była dzielnica City w Londynie. To tam koncentruje się sektor finansowy. Produkt Krajowy Brutto w tej części stolicy Zjednoczonego Królestwa stanowi 611 procent (!) unijnej średniej. Wśród państw Wielka Brytania zajęła jednak dopiero 9. pozycję - pierwsze miejsce ma Luksemburg z 257. procentami unijnej średniej. Na podium wśród najbogatszych krajów UE znalazły się jeszcze Irlandia i Austria - odpowiednio wypracowujące 183 i 127 procent unijnej średniej.

Warszawa Warszawa Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Tylko Mazowsze osiąga średnią Unii

Jedynym województwem w Polsce, który pod względem PKB na głowę mieszkańca przekroczyło unijną średnią jest województwo mazowieckie. Wypracowało ono 109 procent unijnej średniej, czyli 31700 euro na głowę według parytetu siły nabywczej. Globalne PKB województwa mazowieckiego jest ponad jedną trzecią większe, niż łączne PKB pięciu najbiedniejszych województw w Polsce. To oczywiście zasługa Warszawy, w której koncentrują się wszystkie urzędy centralne i większość siedzib największych firm działających w Polsce.