Unia dołoży się do budowy kolejnych dróg w Polsce. Razem 788 mln euro

788 mln euro z Funduszu Spójności zostanie zainwestowanych w Polsce w trzy ważne projekty drogowe. Chodzi o Południową Obwodnicę Warszawy, drogi S17 i S12 w województwach mazowieckim i lubelskim (między Garwolinem a Kurowem oraz Kurowem a Puławami) oraz trasę S6 w Zachodniopomorskiem, między Goleniowem a Kiełpinem.
Widok z Wawra na Wilanów Widok z Wawra na Wilanów Facebook.com/ Ludwik Rakowski

Południowa Obwodnica Warszawy

Pierwszym w dofinansowanych z Funduszu Spójności projektem będzie Południowa Obwodnica Warszawy, konkretnie odcinek Węzeł Puławska - węzeł Lubelska na trasie S2. W tym przypadku grant wyniósł z Unii wyniósł 390 mln euro. Droga ma być otwarta we wrześniu 2020 r. 

Odcinek znajduje się w korytarzu między Morzem Północnym a krajami bałtyckimi w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

. . źródło: GDDKiA

Fragmenty S17 i S12

Grant w wysokości 273,5 mln euro zostanie z kolei przeznaczony na dofinansowanie budowy 58-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 między Garwolinem i Kurowem oraz 11 km trasy S12 między Kurowem a Puławami. Inwestycje mają polepszyć ruch ciężarowy między Mazowszem i Lubelszczyzną i dalej do Ukrainy. Odcinki powinny być gotowe w marcu 2019 r. 

. . źródło: GDDKiA

125 mln euro dla woj. zachodniopomorskiego

Blisko 125 mln euro grantu przyznano także na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między Kiełpinem a Goleniowem. To ponad 54 km. Prace na tym odcinku powinny się zakończyć w 2019 r. 

Ogólnie trasa S6 połączy największe miasta na Pomorzu - będzie prowadziła od Trójmiasta, przez m.in. Słupsk, Koszalin i Kołobrzeg aż do Szczecina.

Komisarz Corina Cretu w Warszawie w 2015 r. podczas prezentacji nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 Komisarz Corina Cretu w Warszawie w 2015 r. podczas prezentacji nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Dla Polski i dla Europy

Jak tłumaczy Komisja Europejska w swoim oświadczeniu, inwestycje współfinansowane z Funduszu Spójności poprawią połączenia z Niemcami oraz resztą zachodniej Europy, a także z sąsiadami ze wschodu. - Obywatele Polski będą najważniejszymi beneficjentami tych projektów, którą sprawią, że podróże będą bezpieczniejsze, bardziej komfortowe i krótsze. Jednak finalnie wszyscy Europejczycy i europejska gospodarka skorzystają z lepszych połączeń i ich wpływu na handel, turystykę i wzrost gospodarczy - tłumaczyła Corina Cretu, piastująca funkcję komisarza ds. polityki regionalnej.

***

Więcej o: