Ponad milion złotych kary dla sieci kantorów. Nabierały klientów prostym trikiem

Odmienny od zwyczajowego układ tablic z kursami był mylący dla klientów sieci kantorów Interchange Polska i Money Exchange Poland. Na tę pierwszą spółkę UOKiK nałożył karę ponad 1,2 mln zł kary. Decyzja Urzędu nie jest prawomocna.
Kantor wymiany walut (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)/Zdjęcie ilustracyjne Kantor wymiany walut (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)/Zdjęcie ilustracyjne Kantor wymiany walut (fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl)/Zdjęcie ilustracyjne

Kurs kupna po prawej, kurs sprzedaży po lewej

Tablice z kursami walut w kantorach zwyczajowo po lewej mają kurs kupna, a po prawej kurs sprzedaży. Klientom kantorów (a jest ich w Polsce niemal 5 tysięcy) ułatwia to porównywanie ofert, system ten stosują też kantory online, zarówno bankowe, jak i te dla których wymiana walut jest główną działalnością. Problematyczna jest zatem sytuacja, w której jakiś kantor świadomie postanowi odwrócić tabelę.

Kantor Interchange przy ul. Pijarskiej w Krakowie Kantor Interchange przy ul. Pijarskiej w Krakowie MATEUSZ SKWARCZEK

W Interchange było na odwrót

Takiej zamiany dokonały kantory prowadzone przez Interchange Polska i Money Exchange Poland działające w ramach jednej sieci Interchange. Tabele kursowe w tych placówkach były zamienione miejscami, przez co klienci mogli być przeświadczeni, że kupują walutę po lepszej cenie niż faktycznie miało to miejsce. Tymczasem kursy sprzedaży walut w sieci Interchange były mniej korzystne niż w innych kantorach - według UOKiK różnica sięgała nawet 30 procent. Kantory należące do sieci działają w miejscach popularnych wśród osób mających potrzebę wymiany walut, czyli na dworcach i lotniskach.

UOKiK UOKiK Wyborcza.biz

1,2 mln kary od UOKiK

Praktyka sprytnych przedsiębiorców znalazła się na celowniku UOKiK. Po zawiadomieniu Narodowego Banku Polskiego Urząd wszczął postępowanie pod koniec 2016 roku. I choć postępowanie trwało, to w efekcie spółka Money Exchange zmieniła praktykę (i uniknęła kary), a na Interchange Polska została nałożona kara 1,2 miliona złotych za stosowanie odwróconej tabeli pomimo upomnienia przez prezesa UOKiK.

W toku postępowania Urząd ustalił bowiem, że obie firmy miały nienormalnie wysoką, w stosunku do rynkowej średniej liczbę reklamacji. Oznaczało to, że faktycznie wprowadzają klientów w błąd.

Decyzje UOKiK nie są prawomocne, Money Exchange i Interchange Polska już się od nich odwołały.

Prezes UOKiK Marek Niechciał Prezes UOKiK Marek Niechciał Materiały UOKiK

Dużo więcej reklamacji niż u konkurencji

- Kantory od kilku lat otrzymywały reklamacje klientów. Anulowały znaczną ilość transakcji na ich wniosek. Zapytaliśmy o liczbę reklamacji konkurentów, którzy stosują prawidłowe tablice. Rezultat? Nie wpływały do nich prośby o zwrot pieniędzy, a liczba transakcji anulowanych wynosiła zero lub była symboliczna. To potwierdza, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na tablicy w kolumnie lewej znajdziemy kurs skupu waluty, a w prawej kurs sprzedaży - powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd zamierza badać sygnały z rynku świadczące, że również inne kantory stosują tego typu praktyki mające na celu zmylenie klientów.

Więcej o: