Ponad milion złotych kary dla sieci kantorów. Nabierały klientów prostym trikiem

Kurs kupna po prawej, kurs sprzedaży po lewej
Tablice z kursami walut w kantorach zwyczajowo po lewej mają kurs kupna, a po prawej kurs sprzedaży. Klientom kantorów (a jest ich w Polsce niemal 5 tysięcy) ułatwia to porównywanie ofert, system ten stosują też kantory online, zarówno bankowe, jak i te dla których wymiana walut jest główną działalnością. Problematyczna jest zatem sytuacja, w której jakiś kantor świadomie postanowi odwrócić tabelę.

W Interchange było na odwrót
Takiej zamiany dokonały kantory prowadzone przez Interchange Polska i Money Exchange Poland działające w ramach jednej sieci Interchange. Tabele kursowe w tych placówkach były zamienione miejscami, przez co klienci mogli być przeświadczeni, że kupują walutę po lepszej cenie niż faktycznie miało to miejsce. Tymczasem kursy sprzedaży walut w sieci Interchange były mniej korzystne niż w innych kantorach - według UOKiK różnica sięgała nawet 30 procent. Kantory należące do sieci działają w miejscach popularnych wśród osób mających potrzebę wymiany walut, czyli na dworcach i lotniskach.

1,2 mln kary od UOKiK
Praktyka sprytnych przedsiębiorców znalazła się na celowniku UOKiK. Po zawiadomieniu Narodowego Banku Polskiego Urząd wszczął postępowanie pod koniec 2016 roku. I choć postępowanie trwało, to w efekcie spółka Money Exchange zmieniła praktykę (i uniknęła kary), a na Interchange Polska została nałożona kara 1,2 miliona złotych za stosowanie odwróconej tabeli pomimo upomnienia przez prezesa UOKiK.
W toku postępowania Urząd ustalił bowiem, że obie firmy miały nienormalnie wysoką, w stosunku do rynkowej średniej liczbę reklamacji. Oznaczało to, że faktycznie wprowadzają klientów w błąd.
Decyzje UOKiK nie są prawomocne, Money Exchange i Interchange Polska już się od nich odwołały.

Dużo więcej reklamacji niż u konkurencji
- Kantory od kilku lat otrzymywały reklamacje klientów. Anulowały znaczną ilość transakcji na ich wniosek. Zapytaliśmy o liczbę reklamacji konkurentów, którzy stosują prawidłowe tablice. Rezultat? Nie wpływały do nich prośby o zwrot pieniędzy, a liczba transakcji anulowanych wynosiła zero lub była symboliczna. To potwierdza, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na tablicy w kolumnie lewej znajdziemy kurs skupu waluty, a w prawej kurs sprzedaży - powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Urząd zamierza badać sygnały z rynku świadczące, że również inne kantory stosują tego typu praktyki mające na celu zmylenie klientów.