Odcinek zakopianki najtaniej chcą zbudować Chińczycy. Minister: oferty są badane, czy nie zaproponowano rażąco niskiej ceny

Na budowę 16 km drogi od Rdzawki do Nowego Targu złożono sześć ofert - podała GDDKiA. Najniższą cenę daje chińska firma Stecol Corporation. Najwyższą - polski Mostostal Warszawa, którego oferta jest dwa razy droższa.
Trasa nowego fragmentu drogi krajowe 47 Trasa nowego fragmentu drogi krajowe 47 źródło: GDDKiA

Zakopianka do przebudowy - nowy odcinek od Rdzawki do Nowego Targu

Chodzi o budowę 16,136 km dwujezdniowej drogi krajowej nr 47 i szerokości jezdni 2x3,50m. Nie będzie to droga ekspresowa, ale o zbliżonych parametrach. Do tego cztery węzły drogowe oraz 22 obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty i estakady). To odcinek bardzo zatłoczonej zakopianki. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, powołując się na pomiary sprzed trzech lat, średni ruch dobowy na nim to około 14 tys. - 18 tys. pojazdów, który w okresie wakacji i ferii znacznie rośnie. Wąska trasa, z zabudową wzdłuż drogi i ruchem pieszych powoduje powstawanie dużych utrudnień.

Oferty złożone na budowę odcinka DK 47 Rdzawka - Nowy Targ Oferty złożone na budowę odcinka DK 47 Rdzawka - Nowy Targ źródło: GDDKiA

Sześć ofert, najtańsi Chińczycy

Oferty na budowę fragmentu Rudawka - Nowy Targ złożyło sześć podmiotów, przy czym rozpiętość cenowa była bardzo duża. Najtaniej inwestycję chce wykonać chińska firma Stecol Corporation - za 706,245 mln zł. Na drugim miejscu pod względem ceny znalazło się polskie Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z 880,1 mln zł. Na trzecim jest konsorcjum włoskich firm TOTO Construzioni Generali i Cooperativa Muratori & Cementisti CMC z ofertą na poziomie 890,733 mln zł. Dalej PORR z 944,96 mln zł i Budimex z 1,1 mld zł. Najwyższą cenę zaoferował zaś Mostostal Warszawa - to 1,486 mld zł, ponad dwa razy więcej niż Chińczycy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

Minister infrastruktury: oferty są badane

Chińskie firmy na polskich drogach wielu wciąż kojarzą się z problemami przy budowie A2. Pytany o to był w Radiu Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który powiedział, że teraz oferty są sprawdzane przez inżynierów, co zresztą jest normalną procedurą.

- Oferty podlegają badaniu, czy przypadkiem nie zaproponowano rażąco niskiej ceny, czy mamy w tych procesach uwzględnione wszystkie te elementy, które są cenotwórcze - powiedział minister. Podkreślił też, że na tym odcinku wykonawca ma do wykonania ogromne prace ziemne. - 1,5 mln metrów sześciennych mas ziemi, skał, bo przecież tam jest bardzo różnorodny grunt, musi zostać przemieszczone, część musi zostać wywiezione, część będzie zabudowana. Dla porównania, dzisiaj budowana zakopianka, ta będąca w realizacji, to tylko albo aż 750 tys. metrów sześciennych gruntu - mówił Andrzej Adamczyk.

Korek na Zakopiance w Nowym Targu Korek na Zakopiance w Nowym Targu Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Cena głównym kryterium

Jak podaje GDDKiA, o tym, która oferta wygra, zadecyduje suma punktów, na którą składa się kilka kryteriów. Głównym jest cena - to 60 proc., termin realizacji kontraktu - 12 proc. (wszyscy oferenci zadeklarowali, że zbudują drogę w 49 miesięcy), właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni - 9 proc., równość podłużna nawierzchni - 8 proc., personel wykonawcy - 6 proc. i zagospodarowanie gruntu rodzimego - 5 proc.

Budowa nowych odcinków Zakopianki trwa od 2016 r. Budowa nowych odcinków Zakopianki trwa od 2016 r. źródło: GDDKiA

Zakopianka będzie dwupasmowa

Budowa dwupasmowej drogi z Rdzawki do Nowego Targu uzasadniona jest także dlatego, że od 2016 roku trwają już prace na S7 z Lubnia do Rabki, podzielone na trzy fragmenty (Lubień - Naprawa, Naprawa - Skomielna Biała (z dwukilometrowym tunelem) oraz Skomielna Biała - Chabówka. S7 kończyć będzie się w Rabce Zdroju, stamtąd wybudowany ma być dwujezdniowy fragment DK47 do Chabówki, który połączy się z już istniejącym dwujezdniowym odcinkiem z Chabówki do Rdzawki. Od Rdzawki do Nowego Targu powstanie zaś kolejny dwujezdniowy fragment DK47, na który właśnie złożono oferty. W ten sposób cała trasa z Krakowa do Nowego Targu ma być dwujezdniowa, co powinno mocno ułatwić dojazd w Tatry.  

Więcej o:
Komentarze (176)
GDDKiA: Odcinek zakopianki najtaniej chcą zbudować Chińczycy. Minister: oferty są badane, czy nie zaproponowano rażąco niskiej ceny
Zaloguj się
 • euchird

  Oceniono 28 razy 26

  "Powstaną dwie jezdnie o szerokości po 3,5 m każda". No, jeśli w przetargu ogloszono, że droga ma mieć dwie jezdnie po 3,5m, to może być taka cena...

 • quamtsa

  Oceniono 22 razy 16

  to jest badanie rynku przez Chińczyków. przecież oni rocznie budują więcej niż my przez 25 lat, dla nich taka inwestycja to pikuś. jeśli wygrają i nie będą im rzucane kłody pod nogi jak np. zmowy cenowe, to jest szansa, że chińskie inwestycje pojawiać się będą częściej i więcej, a mają dużo, bardzo dużo kapitału.

 • robert_live

  Oceniono 31 razy 15

  Będzie to samo co na A2. Poddostawcy Chińczyków mieli podobno zapowiedziane przez głównych graczy, że jeśli nie zrezygnują, nie dostaną żadnego innego zamówienia. I COVEC padł.

 • ireneusz50a

  Oceniono 22 razy 14

  zakopanie to już jest folklor, a jak jeszcze drogę wybudują to już nie ma po co jechać

 • krunghtep01

  Oceniono 15 razy 11

  Qwa !!! Szlag mnie trafia jak slysze od dwudziestu lat o 'zakopiance' !!!! Ile mozna budowac taki kawalek drogi ??????

 • student_zebrak

  Oceniono 16 razy 10

  Sama cena o niczym nie swiadczy. trzeba zbadac inne warunki kontraktu, kary za nieterminowosc, zabezpieczenie przed bankructwem, odpowiedzialnosc za zmiany techniczne, parametry eksploatacyjne, kary za niska jakosc gwarancyjna i pogwarancyjna...
  Kto to bedzie gwarantowal? Chinski rzad? Ktory sad bedzie wlasciwy? Jakie mozliwosci regresu?
  Niczego nie nauczyli sie po perypetiach z poprzednich lat?

 • pe_ro

  Oceniono 12 razy 8

  Wystarczy zabezpieczyć kontrakt odpowiednimi zapisami: kaucja, kary umowne, warunki odstąpienia od kontraktu itp. Ale na czele ekipy stanie jakiś Misiewicz i znowu będzie krzyk, że PiSS-dzielce chcą dobrze ale wszyscy się na nich zawzięli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX