Władimir Putin chce wyprzedzić Elona Muska. Ogłasza: Za rok lecimy na Księżyc. A później? Na Marsa!

Podbój Księżyca i wyprawa na Marsa - oto najnowszy, kosmiczny plan ogłoszony przez Władimira Putina. Czy Rosjanie wygrają wyścig na Czerwoną Planetę z Elonem Muskiem, Boeingiem i NASA?
Władimir Putin prowadzi kampanię wyborczą w Niżnym Tagile w Rosji, w fabryce Uralwagonzawod (fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo) Władimir Putin prowadzi kampanię wyborczą w Niżnym Tagile w Rosji, w fabryce Uralwagonzawod (fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo) Władimir Putin prowadzi kampanię wyborczą w Niżnym Tagile w Rosji, w fabryce Uralwagonzawod (fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo)

Nowy, kosmiczny plan Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji, ogłosił, że w 2019 r. rozpocznie się nowa, kosmiczna era w historii Rosji. Plan zakłada przeprowadzenie szeregu misji. W przestrzeń kosmiczną najpierw zostaną wysłane statki bezzałogowe. A w następnej kolejności, w daleki kosmos, polecą ludzie.

Astronauta Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca. Księżyc jest jedynym pozaziemskim obiektem naturalnym, po którym chodziła istota ludzka (fot. NASA / wikimedia.org / domena publiczna) Astronauta Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca. Księżyc jest jedynym pozaziemskim obiektem naturalnym, po którym chodziła istota ludzka (fot. NASA / wikimedia.org / domena publiczna) Astronauta Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca. Księżyc jest jedynym pozaziemskim obiektem naturalnym, po którym chodziła istota ludzka (fot. NASA / wikimedia.org / domena publiczna)

Pierwszy cel: Księżyc

Po pierwszych testach Rosjanie chcą wylądować na Księżycu. Ich celem jest zbadanie biegunów naszego satelity. Rosyjscy naukowcy spróbują dotrzeć do ukrytych pokładów wody. Przeprowadzą też testy, które ułatwią założenie bazy na Marsie, mającym być kolejnym celem nowego rosyjskiego programu kosmicznego.

Ludzkość chce podbić Czerwoną Planetę Ludzkość chce podbić Czerwoną Planetę fot. NASA/JPL-Caltech / http://go.nasa.gov/1mCrX09 / public domain

Wyprawa na Marsa

Rozpoczęcie nowego programu ma nastąpić już w przyszłym roku. Później - kiedy dokładnie, nie podano - rosyjskie statki kosmiczne mają dotrzeć na Marsa. Na początku będzie to misja bezzałogowa, następnie na Czerwoną Planetę polecą ludzie.

Nie wiadomo, czy Rosjanie zamierzają wyprzedzić Elona Muska, który również planuje podbić Marsa. Space X chce, by w 2022 roku w kierunku planety poleciał statek bez załogi. Pierwsi osadnicy na Marsie mieliby pojawić się w roku 2024.

Donald Trump Donald Trump Fot. Evan Vucci / AP Photo

Kosmos nowym polem bitwy?

Komentatorzy podkreślają, że decyzja Rosji może być odpowiedzią na plany Donalda Trumpa. Amerykański prezydent ogłosił niedawno, że Stany Zjednoczone powinny powołać do życia "gwiezdne wojsko". Określił kosmos jako "domenę wojska". Jeden z amerykańskich dowódców stwierdził natomiast, że uzyskanie możliwości bojowych w kosmosie jest dla USA "kwestią lat".

Elon Musk szczerze o swoich firmach Elon Musk szczerze o swoich firmach Fot. Redakcja (Tesla/DELL TED Conference)

Kosmiczna kolejka

Nie tylko Władimir Putin i Elon Musk planują nowe otwarcie w dziedzinie podboju kosmosu. Wyprawę na Marsa planuje też amerykańska, państwowa agencja kosmiczna, NASA. W wyścigu na Czerwoną Planetę startuje też m.in. Boeing. Zbudowanie pierwszego marsjańskiego statku zapowiedziały też Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Fobos-Grunt Fobos-Grunt Fobos-Grunt

Porażka Rosji

Czy Rosjanom się uda? Trudno powiedzieć, ale ich poprzedni program kosmiczny załamał się  w 2011 roku, kiedy doszło do katastrofy sondy Fobos - Grunt.

Wystrzelono ją z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Miała pobrać z satelity Marsa - Fobosa - próbkę gruntu i dostarczyć ją na Ziemię. Na pokładzie sondy znajdował się "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców. Gdy sonda znalazła się na orbicie okołoziemskiej, stwierdzono u niej usterkę silnika, przez co aparatu nie dało się ustawić na właściwej trajektorii.

+++

Więcej o: