Narzekasz na brak miejsca w smartfonie z Androidem? Oto co możesz zrobić, żeby mieć go więcej

Wyczyść pamięć cache aplikacji
Aplikacje przechowują część danych lokalnie, aby nie sięgać po nie za każdym razem, kiedy ponownie potrzebujemy skorzystać z ich zasobów. Do tego służy właśnie tzw. pamięć cache aplikacji. Niestety z czasem taki kontener może się rozrosnąć do niebotycznych rozmiarów, konsumując cenne miejsce w pamięci smartfonu.
Możemy usunąć dane pamięci podręcznej wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz gier. W tym celu należy przejść w Ustawieniach do działki Przechowywanie. Tam odszukać Pamięć wewnętrzna i z listy wybrać Dane pamięci podręcznej. Potem wystarczy jedynie potwierdzić chęć wykonania operacji.
Alternatywna metoda to czyszczenie pamięci cache jedynie wybranych aplikacji. W Ustawieniach szukamy Aplikacji, a po kliknięciu na konkretny program z listy informacje o rozmiarze pamięci cache znajdziemy przechodząc do działki Przechowywanie. Używamy przycisku Opróżnij cache. Warto pamiętać, że przy takiej operacji nie tracimy danych logowania czy stanów zapisu gier.

Zdjęcia w chmurze? Usuń je ze smartfonu
Po co trzymać na smartfonie zdjęcia, których kopia zapasowa znajduje się już na dysku sieciowym Google? Większości z nas zdarza się w ten sposób zapychać wolną przestrzeń. Na szczęście z pomocą przychodzi przychodzi funkcja Zwolnij miejsce, którą znajdziemy w aplikacji Zdjęcia.
Porównuje ona zasoby lokalne z kopią zapasową na dysku Google i wskazuje, które zdjęcia oraz filmy możemy bezpiecznie usunąć ze smartfonu. Przy okazji podaje łączny rozmiar miejsca, które w ten sposób zyskamy. Aby ją znaleźć po uruchomieniu aplikacji należy kliknąć w trzy poziome linie, wysuwając menu.

Pozbądź się najrzadziej używanych aplikacji
Trywialne, ale prawdziwe. Po pewnym czasie zapominamy o niektórych zainstalowanych w smartfonie aplikacjach. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby przekonać się, które z nich są nam tak naprawdę potrzebne. Wystarczy wejść do sklepu Google Play i po rozwinięciu menu z lewej strony wybrać Moje gry i aplikacje.
Tam przechodzimy do zakładki Zainstalowane i zmieniamy sposób sortowania na Ostatnio używane. Na górze listy pokażą się aplikacje, których ewidentnie potrzebujemy. Znajdziemy tam również wzmiankę kiedy ostatnio z nich korzystaliśmy. Potem zostaje już tylko wybrać coś z samego dołu listy i nacisnąć Odinstaluj.

Przejrzyj zawartość katalogu Pobrane
Podobnie jak w systemie Windows, domyślnie wszystkie pliki użytkownika pobierane z sieci zapisywane są w katalogu o nazwie Pobrane lub Download. Może się okazać, że znajdziemy tam całą masę zbędnych i zajmujących miejsce śmieci. Najlepiej dostać się tam z pomocą menedżera plików obecnego w każdym smartfonie z Androidem. Tu również przyda się opcja sortowania, ale tym razem po rozmiarze plików. Szybko zorientujemy się, które z nich zajmują najwięcej miejsca i przez ich skasowanie zyskamy najwięcej.

Ogranicz rozmiar zdjęć oraz filmów
Najnowsze smartfony robiące zdjęcia i nagrywające wideo w wysokiej rozdzielczości stanowią duże wyzwanie dla przestrzeni na dane. Dobrze jest kontrolować zarówno rozmiar zdjęć, jak i rozdzielczość trybu wideo. Nie zawsze musimy używać najwyższego trybu 4K, którego pliki zajmują najwięcej miejsca w pamięci urządzenia. Dobrze jest z niego korzystać tylko na specjalne okazje, podobnie ze zdjęciami w największym rozmiarze. Oba parametry znajdziemy w ustawieniach aparatu.