Narzekasz na brak miejsca w smartfonie z Androidem? Oto co możesz zrobić, żeby mieć go więcej

Często decydujemy się na tańsze wersje smartfonów z Androidem, o nieco mniejszej przestrzeni na dane. Niestety aplikacje i gry swoje 'ważą', a wolne miejsce kurczy się w zastraszającym tempie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Usuwanie pamięci cache aplikacji w Androidzie Usuwanie pamięci cache aplikacji w Androidzie fot. zrzuty ekranowe

Wyczyść pamięć cache aplikacji

Aplikacje przechowują część danych lokalnie, aby nie sięgać po nie za każdym razem, kiedy ponownie potrzebujemy skorzystać z ich zasobów. Do tego służy właśnie tzw. pamięć cache aplikacji. Niestety z czasem taki kontener może się rozrosnąć do niebotycznych rozmiarów, konsumując cenne miejsce w pamięci smartfonu.

Możemy usunąć dane pamięci podręcznej wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz gier. W tym celu należy przejść w Ustawieniach do działki Przechowywanie. Tam odszukać Pamięć wewnętrzna i z listy wybrać Dane pamięci podręcznej. Potem wystarczy jedynie potwierdzić chęć wykonania operacji.

Alternatywna metoda to czyszczenie pamięci cache jedynie wybranych aplikacji. W Ustawieniach szukamy Aplikacji, a po kliknięciu na konkretny program z listy informacje o rozmiarze pamięci cache znajdziemy przechodząc do działki Przechowywanie. Używamy przycisku Opróżnij cache. Warto pamiętać, że przy takiej operacji nie tracimy danych logowania czy stanów zapisu gier.

Usuwanie lokalnych kopii zdjęć w Androidzie Usuwanie lokalnych kopii zdjęć w Androidzie fot. zrzuty ekranowe

Zdjęcia w chmurze? Usuń je ze smartfonu

Po co trzymać na smartfonie zdjęcia, których kopia zapasowa znajduje się już na dysku sieciowym Google? Większości z nas zdarza się w ten sposób zapychać wolną przestrzeń. Na szczęście z pomocą przychodzi przychodzi funkcja Zwolnij miejsce, którą znajdziemy w aplikacji Zdjęcia.

Porównuje ona zasoby lokalne z kopią zapasową na dysku Google i wskazuje, które zdjęcia oraz filmy możemy bezpiecznie usunąć ze smartfonu. Przy okazji podaje łączny rozmiar miejsca, które w ten sposób zyskamy. Aby ją znaleźć po uruchomieniu aplikacji należy kliknąć w trzy poziome linie, wysuwając menu.

Lista zainstalowanych aplikacji w Google Play Lista zainstalowanych aplikacji w Google Play fot. zrzuty ekranowe

Pozbądź się najrzadziej używanych aplikacji

Trywialne, ale prawdziwe. Po pewnym czasie zapominamy o niektórych zainstalowanych w smartfonie aplikacjach. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby przekonać się, które z nich są nam tak naprawdę potrzebne. Wystarczy wejść do sklepu Google Play i po rozwinięciu menu z lewej strony wybrać Moje gry i aplikacje.

Tam przechodzimy do zakładki Zainstalowane i zmieniamy sposób sortowania na Ostatnio używane. Na górze listy pokażą się aplikacje, których ewidentnie potrzebujemy. Znajdziemy tam również wzmiankę kiedy ostatnio z nich korzystaliśmy. Potem zostaje już tylko wybrać coś z samego dołu listy i nacisnąć Odinstaluj.

Katalog Pobrane (Download) Katalog Pobrane (Download) fot. zrzuty ekranowe

Przejrzyj zawartość katalogu Pobrane

Podobnie jak w systemie Windows, domyślnie wszystkie pliki użytkownika pobierane z sieci zapisywane są w katalogu o nazwie Pobrane lub Download. Może się okazać, że znajdziemy tam całą masę zbędnych i zajmujących miejsce śmieci. Najlepiej dostać się tam z pomocą menedżera plików obecnego w każdym smartfonie z Androidem. Tu również przyda się opcja sortowania, ale tym razem po rozmiarze plików. Szybko zorientujemy się, które z nich zajmują najwięcej miejsca i przez ich skasowanie zyskamy najwięcej.

Zmiana rozmiaru zdjęcia i filmu Zmiana rozmiaru zdjęcia i filmu fot. zrzuty ekranowe

Ogranicz rozmiar zdjęć oraz filmów

Najnowsze smartfony robiące zdjęcia i nagrywające wideo w wysokiej rozdzielczości stanowią duże wyzwanie dla przestrzeni na dane. Dobrze jest kontrolować zarówno rozmiar zdjęć, jak i rozdzielczość trybu wideo. Nie zawsze musimy używać najwyższego trybu 4K, którego pliki zajmują najwięcej miejsca w pamięci urządzenia. Dobrze jest z niego korzystać tylko na specjalne okazje, podobnie ze zdjęciami w największym rozmiarze. Oba parametry znajdziemy w ustawieniach aparatu.

Więcej o: