Ta zmiana nie wszystkim się spodoba. Na nowym Androidzie raczej nie uruchomisz starszych aplikacji

Ta zmiana - choć słuszna - nie wszystkim się spodoba. Być może Google zablokuje możliwość uruchamiania starych aplikacji z Google Play. Przynajmniej na smartfonach z nowym Androidem P.
Android Oreo Android Oreo Fot. Google

To nie wszystkim się spodoba

Okazuje się, że już niedługo możemy nie móc zainstalować niektórych aplikacji na nowszych telefonach. Być może będą one blokowane. Rozwiązanie, na które może zdecydować się amerykański gigant dla niektórych będzie sporym zaskoczeniem.

Do tej pory niezależnie od posiadanego telefonu i wersji Androida, każdą ogólnodostępną aplikację, można zainstalować na niemal każdym smartfonie. Nie ma przy tym ograniczeń, pod którą z edycji systemu od Google dany program został stworzony. Wyjątkiem są jedynie pozycje przeznaczone dla konkretnych modeli.

Android P Android P fot. android-developers.googleblog.com

Android P może blokować stare aplikacje

Okazuje się, że taki stan rzeczy może nie potrwać długo. W deweloperskiej kompilacji następnej edycji Androida (P) został zaszyty mechanizm, który ostrzega użytkowników przed uruchamianiem starszych aplikacji.

Konkretnie chodzi tu o programy napisane dla Androida 4.1 i wszystkich wcześniejszych wersji Zielonego Robota. Mowa więc o bardzo starych aplikacjach, bo sprzed 2012 roku. Prawdopodobnie część z nich od dawna nie jest rozwijana i poprawiana, a w związku z tym może nie działać poprawnie lub być niebezpieczna.

Kim są polscy użytkownicy iOS i Androida? Kim są polscy użytkownicy iOS i Androida? Fot. Shutterstock

Śladem Apple?

Android P Developer Preview to co prawda poglądowa kompilacja systemu przeznaczona dla twórców aplikacji, jednak wiele wskazuje na to, że w gotowej edycji Google może zacząć blokować uruchamianie takich aplikacji. 

Warto przypomnieć tu podobne rozwiązanie, na które zdecydowało się niedawno Apple. Takie komunikaty były wyświetlane przy uruchamianiu 32-bitowych aplikacji w iOS 10.3. Wraz z kolejną edycją systemu dla iPhone'ów uruchamianie starszych programów zostało zupełnie zablokowane.

Android Android fot. Rob Bulmahn / Attribution 2.0 Generic

Większość nie ma się czego obawiać

Na razie Google milczy w sprawie ewentualnej blokady w jaką mógłby być wyposażony gotowy Android P. Jednak jeśli chodzi o popularne programy, którymi wciąż opiekują się ich twórcy można spać spokojnie. Te będą działać bez problemów.

Android P ma zadebiutować najprawdopodobniej w połowie tego roku. Przyniesie całkiem sporo nowości, m.in. odświeżony interfejs, usprawniony panel powiadomień, czy jeszcze lepsze zarządzanie energią.

Więcej o: