H&M notuje słabe wyniki i mocno traci na giełdzie. Firma będzie musiała robić większe przeceny

H&M dawno nie miał tak słabego czasu. Zyski spadają o kilkadziesiąt procent, akcje są najtańsze od 13 lat, a w magazynach zalega rekordowo dużo niesprzedanych ubrań.
Wyniki H&M za I kwartał 2018 Wyniki H&M za I kwartał 2018 źródło: raport finansowy spółki

H&M rozczarował wynikami

Szwedzki producent odzieży, drugi największy na świecie, w pierwszym kwartale zanotował zysk operacyjny w wysokości 1,208 mld koron szwedzkich (prawie 148 mln dolarów) - to aż o 62 proc. mniej niż rok temu i najmniej od ponad dekady. Zysk netto spadł o 44 proc., do 1,37 mld koron. Firmie ciążą między innymi zapasy niesprzedanego towaru, które wzrosły o 7 proc., mimo wyprzedaży.

Notowania H&M najniższe od 13 lat Notowania H&M najniższe od 13 lat źródło: investing.com

Inwestorzy sprzedają akcje

To sprawiło, że kurs H&M na giełdzie w Sztokholmie we wtorek mocno spadał, akcje straciły ponad 5 proc. i znalazły się na najniższym poziomie od 2005 roku. Inwestorzy spodziewali się niezbyt dobrych wyników, bo spółka już wcześniej przed tym ostrzegała, ale najwyraźniej zaskoczył ich problem z zapasami, większymi, niż zakładano. Teraz H&M zapowiada, że będzie musiała jeszcze mocniej przecenić zalegający w magazynach towar, by się go pozbyć.

Sklep H&M Sklep H&M Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Przed H&M rok wyzwań

Ten zalegający towar wziął się w części z czwartego kwartału ubiegłego roku, kiedy sprzedaż zaskakująco spadła. Zarząd H&M mówi, że najbliższych kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla spółki. Poza zmniejszaniem zapasów, stawia na rozwój sprzedaży online. Cel na ten rok zakłada wzrost sprzedaży w tym kanale o 25 proc. - i H&M nadal go podtrzymuje, choć w pierwszym kwartale nie udało się spełnić obietnicy, bo wyniósł on 20 proc.

H&M z mocnym spadkiem zysku w I kwartale 2018 H&M z mocnym spadkiem zysku w I kwartale 2018 Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Klienci idą do sieci

Z czego biorą się problemy H&M? Między innymi z tego, że klienci coraz chętniej robią zakupy w Internecie, a firma nieco zaspała i nie jest zbyt dobrze przygotowana na zmiany. Teraz próbuje przyspieszać.

"2018 to rok przejściowy dla grupy H&M, przyspieszamy naszą transformację, żebyśmy mogli wykorzystać możliwości, jakie daje szybka digitalizacja" - mówi prezes Karl-Johan Persson. Do 2020 roku może uruchomić e-commerce na wszystkich swoich rynkach.

Jeśli chodzi o tradycyjne sklepy, wygląda to nieco gorzej. Na początku lutego H&M ogłosił, że będzie musiał zamknąć w tym roku 170 sklepów na całym świecie, najwięcej od 20 lat.

Pisaliśmy o tym tutaj: H&M zamyka najwięcej sklepów od 20 lat. Gigant odzieżowy przegapił coś bardzo ważnego

Więcej o:
Komentarze (34)
H&M notuje słabe wyniki i mocno traci na giełdzie. Firma będzie musiała robić większe przeceny
Zaloguj się
 • u0

  Oceniono 11 razy 7

  Jako facet z założenia kupuję tam co najwyżej koszulki i czasem kurtki. Powód? Brak rozmiarów. Nie jestem jakiś wyjątkowy, raczej niewysoki, szczupły. Ale nawet kurtki mają dziwne rozmiary - S są za krótkie, M za szerokie. Grubszy kolega ma ten sam dylemat między M i L (L za długie, bo specjalnie wysoki nie jest, M za wąskie).
  Podziwiam facetów którzy są w stanie dobrać tam wygodne spodnie. Ze względu na rozmiarowy chaos i własną szerokość/długość nawet nie patrzę na ich spodnie, czego przykrym efektem jest wiele odmian jeansów w jakich chodzę bo w "materiałowych" spodniach a la H&M nie da rady się dopasować rozmiarem.
  Nie każdy facet to typowe 180, są bardzo wysoscy, bardzo niscy i podobnie rozpiętość od grubasów do anorektyków a HM ma jakąś dziwną politykę rozmiarową jakby sami modele mieli tam kupować. Jakość ubrań, nawet materiał wykonania kurtek zimowych, to jedna wielka tragedia = chińszczyzna, sztuczne materiały, plastik rodem z taniego szmateksu pod nazwą C&A.

 • lachu75

  Oceniono 10 razy 6

  Przede wszystkim kto kupuje ten szajs? Zero jakości. 80% ciuchów wygląda jakby miało rozlecieć się na wieszaku. Patrząc na ich reklamy w telewizji to szkoda mi modelek , które musiały na siebie założyć ten ich chłam. W Li..dlu mają 300% razy lepsze ciuchy.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 15 razy 5

  Nie wiem jak dla kobiet, ale ubrania męskie są tam tragiczne - przez te wszystkie lata obecności tej sieci w Polsce nie kupiłem sobie tam nic, chociaż miałem tam znajomych ze zniżkami, z których uprzejmie mogłem korzystać. Dla dzieciaków za to mają fajne ubranka.

 • zerozer52

  Oceniono 4 razy 4

  Dla H&M szyją dzieci w Bangladeszu i Pakistanie za miskę ryżu dziennie, 7 dni w tygodniu.

 • el_bigos

  Oceniono 8 razy 4

  www.youtube.com/watch?v=PQNBOPie_0U
  Tak na marginesie o tym jaki syf sprzedają.

 • blahblah69

  Oceniono 5 razy 3

  Mam bluze dresową HM jakies 15 lat. Noszona na bieząco, przeszła setki pran i suszen w suszarce elektrycznej. Moze nie wygląda jak nowa ale nic jest powaznego nie jest.

 • kukizfun

  Oceniono 2 razy 2

  Nie kupujcie u tych krwiopijców którzy żerują na biedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX