Czeka nas odsysanie dwutlenku węgla? Koncern Shell uważa, że to może być sposób na ratowanie planety

Nadmiar dwutlenku węgla powoduje, że być może trzeba będzie go redukować odsysając gaz z atmosfery. Kłopot w tym, że obecne technologie jego przechowywania są nieopłacalne.
Elektrownia na węgiel brunatny w Neurath w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej dwa najnowsze i największe bloki energetyczne (po 1,1 GW każdy) uruchomiono w 2012 r. kosztem 2,6 mld euro. W Unii Europejskiej większym pojedynczym źródłem dwutlenku węgla jest tylko polska elektrownia w Bełchatowie. Elektrownia na węgiel brunatny w Neurath w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej dwa najnowsze i największe bloki energetyczne (po 1,1 GW każdy) uruchomiono w 2012 r. kosztem 2,6 mld euro. W Unii Europejskiej większym pojedynczym źródłem dwutlenku węgla jest tylko polska elektrownia w Bełchatowie. Tobias Vollmer/adelphi/AEE

Zatrzymać globalne ocieplenie

Według raportu Royal Dutch Shell bardzo prawdopodobne jest, że redukcja emisji dwutlenku węgla nie wystarczy, by zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni wzrostu w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Zdaniem analityków koncernu, osiągnięcie celu stawianego przez porozumienie paryskie, będzie niemożliwe za pomocą samych ograniczeń w emisji dwutlenku węgla.

Według Shella, jak informuje Bloomberg, konieczne będzie, obok zmniejszania emisji szkodliwych gazów, odsysanie z atmosfery dwutlenku węgla. Tylko w ten sposób ma udać się ograniczyć efekt cieplarniany, który przyczynia się do anomalii pogodowych. Problem w tym, że obecne technologie przechwytywania i przechowywania dwutlenku węgla są nieopłacalne ekonomicznie. Teraz na świecie aktywnych jest ok. 50 projektów tego typu, podczas gdy zdaniem Shella potrzeba 10 tysięcy.

Stacja Shell Stacja Shell Fot.Tomasz Wiech / AG

Mocne obciążenie finansowe

Propozycją koncernu specjalizującego się wciąż w wydobywaniu paliw kopalnych, będących źródłem emisji dwutlenku węgla, jest mocne obciążenie finansowe emisji gazów cieplarnianych.Tylko w ten sposób można podnieść ekonomiczną opłacalność systemów przechwytywania i przechowywania dwutlenku węgla.

Podobną propozycję wysuwał koncern BP (również specjalizujący się w ropie naftowej). Wyższe koszty emisji dwutlenku węgla zwiększą też opłacalność innych technologii wytwarzania energii.

Kraków - widok z Kopca Krakusa. 'Smog małopolski' Kraków - widok z Kopca Krakusa. 'Smog małopolski' Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Do czego zobowiązały się państwa świata w Paryżu?

Choć wiele krajów już wyłamało się lub próbuje wyłamać z ustaleń porozumienia paryskiego z 2015 roku (najgłośniejszy przykład to USA), to ustalono tam, że państwa będą dążyć do następujących celów:

- utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej

- dążenie do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu

- jak najszybsze osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji - przy założeniu, że krajom rozwijającym się zajmie to dłużej

- doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami naukowymi.

Więcej o:
Komentarze (56)
Czeka nas odsysanie dwutlenku węgla? Koncern Shell uważa, że to może być sposób na ratowanie planety
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 22 razy 18

  No ja chyba śnię... Najpierw wycinać lasy, jungle, skwery, zagajniki i co tylko można... bo postęp, bo rolnictwo, bo wygoda. A teraz budować odsysacze CO2. I pewnikiem znów trzeba skazić ileś tysięcy hektarów ziemi, żeby to wdrożyć. No, ale kasa leci.
  Niech już jakaś planetoida zakończy te męczarnie ludzkiego gatunku... bo widać, że sięgnęliśmy dna i nie dajemy rady.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 23 razy 15

  najlepszym odsysaczem CO2 są rośliny a szczególnie drzewa.
  Wyrzynanie dżungli w Afryce ( na potrzeby plantacji kakaowców na przykład ) i Ameryce południowej trwa w najlepsze. A do tej niechlubnej czołówki światowej dołączyła Polska. Szyszko dał zgodę i wolactwo się rzuciło rżnąć jak popadnie i co w zasięgu wzroku

  Gwałtowne zmiany klimatyczne spowodują kataklizmy, które mam nadzieję, że będą skuteczniejsze wobec ludzkiej stonki niż wojna totalna

 • Oceniono 4 razy 4

  Nie trzeba robić z siebie debila. Wystarczy posadzić
  DRZEWA. Wysysają CO2 i magazynują.

 • wkkr

  Oceniono 8 razy 4

  Co za bzdura! A GW jeszcze to reklamuje....

 • qrzysiu

  Oceniono 4 razy 2

  wyngiel! wyngiel! tylko Polski wyngiel!

 • yogi721

  Oceniono 4 razy 2

  Wystarczy sadzić więcej lasów a "problem" sam zniknie.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 8 razy 2

  Matołuszek już szykuje projekt ustawy o oplacie paliwowej na odsysanie.

 • Adam Kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Taki komercyjny odsysacz CO2 już działa tutaj w Szwajcarii w okolicach Zurich'u.W zakładzie tym filrty usuwają 900 ton CO2.Ciepło,które powstaje podczas tego procesu jest przesyłane do pobliskiego zakładu odpadów komunalnych w celu ogrzewania budynku.Przefiltrowany już dwutlenek węgla(CO2), sprężony za pomocą rurociągów jest przesyłany do pobliskiej firmy ogrodniczej aby mógł być używany jako nawóz.

  Ta sama firma komercyjna Climeworks zajmująca się pochłanianiem(filtrowaniem),C02 myśli także o innym zastosowaniu komercyjnym ich technologii w branży świeżych napojach butelkowanych lub jako paliwo(sprężone powietrze? ).

  Starałem się jak mogłem przetłumaczyć poprawnie z języka francuskiego na język Polski najważniejsze fragmenty z gazety w rejonie francusko-szwajcarskim odnośnie w/w instalacji w Szwajcarii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX