Spotkanie premiera z Lewicą ws. Funduszu Odbudowy. "Rząd zgodził się na wszystkie warunki"
- Lewica złożyła propozycje, które są bardzo konkretne, a przede wszystkim odnoszą do realnych problemów realnych ludzi, mówią o braku dobrych szpitali powiatowych, braku inwestycji w zrównoważony transport, o braku mieszkań w kraju, o kwestiach związanych z ekologią, ochroną środowiska, o wsparciu przedsiębiorców i pracowników w czasie pandemii - powiedział po spotkaniu Robert Biedroń. - Skłoniliśmy rząd do rozmów, sprawiliśmy, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją - dodał.
Robert Biedroń poinformował o efektach. - Po pierwsze mieszkania. Jednym z warunków poparcia dla propozycji rządowych, wynegocjowanym dzisiaj, jest zapisanie w Krajowym Planie Odbudowy: budowy 75 tys. mieszkań na wynajem. (...) Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych. Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji z samorządów. (...) Wsparcie dla firm i poszkodowanych w trakcie pandemii - 300 mln euro trafi dodatkowo dla branż szczególnie poszkodowanych: gastronomicznej, hotelarskiej - poinformował polityk.
- Udało nam się uzgodnić szczegółowy plan wydatkowania. (...) Chcemy i będziemy patrzeć rządzącym na ręce, dlatego ten szczegółowy plan wydatkowania i przedstawienie go jest wśród tych kwestii, które negocjowaliśmy. Ostatnią kwestią, fundamentalną, jest kwestia kontroli. Komitet monitorujący, który będzie zrzeszał przedstawicieli i przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu - dodał Biedroń.
- Rząd zgodził się na wszystkie warunki, negocjowaliśmy kwoty i formułę wsparcia w poszczególnych sześciu punktach - podkreślił polityk.
Fundusz Odbudowy
W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Plan wydatków musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.