Kompletny system Olympusa - akcesoria
Szeroki zestaw akcesoriów do fotografowania i filmowania od Olympusa sprawia, że możemy stopniowo rozbudowywać swój system bazując praktycznie na produktach jednej firmy. Zyskujemy w ten sposób pełną kompatybilność. Bogaty zakres zastosowań (od amatorskich, po w pełni profesjonalne), prosta obsługa i możliwość pracy nawet w ekstremalnych warunkach - tego oczekuje dziś świadomy swoich potrzeb fan fotografii. Olympus jest w stanie sprostać tym wyzwaniom.
Lampy błyskowe
W wielu wypadkach fotografowanie bez dodatkowego mocnego źródła światła okazuje się niemożliwe, a lampa błyskowa wbudowana w aparat może okazać się za słaba do wykorzystania w zastanych warunkach. Wtedy warto zainwestować w dodatkowego flesza, których w ofercie Olympusa również nie brakuje.
Jeśli specjalizujemy się w makrofotografii, utrwalamy na zdjęciach miniaturowy świat owadów, roślinności lub tworzymy zdjęcia produktowe, uzyskamy odpowiednie doświetlenie za pomocą podwójnej lampy STF-8 (kompatybilna z aparatami E-M5 Mark II i E-M1 Mark II). Warto podkreślić, że mamy tu do czynienia z jedną z pierwszych na rynku lamp do makrofotografii odpornych na pył, wodę oraz niskie temperatury (do -10 stopni Celsjusza). Jest ona jednocześnie bardzo lekka, co pozwala łatwo zabrać ją ze sobą w teren.
Lampa do makrofotografii Olympus STF-8 źródło: Olympus
Lampy błyskowej możemy używać nie tylko na aparacie. Często wykorzystamy ją w charakterze dodatkowego źródła doświetlenia sceny. Za sprawą oferowanej przez Olympusa lampy FL-300R (kompatybilna z E-M10 Mark II i E-M1 Mark II) ustawimy ją w dowolnym miejscu, przykładowo na statywie. Połączenie z aparatem odbywa się w tym wypadku drogą radiową, zatem eliminujemy konieczność dodatkowych kabli na planie zdjęciowym.
Bezprzewodowa lampa błyskowa Olympus FL-14 źródło: Olympus
Jeśli zależy nam na jeszcze większej mobilności warto zainteresować się modelem FL-14 (kompatybilna z E-M10 Mark II, E-M5 Mark II oraz E-M1 Mark II). Jej kompaktowe wymiary oraz waga zaledwie 84 gramów predestynują sprzęt do krótkich wycieczek w teren. Przy okazji, klasyczna stylistyka obudowy idealnie pasuje do stylu retro reprezentowanego przez modele EM-10 Mark II oraz E-M5 Mark II.
Lampa błyskowa Olympus FL-300R źródło: Olympus
Na sam koniec dwie lampy błyskowe dla najbardziej wymagających, gotowe do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, FL-600R oraz FL-900R (oba modele kompatybilne z z E-M10 Mark II, E-M5 Mark II oraz E-M1 Mark II). Pierwsza z nich może się pochwalić dodatkową mocną diodą LED do doświetlania podczas filmowania. Jest w stanie bezprzewodowo sterować grupą lamp na planie. Druga z nich to propozycja dla fotografów i filmowców pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych. Zniesie pył, zachlapanie oraz mróz do -10 stopni Celsjusza.
Lampa błyskowa Olympus FL-600R źródło: Olympus
Akcesoria do fotografii podwodnej
W ramach akcesoriów Olympusa przeznaczonych dla serii O-MD znajdziemy również obudowy do nurkowania i to na bardzo dużych głębokościach. Obudowa podwodna PT-EP13 dla modelu E-M5 Mark II gwarantuje nam możliwość pracy na głębokości do 45 metrów. W przypadku obudowy PT-EP14 przeznaczonej dla aparatu E-M1 Mark II możemy liczyć na wodoszczelność do głębokości aż 60 metrów. Za sprawą zastosowania poliwęglanu obie obudowy są lekkie, odporne na upadki czy uderzenia.
Obudowa do fotografii podwodnej Olympus PT-EP14 i lampy błyskowe UFL-3 źródło: Olympus
Odpowiednie doświetlenie sceny w mrocznych głębinach zapewni podwodna lampa błyskowa UFL-3 mogąca pracować na głębokości do 75 metrów. Daje bardzo mocne światło i jest w stanie naładować się do kolejnych błysków w zaledwie 2 sekundy. Komunikację lampy błyskowej z aparatem w obudowie podwodnej realizujemy za pośrednictwem specjalnego kabla światłowodowego PTCB-E02. Oczywiście wśród akcesoriów Olympusa nie zabraknie również uchwytu dla takiej lampy, jak i kapsuł dla różnych obiektywów jakie będziemy chcieli zamontować do podwodnej obudowy.
Fotografia podwodna z Olympusem z serii O-MD fot. Przemysław Jakubczyk
Wężyk spustu migawki
Entuzjastom używania długich czasów naświetlania (przykładowo w nocy lub przy trudniejszych warunkach oświetleniowych) do zrobienia nieporuszonego zdjęcia warto polecić inwestycję w przewodowego pilota zdalnego wyzwalania migawki (model RM-CB2 kompatybilny z aparatem E-M1 Mark II). Dodatkowa funkcja tego pilota to możliwość zablokowania spustu migawki dla trybu BULB, w którym wychodzimy poza maksymalne czasy otwarcia migawki dla danego aparatu i sami kontrolujemy kiedy ostatecznie ją zamkniemy. Takie rozwiązanie wydaje się wręcz idealne, przykładowo do robienia zdjęć fajerwerków.
Wężyk spustu migawki Olympus RM-CB2 źródło: Olympus
Zapas energii i wygoda trzymania aparatu
Energii nigdy za wiele, szczególnie w sytuacjach plenerowych, gdzie trudno o uzupełnienie energii z gniazdka elektrycznego. Dlatego warto rozważyć zakup gripu HLD-9 z dodatkową baterią (kompatybilny z E-M1 Mark II) lub HLD-8 (dla E-M5 Mark II). Podobnie, jak część akcesoriów opisywanych powyżej, charakteryzują się one wysoką odpornością na pył, zachlapania oraz niskie temperatury (do -10 stopni Celsjusza).
Grip Olympus HLD-9 do aparatu E-M1 Mark II źródło: Olympus
Podłączone za pomocą specjalnych styków do podstawy aparatu zapewniają nie tylko dodatkową energię z drugiej baterii, ale również pewniejszy chwyt, niezależnie od ustawienia aparatu w pionie lub poziomie, zwiększający ergonomię. Na samym gripie znajdziemy dodatkowe przyciski sterujące oraz funkcyjne dla łatwiejszego i szybszego dostępu. Są one niejako zdublowane z przyciskami na aparacie. W przypadku gripu HLD-8 pojawiło się nawet gniazdo słuchawkowe.
Rejestracja dźwięku
W przypadku rejestracji wideo warto pomyśleć o odpowiedniej jakości dźwięku. Na etapie postprodukcji filmu zawsze lepiej mieć dodatkowe źródło nagrywania audio, niezależne od tego co rejestruje sam aparat. Tutaj z pomocą znów przyjdzie seria akcesoriów Olympusa, a konkretnie miniaturowe rejestratory, z których możemy polecić model LS-P2. Łatwy do zabrania w teren (waży raptem 75 gramów) może być zamontowany na statywie lub stopce na samym aparacie. Wbudowane 8 GB wewnętrznej pamięci można rozbudować za sprawą karty microSD o dodatkowe 32 GB.
Rejestrator dźwięku Olympus LS-P2 źródło: Olympus
System trzech mikrofonów wbudowanych w miniaturowy rejestrator LS-P2 zapewnia pokrycie całego zakresu częstotliwości (od 20 Hz do 20 kHz). Sterowanie (zdalne uruchamianie i zatrzymywanie nagrywania) może odbywać się przez Bluetooth za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony z Androidem. Dzięki temu możemy umieścić rejestrator z dala od aparatu i nagrać dźwięk w trudno dostępnych miejscach. Wysoki poziom przesterowania zapewnia dobrą jakość dźwięku nawet w głośnych miejscach.
Oprogramowanie
System do fotografowania to nie tylko sprzęt. Liczy się również dodatkowe oprogramowanie oferowane przez producenta i w tym wypadku Olympus również nie zawodzi. Z myślą o profesjonalistach oddaje bowiem do dyspozycji aplikację desktopową Olympus Capture (kompatybilna z E-M5 Mark II i E-M1 Mark II). Oprogramowanie oferowane dla komputerów z systemami Windows i Mac OS pozwala nie tylko podglądać na żywo obraz z aparatu podłączonego do komputera, ale również sterować nim.
Z kolei w terenie, gdzie nie zabierzemy ze sobą nawet laptopa, przyda się aplikacja mobilna Olympus Image Share dostępna dla smartfonów z Androidem oraz iOS. Komunikuje się z aparatem przez bezpośrednie połączenie Wi-Fi Direct, podobnie jak Olympus Capture zapewniając podgląd obrazu na żywo i zdalne sterowanie (włącznie z wyzwalaniem spustu migawki).
Podsumowanie
Jak widać, decydując się na sprzęt z serii O-MD i akcesoria Olympusa otrzymujemy rozwiązanie kompletne, które pozwala robić zdjęcia i filmy niezależnie od poziomu zaawansowania i warunków atmosferycznych, a dodatkowo unikamy potencjalnych problemów z kompatybilnością poszczególnych modułów.