Czas 100 dolarów się kończy? Banknot "trzeba zabić", bo pomaga terrorystom, przestępcom i oszustom podatkowym

Lawrence "Larry" Summers, były sekretarz skarbu i niedoszły przewodniczący Rezerwy Federalnej w USA uważa, że "czas zabić banknot studolarowy".

Ekonomista przedstawił zarys swojego niecodziennego stanowiska na stronach "The Washington Post" Banknoty studolarowe powinny być wycofane z obiegu, aby utrudnić życie skorumpowanym, terrorystom, przestępcom i oszustom podatkowym - zauważył Larry Summers.

Czytaj też: Oto najbardziej innowacyjne firmy świata 2016

Summers przytacza wyniki badań, opublikowane przez naukowców z Harvard Business School. Autorzy badania wezwali do wycofania nie tylko banknotu o nominale 100 dolarów, ale także 500 euro, 50 funtów i 1000 franków szwajcarskich. Powód? A np. taki, że równowartość miliona dolarów w banknotach 500 euro waży niecałe 2,2 kg , podczas gdy ta sama kwota w banknotach 20-dolarowych to już 50 kg, co znacznie utrudnia logistykę nielegalnego obrotu gotówką.

Ekonomista wspomina też, że - w okresie powstawania euro - ostrzegał iż banknot 500 euro nie jest dobrym pomysłem. Summers stwierdza nawet, że gdyby nie upór Niemiec, to w życie mogłoby wejść międzynarodowe porozumienie, w ramach którego Stany Zjednoczone wycofałyby banknot o nominale 100 dolarów. Wyeliminowane banknotów o dużych nominałach byłoby wprawdzie lekką niedogodnością dla legalnego handlu, ale znacznie bardziej utrudniło by życie tym, którzy łamią prawo - zauważa.

Studolarowy banknot to drugi pod względem liczby egzemplarzy w obiegu amerykański banknot (najpopularniejsza jest jednodolarówka). W ciągu ostatnich 20 lat liczba banknotów z podobizną Benjamina Franklina wzrosła o 350 proc.

Na koniec wypada przypomnieć, że Mario Draghi, prezes Europejskiego banku Centralnego właśnie zapowiedział, że może wycofać z obiegu banknot o nominale 500 euro. Gdyby to samo zrobili Amerykanie byłaby to zupełna rewolucja w światowym obrocie gotówkowym.

- Najlepszym wyjściem byłoby zawarcie globalnego porozumienia zobowiązującego do powstrzymania się od emisji banknotów wartych więcej niż powiedzmy 50 czy 100 dolarów - zaznacza Summers. Jego zdaniem takie działanie byłoby demonstracją tego, że rządy są w stanie dbać o interesy zwykłych obywateli.

Źródło: Washington Post

Więcej o:
Komentarze (52)
Czas 100 dolarów się kończy? Banknot "trzeba zabić", bo pomaga terrorystom, przestępcom i oszustom podatkowym
Zaloguj się
 • leziox

  Oceniono 11 razy 7

  Te same kłamstwa są rozpuszczane przez pasożytów/polityków/ Unii Europejskiej w sprawie banknotu o nominale 500 Euro. A wszystko po to aby stopniowo likwidować gotówkę. Marzeniem banksterów jest społeczeństwo pozbawione gotówki i pieniądze obywateli tylko na kontach, które to konta można splądrować w każdej chwili. Tak jak to było np. na Cyprze.

 • bratjolki

  Oceniono 17 razy 7

  Słyszałem ze kongres przygotowuje ustawę o odebraniu rowerów. Pozbawione rejestracji, sa szybkie, trudne do namierzenia i niewielkie. Wymarzone narzedzie do atakow terrorystycznych.
  Acha, ponoć problemy widelców, zasłon w oknach i pisania na papierze zostały juz poruszone w izbie reprezentantów.

 • oelefante

  Oceniono 7 razy 5

  Tu nie chodzi o przestępców. Tu chodzi o możliwość ciągłej inwigilacji obywateli. Wycofanie gotówki (a do tego to zmierza) oznacza konieczność płacenia kartą. Czyli daje władzy możliwość sprawdzania kto, co i kiedy kupuje. Daje jej też możliwość zdecydowania, czy obywatel może coś kupić.
  W świecie bez gotówki władza będzie mogła - na przykład - powiązać terminale płatnicze z bazą danych NFZ-u i - pod pozorem dbałości o publiczne fundusze - Kowalski nie kupi golonki czy cukierków, bo terminal dowie się z bazy NFZ-u, że choremu na cukrzycę Kowalskiemu nie może sprzedać tych produktów.

 • polny_kwiatek13

  Oceniono 5 razy 5

  "Wyeliminowane banknotów o dużych nominałach byłoby wprawdzie lekką niedogodnością dla legalnego handlu, ale znacznie bardziej utrudniło by życie tym, którzy łamią prawo"
  Tylko pewnie legalny obrót to 99.9% a nielegalny 0.1%. Pewnie tak naprawdę chodzi o interesy banków. Wszak taka sytuacja aż się prosi o robiebie więcej przelewów.

 • zapiski_dziada

  Oceniono 15 razy 5

  Ja proponuję aby w Wielkiej Brytanii zostawić tylko monety jedno-funtowe (waga 9,5 grama).
  Milion funtów w monetach jedno-funtowych waży 9 i pół tony. Tak to by utrudniło logistykę na pewno.
  Ekonomiści tez bywają głupi.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 7 razy 5

  1000 USD jest wycofane ale honorowane. I niezla inwestycja bo kazdy taki banknot jest wart duzo wiecej.

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy 4

  A w Polsce chcą wprowadzić banknot 500zł...
  No cóż, zapewne niedługo będzie on wart mniej niż 100$.

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy 3

  idiotyzm, wszystko zmierza do tego, by zmusić do obiegu wyłącznie elektronicznego - zyskają tylko banki
  dziękuję, nie skorzystam

  poza tym, jest jeszcze taki drobiazg, jak złoto, kamienie szlachetne i np. udziały w firmach, kontraktach, akty własności ziemi itd itd
  to wszystko też są środki płatnicze
  a akt notarialny ile waży ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX