Oto nowa lista wszystkich miliarderów świata. Rosja musiała ustąpić miejsca

Rosja straciła trzecią pozycję wśród krajów z największą liczbą miliarderów. Wyprzedziły ją Indie. Lista najbogatszych ludzi najmocniej pokazuje jednak inny trend: pośród 2089 miliarderów na świecie jest tylko 279 kobiet.
Obecnie na świecie jest 2089 miliarderów. Najmłodszy ma 24 lata, a najstarszy 99. Niemal połowa z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (537) i Chin (430). Na trzecim miejscu uplasowały się Indie z 97 miliarderami, a na czwartym Rosja, gdzie żyją 93 osoby z co najmniej dziesięciocyfrowym majątkiem. "Hurun Report" opublikował aktualny ranking najbogatszych ludzi świata. Przybyły 222 nowe nazwiska, a największe zaskoczenie to młody debiutant w pierwszej dziesiątce.

Czołówka prawie bez zmian

W czołówce listy pojawiły się dwa nowe nazwiska, a jedno z nich może być dla niektórych niemałym zaskoczeniem. Na siódmym miejscu debiutuje bowiem Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka z majątkiem 44 mld dol. Pierwsze miejsce na podium zajmuje oczywiście Bill Gates, który ma na koncie 85 mld dolarów. Na drugim znalazł się Carlos Slim Helu z rodziną, a na trzecim - Warren Buffet. Drugi debiutant w tegorocznym top 10 to Dieter Schwarz, właściciel m.in. sieci Lidl i Kaufland. 75-latek wskoczył na ósme miejsce z majątkiem 36 mld dol.

Na liście znajdziemy również czterech Polaków: Jana Kulczyka (374. miejsce), Zygmunta Solorza-Żaka (779.), Michała Sołowowa (1093.) i Leszka Czarneckiego (1602.). Ostatni z nich zanotował największy spadek w rankingu w stosunku do ubiegłego roku. Właściciel Getin Noble Bank poleciał w dół aż o 648 pozycji.

2089 miliarderów, bardzo mało kobiet

W rankingu najbogatszych ludzi świata znalazło się w sumie tylko 279 kobiet. 69 z nich same doszły do bogactwa, nie uzyskując pomocy od rodziny ani - co często się zdarza - nie dziedzicząc fortuny po zmarłym mężu. Co ciekawe aż 35 z samodzielnych pań pochodzi z Chin. Szesnaście to mieszkanki Stanów Zjednoczonych, a siedem - Wielkiej Brytanii. Najstarszą miliarderką jest 98-letnia Yik-Chun Koo Wang, założycielka Johnson Electric, a najmłodszą 30-latka Elizabeth Holmes, o której pisaliśmy:

Od podstaw stworzyła innowacyjny biznes. Bez wbijania igieł w ramię. Wymyśliła prosty sposób i zarabia miliardy >>>

Skoro już mówimy o wieku - najmłodszymi miliarderami zostali w tym roku twórcy aplikacji Snapchat - Evan Spiegel (24 l.) i Bobby Murphy (26 l.). Obaj znaleźli się na 1264. miejscu. Natomiast najstarsi w rankingu to: David Rockefeller Sr (99 lat, majątek 1,4 mld dol.), Lin Yu-Chia (99 lat, 1,1 mld dol.), Henry Hillman (98 lat, 2,4 mld dol.) oraz Yik-Chun Koo Wang (98 lat, 2,7 mld dol.).

Technologie przodują w rankingu

W jakiej branży działać, aby zostać bogaczem? Ciężko powiedzieć, ale możemy zerknąć, w jakich dziedzinach najwięcej osób dorobiło się dziesięciocyfrowej sumy. W technologii, mediach i telekomunikacji działa 297 miliarderów, w nieruchomościach - 280, a w przemyśle - 219. 205 bogaczy zajmuje się szeroko pojętym inwestowaniem, a 156 - produkcją żywności i napojów. W tym roku najwięcej miliarderów przybyło w branży medialnej.

Hurun Report przygląda się również dokładnie źródłom pochodzenia pieniędzy każdego z miliarderów obecnych na liście. No może nie aż tak dokładnie - twórcy raportu sprawdzają, czy zapracowali oni na fortunę własnymi rękami, czy może mogli liczyć na mniejszą lub większa pomoc ze strony rodziny. Okazuje się, że najczęstszą drogą do zdobycia dużych pieniędzy była "samodzielna praca, ale z małą pomocą rodziny".

Lista miliarderów | Create infographics


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

POLUB NAS