Pharrell Williams i Robin Thicke oskarżeni o plagiat. W sądzie wydało się, ile zarobili na "Blurred Lines?. Miliony dolarów

Jeden z największych przebojów 2013 roku - utwór ?Blurred Lines? - przyniósł artystom po 5 mln dolarów. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ muzycy zostali oskarżeni o plagiat przez rodzinę zmarłego muzyka Marvina Gaye'a.
Żona Gaye'a wraz z trójką dzieci twierdzą, że linia melodyczna hitu z 2013 roku została zapożyczona z utworu "Got To Give Up", który Gaye nagrał w 1977 roku. Rodzina legendy muzyki soul wyceniła swoje straty na 40 milionów dolarów, domaga się także połowy zysków, jakie zarobili wydawcy tego utworu. W trakcie procesu eksperci ustalili, że całkowity zysk z "Blurred Lines" wyniósł ponad 16,5 mln dolarów - po 5 mln dolarów zgarnęli Williams i Thicke, 700 tys. trafiło do rapera T.I., zaś reszta - niecałe 5 mln dolarów - została rozdzielona pomiędzy wytwórnie: Interscope Records, Universal Music Group oraz Star Trak (należy do Pharrella Williamsa).

To nie koniec żądań spadkobierców Gaye'a, którzy domagają się też części wpływów z trasy koncertowej Robina Thicke'a, czyli około 11 mln dolarów. Jak twierdzą, za jej sukces odpowiedzialny jest właśnie hit "Blurred Lines".

Plagiat czy podobieństwo? Thicke w sądzie grał na keyboardzie

Według ekspertów powołanych przez rodzinę Gaye'a, oba utwory są bardzo podobne, chodzi przede wszystkim o linię melodyczną klawiszy i gitary basowej. Innego zdania są za to świadkowie powołani przez pozwanych muzyków. Ich zdaniem podobieństwo jest niewielkie i zarówno struktura, harmonia, jak i rytm obu utworów znacznie się od siebie różnią. Świadkowie przekonywali także, że nie ma żadnych podobieństw w tekstach obu utworów. Różnice pomiędzy obiema piosenkami próbował, w dość nietypowy sposób, pokazać sam Robin Thicke. Wezwany na świadka, grał na keyboardzie i śpiewał różne przeboje, aby pokazać, że pewne linie melodyczne są uniwersalne i występują także w innych utworach. Wśród nich znalazły się takie utwory jak "With Or Without You" U2, "Man In The Mirror" Michaela Jacksona, a także "No Woman No Cry" Boba Marleya.

"Cały 2013 rok byłem nietrzeźwy"

W czasie procesu przywołano także wywiad z Robinem Thickem z 2013 roku, w którym wokalista otwarcie przyznał, że "Blurred Lines" było inspirowane utworem Marvina Gaye'a. W tym przypadku artysta także wybrał niekonwencjonalną linię obrony. Stwierdził, że przez cały 2013 rok miał kłopoty z nadużywaniem alkoholu i środków przeciwbólowych, w związku z czym nie udzielił w tym czasie ani jednego wywiadu na trzeźwo, dlatego też nie należy brać jego słów poważnie. Artysta wyznał także, że w związku z "pozostawaniem na ciągłym haju" nie uczestniczył czynnie w procesie tworzenia tej piosenki, a za jej sukces w całości odpowiada Pharrell Williams.

"Najbardziej lubimy to, co już znamy"

Proces pomiędzy rodziną Marvina Gaye'a i twórcami "Blurred Lines" to nie pierwszy raz, kiedy gwiazdy muzyki oskarżają się wzajemnie o kradzież utworu. Jednym z głośniejszych zdarzeń tego typu był proces pomiędzy Chuckiem Berrym a zespołem Beach Boys. Chodziło o jeden z największych hitów tej kapeli - "Surfin USA" - którego melodia jest 100-procentową kopią piosenki "Sweet Little Sixteen". Obie strony doszły do ugody, w rezultacie której całkowite prawa autorskie do utworu "Surfin USA" należą do legendarnego gitarzysty. Procesy o wykorzystanie utworów innych artystów przegrały także takie sławy jak The Beatles, Led Zeppelin, ZZ Top czy The Rolling Stones.

"Blurred Lines" był jednym z największych hitów 2013 roku i olbrzymim sukcesem finansowym. Singiel dotarł na szczyt amerykańskiej listy przebojów Hot100, gdzie utrzymywał się przez kolejne 3 miesiące, tym samym stając się utworem, który w 2013 najdłużej pozostawał numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Utwór był też najlepiej sprzedającym się singlem w całym 2013 roku. Z kolei w marcu ubiegłego roku utwór zdobył tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli, osiągając wynik około 14,8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do piosenki w serwisie YouTube ma niemal 369 mln wyświetleń.

POLUB NAS


ReklamaWięcej o:
Komentarze (46)
Pharrell Williams i Robin Thicke oskarżeni o plagiat. W sądzie wydało się, ile zarobili na "Blurred Lines?. Miliony dolarów
Zaloguj się
 • xfish

  Oceniono 87 razy 79

  Zobaczycie, ze 2% zasadzonej kary bedzie sie domagal ZAIKS...

 • ft7sj

  Oceniono 90 razy 76

  "całkowity zysk z "Blurred Lines" wyniósł ponad 16,5 mln dolarów - po 5 mln dolarów zgarnęli Williams i Thicke, 700 tys. trafiło do rapera T.I., zaś reszta - niecałe 5 mln dolarów - została rozdzielona pomiędzy wytwórnie"

  A te panie które biegały w teledysku jak je natura stworzyła nic nie skubnęły z tej fortuny? Co za rażąca dyskryminacja!

 • jniem

  Oceniono 110 razy 34

  Przesłuchałem oba utwory i praktycznie nic zbieżnego. Tam w Stanach sie w dupach poprzewracało i z kazdym bzdetem do sądu lecą. Sprawa powinna byc umorzona a koszta pokryć powinni ci z rodziny Gaye'a. Bez dwóch zdań.

 • jar_ole

  Oceniono 47 razy 33

  ciekawe, ile by dziś zgarnął Pitagoras za wymyślenie zasad harmonii, powinni najpierw wykupić prawo do używania nut, akordów itd... - autorskie prawo własności to posrany pomysł na zawłaszczanie tego, co wymyślają inni

 • swistak336

  Oceniono 38 razy 32

  Owszem, zbieżna linia melodyczna, ALE gdyby zbieżność na tym poziomie była uznawana za plagiat, nie mógłby powstać nie tylko żaden utwór disco - polo (oczywisty przykład), ale w zasadzie żaden utwór. To tak, jakby chcieć patentować układ zwrotka - refren - zwrotka.

 • Arkadiusz Ru

  Oceniono 19 razy 19

  Hmmm... może Raz dwa trzy, też powinni wytoczyć proces...? www.youtube.com/watch?v=UiNPzGF7aew

 • adax2002

  Oceniono 42 razy 18

  przeciez to jest hymn gwacicieli

 • czarny-doktor

  Oceniono 22 razy 8

  Kradziez kupy...

 • unimix

  Oceniono 22 razy 6

  zdecydowanie wolę ten teledysk w wersji unrated :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX