"Duda? Przeszarżował. Ale zmiany konieczne, bo dane o Polsce są wstydliwe. Lata zaniechań..." [WYWIAD]

- Andrzej Duda przeszarżował w obietnicach wyborczych. Szczególnie w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Ale zmiany są potrzebne. Polityka ciepłej wody w kranie nie wystarczy. Od kranu jest hydraulik, od prezydenta wymagam wizji - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Damian Szymański, Pieniądze.gazeta.pl: Wybór Andrzeja Dudy będzie gospodarczym trzęsieniem ziemi w Polsce?

Prof. Elżbieta Mączyńska: Jestem przekonana, że nie. Rynki prawie nie zareagowały na wybór Andrzeja Dudy i nie sądzę, że zareagują. Polska to nie są Stany Zjednoczone, gdzie prezydent ma realną władzę. W naszym kraju ustawy gospodarcze leżą w gestii Sejmu. Prezydent może je jedynie akceptować bądź wetować. Strachy na lachy są niepotrzebne.

Ale jego obietnice wyborcze mogą nas kosztować nawet 290 mld złotych.

- Duda przeszarżował, szczególnie w kwestii cofnięcia reformy emerytalnej. Ta propozycja jest sprzeczna z trendem demograficznym. W wyniku zdobyczy cywilizacyjnych i postępu medycyny życie ludzkie się wydłuża, także w Polsce. Reforma emerytalna nie powinna polegać na skróceniu wieku przejścia na zasłużony odpoczynek, lecz na jego uelastycznieniu. Można na przykład zwiększyć możliwość wyboru, kiedy chce się przejść na emeryturę, z uwzględnieniem przepracowanych lat. Ale ze wszystkimi tego skutkami - dobrymi i złymi. Tak jest w Niemczech. Trzeba tam przepracować 45 lat, żeby przejść na emeryturę. Bez względu na wiek.

Obniżenie wieku emerytalnego to jedno. Duda obiecał też 500 zł na każde dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku i bezpłatne przedszkola.

- Te obietnice wynikają z wielu nieuregulowanych kwestii. Przez cały okres transformacji nie było porządnej polityki demograficznej, nie rozwiązano kwestii socjalnych. Platforma Obywatelska niewiele zrobiła w tym zakresie i teraz Bronisław Komorowski ponosi konsekwencje zaniechań.

Czytaj też: Kiełbasa wyborcza za 290 miliardów? "Radziłbym Dudzie, by tego nie robił. To miłe dla ucha, ale nic nie zmieni"

Prezydent elekt podnosił kwestie, o których dyskutuje dzisiaj cały świat - o nierównościach i zagrożeniach spowodowanych wykluczeniem społecznym. To Komisja Europejska zwracała nam uwagę, że w Polsce 30 proc. dzieci jest zagrożonych ubóstwem. Czy to nie są wstydliwe dane? Ktoś w końcu musi coś z tym zrobić.

I tym kimś będzie Duda?

- Przed jesiennymi wyborami prezydent będzie musiał przedstawić kilka konkretów, bo inaczej postawi w trudnej sytuacji partię, z której się wywodzi. Liczę na dobre propozycje, ale mam też nadzieję, że Andrzej Duda będzie odchodził od konkurencyjności Polski bazującej wyłącznie na niskich płacach.

Taki model jest bardzo groźny, antyinnowacyjny. Konkurując z Zachodem jedynie tanią siłą roboczą, nie wytworzymy towarów o wysokiej jakości technologicznej. Niskie płace sprawiają również, że ludzie wykwalifikowani wyjeżdżają z Polski nawet kosztem zmiany zawodu. To samo zło. Pora z tym skończyć. Prezydent Duda nie może zmarnować swojej szansy.

Co musi więc zrobić?

- Myślę, że zwiększenie płacy minimalnej i kwoty wolnej od podatku jest dobrym pomysłem. Warto też oskładkować wszystkie formy pracy, by zminimalizować tzw. śmieciówki. Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jak one mogą być groźne. Godzą się na taką pracę, a później się dziwią, że mają niskie emerytury. Gdyby pomysł powszechności składek wszedł w życie, nie byłoby tak ważne, czy pracujemy czasowo czy na stałe. Na tę sprawę zwróciła nam nawet uwagę Komisja Europejska w lutym tego roku. Jesteśmy liderami, jeśli chodzi o liczbę śmieciówek, a w ogonie Europy pod względem wysokości płac. Prezydent musi firmować te zmiany, ponieważ one stymulują innowacyjność oraz zwiększają popyt.

Co z kolejnymi obietnicami? 500 zł na dziecko może kosztować nawet 120 mld złotych.

- Prawda jest taka, że jeszcze nikt tego rzetelnie nie policzył. Musimy spojrzeć na politykę prorodzinną kompleksowo. Teraz jest pełna sprzeczności. Skoro ubranka dla dzieci są opodatkowane najwyższą stawką VAT, to coś w tym systemie nie gra. Nie sądzę, żeby samo 500 zł przekonało kogoś do założenia rodziny.

Co z miejscami w przedszkolach, wyrównywaniu szans edukacyjnych dla dzieci z biednych rodzin?

- Działania w tej dziedzinie muszą być całościowe i długofalowe. Nie ma innego wyjścia. Grozi nam przecież depopulacja, czyli ubytek ludności. I to aż o 4,5 mln do 2050 r. To jest tragiczna wizja. Już w starożytności powtarzano, że bogactwo narodu zależy od pracy. Jak naród pracę porzuci, bogactwo znika. A w Polsce mamy groźbę zniknięcia narodu, więc i pracy nie będzie, i bogactwa nie będzie. Absolutnie nie możemy sobie na to pozwolić.

Andrzej Duda zarobił w zeszłym roku ponad pół miliona. A inni? Sprawdzamy oświadczenia majątkowe europosłów>>>Oświadczenia majątkowe europosłów. Ile zarobił Andrzej Duda?źródło: fot. Agencja Gazeta

Tylko jedna zasadnicza kwestia. Skąd prezydent weźmie na to wszystko pieniądze?

- Nie wyobrażam sobie, żeby każda propozycja Andrzeja Dudy nie była rzetelnie poprzedzona obliczeniami. Kampania wyborcza takim rachunkom nie sprzyja. Teraz będzie musiało się to zmienić. Jednak jeśli będziemy cały czas powtarzać, że nie mamy pieniędzy, to równie dobrze moglibyśmy powtarzać w kółko: "Dlaczegoś głupi? Boś biedny. Dlaczegoś biedny? Boś głupi".

Środków finansowych zawsze brakuje. Dlatego trzeba określić priorytety i zbadać, skąd pieniądze wyciekają. Polityka ciepłej wody w kranie nie wystarczy. Od wody jest hydraulik. Od prezydenta musimy domagać się wizji, długofalowego myślenia, jakiegoś kierunku. Czy prezydent Duda ma wizję? Nie wiem. Ale mam nadzieję, że tak, bo dobrze życzę Polsce.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (334)
"Duda? Przeszarżował. Ale zmiany konieczne, bo dane o Polsce są wstydliwe. Lata zaniechań..." [WYWIAD]
Zaloguj się
 • nawasaqi

  Oceniono 435 razy 285

  Jak Prezydent Andrzej Duda spełni swoje przedwyborcze obietnice to ja go na rękach będę nosił dla przypomnienia:
  - dołoży na każde dziecko 500zł od drugiego poczynając
  - nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika
  - reaktywacja Stoczni w Szczecinie
  - przywróci poprzednie widełki wieku emerytalnego zamiast 67/67
  - (ubranka dla dzieci chce 0 stawki VAT) czyli zlikwiduje VAT8% (przepisy unii ubranka muszą mieć nałożoną najniższą stopę VAT w danym kraju)
  - obniży VAT do 22%,
  - da prace młodym i mieszkania socjalne na start jeśli założy rodzinę Program „Twoje mieszkanie”
  - podwyższy pensje pielęgniarkom i w samej służbie zdrowia przynajmniej x2
  - przewalutuje frankowiczów,
  - zwiększy 3 krotnie kwotę wolna od podatku,
  - podniesie renty i zwiększy emerytury,
  - podniesie najniższą krajową do poziomu UE Polacy muszą godnie zarabiać,
  - podwoi nakłady na polską naukę
  - repolonizacja banków
  - nowe opodatkowanie hipemarketów i banków
  - lekarz i dentysta w każdej szkole
  - darmowe przedszkola
  - obniżenie CIT z 19 do 15% dla najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających min 3 osoby
  - wycofanie się z pakietu klimatycznego
  - stworzenie systemu obrony terytorialnej kraju z organizacji paramilitarnych
  - likwidacja NFZ
  - konstytucyjna ochrona lasów państwowych
  - będę stał po stronie utrzymania polskiej waluty tak długo, jak to tylko konieczne, by Polacy mogli żyć godnie i bezpiecznie
  - będę bronił polskiej ziemi przed wykupem
  - będę aktywnie działał na rzecz odbudowy nowoczesnego polskiego przemysłu dającego Polakom miejsca pracy i godne wynagrodzenia
  - wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników
  - polscy rolnicy powinni dostac należne im rekompensaty związane z embargiem rosyjskim
  - zmian dotyczących tzw. ustaw śmieciowych.
  - Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia
  - NFZ powinna być zlikwidowana, pieniadze na ochronę zdrowia przekazac wojewodom
  - informatyzacja ochrony zdrowia
  - sieć szpitali zapewniajace pacjentom bezpieczeństwo.
  - wzrost liczby lekarzy i pielęgniarek
  - prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci
  - likwidacja gimnazjow, przywracenie 8- klasową szkołę podstawową i 4-letnie liceum
  - likwidacja systemu testowego
  - umacnianie polskiej kultury, instytucji jej służących
  - promowania treści, które dają poczucie dumy z naszej wspólnoty
  - zlikwidowanie dysproporcji pomiędzy klientami banków a tymi instytucjami
  - opłaty za usługi bankowe na takich zasadach i wysokości jak w innych krajach UE
  - Bankowy tytuł egzekucyjny, przekleństwo wielu polskich rodzin, musi być zlikwidowany
  - Zwiększenie popytu poprzez podniesienie płac, wsparcie eksportu- program uruchomienia biliona 400 mld zł. na inwestycje, łącznie z funduszami europejskimi
  - rozwój budownictwa mieszkaniowego
  - Program reindustralizacji
  - odbudowanie polskiego przemysłu
  - wycofanie się z paktu klimatycznego
  - instytucje naukowe muszą zostać odbiurokratyzowanie
  - pałac prezydencki bedzie miejscem, gdzie na neutralnym gruncie mogą spotkać się przedstawiciele różnych grup społecznych
  - Będę Prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, jest arbitrem
  polska gospodarka musi być oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych
  - Powołanie Narodowej Rady Rozwoju
  - Powolanie Rada Przedsiębiorczości
  - sprawna i skuteczna dyplomacja
  - stworzenie bezpieczeństwa energetycznego

 • zdanowicz

  Oceniono 452 razy 238

  Lata zaniechań? Przecież to był dotychczas najlepszy rząd. GW zmienia front, czy jak? Nagle prawie wszyscy dziennikarze poza Lisem min. zauważyli że było i jest źle, że kumoterstwo i nieróbstwo... Kukiz i Duda otworzyli oczy czy służalcy systemu przestali się bać?

 • coco1000

  Oceniono 302 razy 170

  Mam dość pomysłów na politykę prorodzinną!!! Mam 33 lata i żadne 500 PLN nie przekona mnie do tego aby mieć dzieci. Ale pewnie przekona rodziny patologiczne, tak jak przekonywało ich becikowe. Być może do posiadania dzieci przekonałaby mnie stabilniejsza sytuacja zawodowa, ale tu pan prezydent taki szczodry nie jest, vide: 9 letni urlop na UJ i blokowanie etatu i tym rozwoju zawodowego jakiemuś młodemu człowiekowi. A to, że wziął ten urlop i chałturzył na prywatnej uczelni tylko świadczy o wysokiej moralności pana prezydenta, ale to inny temat.

 • pcat

  Oceniono 223 razy 135

  Czy ktoś moze podeslac linka do zdjęć z wręczenia nagrody człowieka roku 2014 GW B. Komorowskiemu?

 • 2mek99

  Oceniono 208 razy 98

  Ta Pani jest szefową PTE? Przerażające.
  A roczny płatny urlop dla rodziców. A likwidacja pomostówek, reformy mundurówek, górniczych. Cięcia w wielu świadczeniach?
  To ma być ciepła woda w kranie?
  Proszę o jedną trudną decyzję ekonomiczną za rządów PIS.

 • kazzem

  Oceniono 125 razy 93

  moment przejścia na emeryturę powinien być wyborem każdego obywatela
  co roku wraz z info o składkach powinniśmy dostawaćinfo ile byśmy dostawali emerytury gdybyśmy się zdecydowali na nią przejść
  oczywiście po 20 czy 25 latach pracy wynosiłaby ona kilka/kilkanaście złotych miesięcznie ale jeśli komuś to wystarczy (ma odłożone/ma bogate dzieci/jest nieuleczalnie chory i zostało mu kilka lat życia) to jego sprawa bo to JEGO pieniądze

  ja bym raczej wprowadził zamrażanie emerytur w przypadku

 • ramonescu

  Oceniono 202 razy 78

  Kobieta dobrze mówi. Dlatego mam nadzieję, że nikt nie da się nabrać na "nowo powstałą" partię Balcerowicza bo inaczej nadal będziemy bangladeszem Europy. Jeśli nawet sam Belka (o zgrozo) wskazuje, że trzeba korzystać z okazji i wykupić banki z rąk banków-matek zagranicznych (jeśli się da oczywiście) a szefowa towarzystwa ekonomicznego wskazuje, że jesteśmy murzynami i musimy skończyć z płacą 1,5 netto do ręki, tzn. że tacy ludzie jak Balcerowicz, Rostowski w ogóle nie powinny być zapraszane i zbojkotowane raz na zawsze. Zresztą, te wybory to był delikatny liść w pysk chłopcom z PO i ich towarzyszom z SLD, PO, a jesienią będzie strzał z całej siły w ryj. I tu ostrzeźenie dla PiS: was cios ominął i raczej ominie, ale lepiej uważajcie, jesteście na celowniku. Jest internet jako drugi obieg i jak zaczniecie odwalać to czeka was to samo co PO. I ani na was ani na PO nikt się już nie nabierze. Dostajecie niepowtarzalną okazję naprawienia tego kraju bo nie ma innego wyjścia.

 • greg0.75

  Oceniono 106 razy 74

  "Nie wyobrażam sobie, żeby każda propozycja Andrzeja Dudy nie była rzetelnie poprzedzona obliczeniami."
  Nie dość, że mądra, to jeszcze dowcipna...

 • 3-kuleczka

  Oceniono 121 razy 71

  hrabia wronski
  Panu Prezydentowi nalezy sie szacunek a nie gadanie o oszustwie .
  Z cala pewnoscia spelni wszystkie swoje obietnice.

  ha ha ha !!!!! nalezy sie szacunek? przeciez to ty pisałes tez o panu Komorowskim epitety i obelgi których tutaj nie przytocze przez wzgląd na szacunek jezeli nie do pana Komorowskieg to dla urzedu prezydenta
  opluwaliscie go i jego rodzine, a dudzie nalezy sie szacunek? ZA CO ?????? Za rozmytą buzie obwisłe usteczka z przyklejonym usmiechem i wciskanie ciemnoty i tak głupim ludziom, za kłamstwa???
  Pamietam jak policja całej Polski scigała przez pół roku biednego bezdomnego bo mruknął cos pod adresem lecha, jak coniektórzy internauci mieli wizyty w domu za wpisy pod adresem kaczyńskich
  Bezkarnie pluliscie na urzad prezydenta latami, wpisujac obelgi, pan Komorowski przymykał oczy chociaz obrażaliscie jego, jeg0o rodzine i nas, jego wyborców
  I ty gnido uwazasz ze było ci zle, nie było wolnosci???
  Zobaczysz co to brak wolności, przez takich szczyli co siada w domu, mamusia da żrec albo przywiezie słoiczki
  duda moze jest prezydentem Polski
  ALE NIE POLAKÓW
  nie będe czuł sie bezpiecznie ani ja ani moje dzieci i wnuki z takim człowiekiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX