Tunezja w pierwszej dziesiątce kierunków Polaków. Po zamachu w marcu zapominaliśmy o zagrożeniu - mimo ostrzeżeń MSZ

Po marcowych atakach terrorystycznych liczba Polaków podróżujących do Tunezji spadła o jedną trzecią. Jednak dość szybko zapomnieliśmy o niebezpieczeństwie: w ubiegłym tygodniu Tunezja znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych celów polskich turystów. Tuż przed wakacjami promowała się akcją ?Tunezja. Jadę tam? wspieraną przez celebrytów - i to mimo ostrzeżeń MSZ.
- W ostatnich latach do Tunezji wyjeżdżało rocznie około 100 tys. Polaków - mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Po zamachu terrorystycznym w Tunisie w marcu tego roku, w którym zginęli również Polacy, popularność Tunezji wśród turystów znacznie spadła. - W tym roku, po wydarzeniach marcowych i w wyniku ostrzeżeń formułowanych przez MSZ, do ostatniego tygodnia włącznie liczba Polaków rezerwujących wyjazdy do Tunezji spadła o 33,3 proc. w porównaniu z zeszłym sezonem - dodaje Piątek.

Jednak w ostatnim czasie Tunezja powoli wracała do łask polskich turystów. - Widać, że klienci dość szybko odreagowują i z uwagi na atrakcyjne ceny coraz chętniej rezerwowali wyjazdy do Tunezji. Okresowo, między innymi w zeszłym tygodniu, pojawiała się ona w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów - mówi Krzysztof Piątek.

MSZ odradza Tunezję od ponad roku

Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych już od maja 2014 r. widniał komunikat odradzający wyjazd do Tunezji. Mogliśmy przeczytać: "Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine".

"W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do stanu bezpieczeństwa zaleca się pozostawanie w ośrodkach hotelowych" - czytamy na końcu komunikatu MSZ.

Obecnie na stronie MSZ widnieją komunikaty trzeciego i czwartego stopnia (czyli "nie podróżuj" i "opuść natychmiast") odradzające podróż m.in. na Ukrainę, do Strefy Gazy, Egiptu, Iraku, Libii, Nepalu, Algierii, Jordanii, Gwinei, Pakistanu, Nigerii, Syrii.

Akcja "Tunezja. Jadę tam"

Niespełna dwa miesiące od zamachu na muzeum Bardo, w którym zginęły 23 osoby, w tym trzech Polaków, Tunezja rozpoczęła międzynarodową kampanię "Tunezja. Jadę tam". W Polsce jej twarzami zostali: aktorka Joanna Jabłczyńska oraz jeden z bardziej znanych krytyków kulinarnych Robert Makłowicz. Billboardy ze zdjęciami celebrytów i zwykłych ludzi trzymającymi kartkę z takim napisem pojawiły się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Akcja miała na celu pomóc Tunezji w odzyskaniu zaufania turystów.

Kampania ruszyła 1 maja tego roku, a Makłowicza i Jabłczyńską od razu skrytykowano. W dość ostrych słowach o sprawie napisała scenarzystka Ilona Łepkowska, która zarzuciła Jabłczyńskiej, że jest gotowa reklamować wyjazdy do kraju, który znajduje się na liście ostrzeżeń polskiego MSZ.

"Pomoc dla Tunezji"

Na zarzuty scenarzystki odpowiedział Robert Makłowicz, który opublikował na swojej stronie oświadczenie:

"(...) Zamachy terrorystyczne sprokurowane przez fanatycznych islamistów miały też miejsce w Madrycie, Londynie, Nowym Jorku, Bostonie i Paryżu, czy zatem tam też mamy się nie wybierać? Świat dziś nie jest spokojny ani bezpieczny, możemy jednak go zwiedzać, zdając sobie sprawę z grożących nam niemal wszędzie niebezpieczeństw, albo też zostać w domu, a swą wiedzę o świecie i ludziach czerpać z telewizyjnych seriali. Osobiście wybieram pierwsze rozwiązanie" - napisał krytyk kulinarny.

Z kolei dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki Ahmed Meddeb napisał:

"Pani Joanna Jabłczyńska, jak i pan Robert Makłowicz zgodzili się wziąć udział w kampanii promocyjnej Tunezji nieodpłatnie. Ich gest jest wyrazem sympatii do Tunezji, którą obie te osoby znają bardzo dobrze, wielokrotnie odwiedzały zarówno w trakcie swojej pracy, jak i prywatnie. Zgoda na użyczenie swojego wizerunku dla celów kampanii promocyjnej tego kraju wynika z potrzeby wsparcia oraz wyrażenia solidarności z krajem, którego obraz ucierpiał w związku z zamachem terrorystycznym, jaki miał tam miejsce".Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (67)
Tunezja w pierwszej dziesiątce kierunków Polaków. Po zamachu w marcu zapominaliśmy o zagrożeniu - mimo ostrzeżeń MSZ
Zaloguj się
 • kabanos84

  Oceniono 87 razy 81

  Szkoda tylko zwykłych Tunezyjczyków którym w tym bardzo laickim kraju terroryści odbiorą chleb...

 • zawiszka83

  Oceniono 73 razy 61

  "w kurortach jest bezpiecznie"-takie hasło można usłyszeć w biurach podróży.
  Do dzisiaj niestety."Egipcjanom" też gratuluję wyboru kierunku.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 80 razy 52

  Trudno współczuć ludziom, którzy po niedawnych zamachach, wbrew zaleceniom MSZ jadą tam z pełną świadomością narażając życie.
  Selekcja naturalna, inaczej nazwać tego nie można.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 76 razy 46

  Jabłczyńska ??

  To ta pani co niby jest prawniczką a nie celebrytką. No ciekawe....

  Ciekawe też czy pani mecenas wzięła pieniądze za udział w reklamówce w chwili kiedy polski MSZ ostrzegał przed wyjazdami do Tunezji.

 • Oceniono 42 razy 38

  prawda o zyciu jest taka ze tegoroczny wakacyjny szczyt i sezon urlopowy Tunezja moze spisac na straty, nikt kto nie jest masochista i potencjalnym samobojca sie tam nie wybierze .Czy podniosa sie po tych aktach terroru zalezy tylko od samych Tunezyjczykow i sprawnosci ich słuzb specjalnych,policji,wojska etc etc. Mysle ze w Europie wróca do "łask" wakacje spedzane w Bułgarii,Rumunii,Chorwacji (chociaz Chorwacja nigdy nie narzekala na brak turystów) ogolnie nad Morzem Czarnym i Adriatykiem + spora szansa na zwiekszony zarobek dla Grecji i Hiszpanii. Jazda obecnie do Tunezji czy Egiptu zaczyna przypominac gre w rosyjska ruletkę. (

 • music0

  Oceniono 48 razy 32

  Ku... mać. Zakazać tej religii w Europie pod karą dożywotniego więzienia a najlepiej śmierci. To pieprzona bomba z opóźnionym zapłonem. Jak te mendy za 20 lat ruszą na nas z Francji, Anglii i innych zachodnich krajów to i Putin nam nie pomoże. Wypieprzyć z Europy każdego islamistę, niezależnie czy dobry czy zły. Nie chcę aby moje dzieci doczekały szariatu na naszych ulicach. Zamknąć granice i strzelać do każdego kto próbuje przebyć nielegalnie granicę. Przecież to bydło jest niereformowalne. Zamiast iść z postępem to się cofa. Za sto lat będą polować na mamuty.

 • kaszpir2

  Oceniono 25 razy 21

  W Tunezji byliśmy 3 razy ...
  Pierwszy raz w 2008r z malutkimi wtedy dziećmi w Sousse. To był nasze najpiękniejsze wakacje. Udało nam się zwiedzić niemalże całą Tunezję.
  Ten kraj ma piękne zabytki i miejsca i jest naprawdę co tam zwiedzić i odwiedzić ..
  Być może mieliśmy szczeście , ale mieliśmy maly hotel na samej plaży z prywatną plażą , super miłą obsługę , super jedzenie a sami Tunezyjczycy byli bardzo przyjaźni.
  Tak nam się spodobało że jeszcze 2 razy odwiedziliśmy Tunezję (Hammamet i Hammmet Yasmine).

  Tunezja to piękny kraj , ktory jest mocno "pro-europejski". Ma bardzo dobrą i nowoczesną slużbę zdrowia oraz mnóstwo uczelni.

  Terroryści i fanatycy muzułmańscy są wkurzeni , bo kraj jest mocno wyedukowany i mało jest chętnych na "jihad" i inne tego typu bzdury ...

  Ludność wie że turyści utrzymują ich , ich dzieci i rodziny i jak nie będzie turystów to nie będzie pieniędzy , a to jest najgorsze co może być , bo właśnie brak pieniędzy , perspektyw , bieda i ciemnota to idealne warunki do rozwoju terrorystów ...

  W Tunezji jest specjalna policja "turystyczna" która zajmuje się ochroną turystów ...

  Niestety widać zdażają się jednostki IDIOTÓW , które potrafią zaszkodzić wszystkim mieszkańców i krajowi ...

  To smutne :(

  Sami w następnym roku chcieliśmy jechać do Tunezji , właśnie do Sousse ...
  Ale raczej już nie pojedziemy :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX