Putin przyjmuje kolejny cios. Rosyjskie regiony toną w długach. "To tykająca bomba zegarowa"

Gospodarka Rosji tonie. Już nie tylko Kreml ma problem. - Kryzys dopada również samorządy, których zadłużenie się podwoiło i sięga 42 mld dol. - alarmuje amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's. To tykająca bomba zegarowa - piszą światowe media.
Zaczęło się od trzęsienia ziemi. Na początku roku rubel w pogoni za spadającymi cenami ropy leciał na łeb na szyję. Później było już tylko gorzej. W pierwszej połowie 2015 r. bezpośrednie zagraniczne inwestycje w Rosji stopniały trzykrotnie w stosunku do zeszłego roku. W tym okresie z rosyjskiej gospodarki wyparowało 52,5 mld dol.

Teraz Putin ma kolejny problem. Dużo poważniejszy. Już nie tylko kremlowska gospodarka w ujęciu makroekonomicznym ledwo zipie, kryzys dopadł również samorządy.

Czukotka ma najgorzej

W ciągu ostatnich pięciu lat długi rosyjskich regionów się podwoiły, by sięgnąć równowartości 42 mld dol. - alarmuje amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's. Najbardziej zadłużona jest Czukotka - na 144 proc. rocznych wpływów, a cztery republiki bliżej Ukrainy i Kaukazu - na co najmniej 100 proc.

Dla porównania - najbardziej zadłużonym województwem w Polsce na koniec 2013 r. było woj. mazowieckie. Miało wtedy 73,4 proc. długu w stosunku do rocznego dochodu samorządu.

Zdaniem agencji najbardziej kluczowe będą najbliższe dwa-trzy lata, kiedy to samorządowcy będą zmuszeni poprosić o pomoc Kreml. - Dzisiaj Moskwa może pozwolić sobie na dopłacanie do regionów. Za trzy lata, kiedy długi jeszcze wzrosną, ryzyko będzie zdecydowanie większe - powiedziała Bloombergowi Karen Wartapietow z moskiewskiego oddziału Standard & Poor's.

Rosjanka głoduje i nie ma pieniędzy

Jakie są przyczyny kryzysu? Oprócz wciąż napiętej sytuacji na rynkach w związku z kryzysem na Ukrainie oraz tanią ropą prezydent Putin nakazał w 2012 r. podniesienie świadczeń socjalnych i w pełni obarczył nimi samorządy. Co więcej, w momencie kiedy Zachód odwrócił się plecami do Kremla, lwia część regionów straciła możliwość finansowania swoich budżetów z międzynarodowych rynków. W związku z tym regiony musiały zwrócić się do banków o droższe pożyczki.

Spirala nakręcała się przez ostatnie lata. Nie pomogła jej na pewno galopująca, kilkunastoprocentowa inflacja ani szybujące wskaźniki pauperyzacji rosyjskiego społeczeństwa. Są one przerażające. Ostatnie dane mówią o 23 mln naszych wschodnich sąsiadów, którzy żyją poniżej progu ubóstwa. To o 3 mln więcej niż rok wcześniej.

Ale to nie koniec złych wieści. Według Standard & Poor's władze lokalne będą chciały w tym roku pożyczyć o kolejne 25 proc. więcej niż w ubiegłym, a deficyt finansowy jest już o 42 proc. wyższy niż rok temu. Z roku na rok ma być jeszcze gorzej. To tykająca bomba zegarowa - ostrzegają światowe media. Co zrobi Putin?

O Władimirze Putinie i absurdach współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (301)
Putin przyjmuje kolejny cios. Rosyjskie regiony toną w długach. "To tykająca bomba zegarowa"
Zaloguj się
 • pyosalpinx

  Oceniono 623 razy 529

  nie pokazujcie juz wiecej tej zakazanej mordy....pokazcie dopiero wtedy jak bedzie na kolanach

 • jan osik

  Oceniono 327 razy 283

  szczerze i bez złośliwości życzę rossji jak najszybszego bankructwa.
  trzeba wreszcie schować dumę do kieszeni, iść o rozum do głowy i zmienić tą sowiecką władzę.

 • cezar85

  Oceniono 255 razy 237

  stąd gdzie siedzę, nie widzę problemu

  i to chyba jedyna jedyna rzecz z którą się zgadzam z putinem

 • grzegorzb3

  Oceniono 189 razy 161

  Dla roSSyjskiego Herkulesa nie istnieje żaden problem zadłużenia samorządów. Bo wystarczy jeden dekret z Kremla, że długów nie ma to i żadnego zadłużenia nie będzie. A jak padnie parę rosyjskich banków to wystarczy się przejść do sklepu z bankami i kupić kilka nowych. Jeszcze roSSyjscy graficy zarobią wymyślając nowe loga.

 • szlachcic

  Oceniono 192 razy 152

  Fakty o Rosji
  23 mln ludzi gloduje
  Swolocz ma 150 mln
  Putin to buc który nie przyzna się do bledu i jako terrorysta nigdy nie stanie się demokrata, to zas sprawi ze Krymu nie odda a to znaczy ze sankcje będą trwaly
  Swolocz już się cofa a będzie to proces który będzie się poglebial
  Tak trzymać Wladimir

 • ajk_gierki

  Oceniono 155 razy 131

  zajmie Szwajcarię - tam jest dość kasy na parę lat a i mniejszość rosyjska się znajdzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX