"Korea Północna" vs. "statystyka kłamie". Piekary Śląskie są najbiedniejszym miastem w Polsce? [WASZYM ZDANIEM]

Były lamenty, były drwiny, były słowa oburzenia i wsparcia. Materiał o Piekarach Śląskich, w którym pokazaliśmy, jakie problemy trapią miasto, wywołał burzę komentarzy. Jedni widzieli na ulicach Koreę Północną, inni oponowali, pisząc, że statystyka kłamie. Jak to więc jest z tymi Piekarami?
"To nie żadne Piekary? To Koreę Kim Dżong Una widzę chyba" - napisał jeden z komentujących, "zygi.1702" pod naszym materiałem o Piekarach Śląskich.

Pisaliśmy w nim, że miejscowość widnieje na pierwszym miejscu miast o najniższych dochodach budżetu na jednego mieszkańca - 3511,90 zł (dane GUS na koniec 2014 r.). Stopa bezrobocia jest tam o kilka procent wyższa niż w całym woj. śląskim i w 2013 r. wynosiła 17 proc. Dwa miesiące temu bezrobocie spadło do 13 proc. i nadal było wyższe niż średnia dla całego województwa - 8,2 proc. Tyle mówi statystyka. To właśnie ona najbardziej rozdrażniła niektórych internautów.

Statystyka kłamie czy złe zarządzanie?

Nasz czytelnik "fcknzs" nie miał wątpliwości - Piekary Śląskie mają się dobrze.

"Statystyka jak zwykle okazuje się największym kłamstwem. W Piekarach nie ubywa mieszkańców tak szybko jak w innych miastach, nie tylko okolicznych. Ceny nieruchomości są też wyraźnie wyższe niż w sąsiednich gminach. Dlaczego? Bo to przede wszystkim spokojne i zadbane miasteczko, z miejscami w przedszkolach i całkiem dobrymi szkołami. Znikoma przestępczość, dobra komunikacja (od niedawna biegnie tędy autostrada A1), rozsądna zabudowa" - punktował.

Innego zdania był za to internauta "ustawsobienick". Czytelnikowi nie spodobało się podejście urzędu miasta do inwestorów. "Jeżeli ktoś w UM myśli, że remont budynku czegoś, co nazwali Inkubatorem Przedsiębiorczości, jest tworzeniem tego, co pojęcie inkubator przedsiębiorczości oznacza, to cały referat rozwoju miasta powinien być wyczyszczony" - napisał. I dodał: "Tak właśnie wygląda miasto źle zarządzane".

Piekarzanie murem za miastem

Swoją wizję miasta mają również sami piekarzanie. W lwiej części ich głosy były pozytywne. Wyraźnie widać, że mieszkańcy to największy potencjał tego miejsca. "Piekary Śląskie są dobrym miejscem do życia. Są blisko stolicy województwa, ale i innych dużych miast, jak Bytom, Zabrze, Gliwice, blisko lotnika w Pyrzowicach, a do tego z węzłem autostradowym" - punktuje w mailu do redakcji pan Łukasz, mieszkaniec Piekar Śląskich.

Czytelnik dodaje jednak łyżkę dziegciu. "Nie ulega wątpliwości, że przemiany gospodarcze, likwidacja wielu zakładów pracy, w tym kopalni Andaluzja, ograniczone funkcjonowanie, w porównaniu do jeszcze lat 90., KWK Piekary spowodowało, że miasto jest może i biedne" - pisze mieszkaniec, by przejść zaraz do zalet. Jakich?

"Miasto może szczycić się nie tylko urazówką, bazyliką, ale i lokalnym radiem, ciekawymi wydarzeniami artystycznymi, jakie odbywają się choćby w ośrodku kultury Andaluzja, osiągnięciami piekarskich sztangistów, turystyką sakralną itd. W przyszłym roku oddajemy nowy pawilon szpitala miejskiego, wyremontowaną salę sportową, kolejne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Może jako miasto jesteśmy biedni, dlatego tym bardziej bardzo rozważnie wydajemy każdy grosz z miejskiego budżetu" - pisze pan Łukasz.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (16)
"Korea Północna" vs. "statystyka kłamie". Piekary Śląskie są najbiedniejszym miastem w Polsce? [WASZYM ZDANIEM]
Zaloguj się
 • col.zuber

  Oceniono 4 razy 4

  Zgadzam sie. Piekary nie są takie złe. Przecież jest jeszcze Bytom.

 • pro11ton

  Oceniono 3 razy 3

  "Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby porzuciła wyeksploatowane regiony, takie jak Śląsk." - Radosław Sikorski w amerykańskim piśmie Foreign Affairs
  bibula(dot)com

 • darekn1971

  Oceniono 7 razy 3

  Piekary to typowy przykład na działalność państwa polskiego. Śląsk w tym Piekary zostały wyeksploatowane do granic możliwości po wojnie. I niech nikt nie mówi, że Gierek coś specjalnego zrobił. Powstały jedynie potworne blokowiska głównie dla "kolonizatorów" z Polski. Przedwojenna infrastruktura została zaniedbana a nawet celowo niszczona jako ślad po niechcianej historii Śląska. Po 1989 roku Śląsk i w tym Piekary jako niewygodne ekonomicznie zostały pozostawione same sobie ale jednocześnie w imię zasad odmawia się autonomii.

 • 99makabra1977

  Oceniono 3 razy 3

  Znam Piekary dokładnie choć nie jestem z tego miasta. Ma najlepszy szpital urazowy w Polsce (amerykański) i jest bardzo zadbane stawiane jako przykład dla innych. Jeśli kogoś z rządzących połamie się nie ominą Piekar (jak Jarosław ze złamaną ręką).

 • TIGER BENGAZI

  Oceniono 2 razy 2

  PIEKARY ŚL. SĄ BIEDNYM MIASTEM PODOBNIE JAK WIĘKSZA CZĘŚĆ ŚLĄSKICH MIAST .....MAŁO BUDŻET PAŃSTWA PRZEZNACZA NA ŚLĄSK ...POWINNO WIĘCEJ ŚRODKÓW PRZEZNACZAĆ NA POPRAWA ŚRODOWISKA MIESZKAŃ SZPITALA PRZECHODNI I MIEJSC ROZRYWKI DLA MŁODZIEŻY ....TARNOWSKIE GÓRY KIEDY WRESZCIE PAŃSTWO PRZEKAŻE PIENIĄDZE NA ROZBROJENIE TEJ BOMBY EKOLOGICZNEJ PO BYŁYM ZAKŁADZIE CHEMICZNYM ,,,TO WOŁA JUŻ O POMSTĘ DO NIEBA PANI POSŁANKO ,DZIUK Z PIS WSTAW SIĘ WRESZCIE W SEJMIE ZA ROZBROJENIE TEJ BOMBY CHEMICZNEJ NIECH W KOŃCU PAŃSTWO DA PIENIĄDZE NA OCZYSZCZENIE TEGO SKŁADOWISKA CHEMICZNEGO NAJWIĘKSZEGO W EUROPIE TARNOWSKICH GÓRACH ....WSPOMÓC ZAGOSPODAROWAĆ DOJAZD I POBYT NAD ZALEWEM NAKŁO .....

 • marksus

  Oceniono 2 razy 2

  pamietam te czasi i ta melodia ...:)
  Piekary sa jakie sa. Niestety nie ma sie czym chwalic
  Ostatecznie sie z miasta w ktorym sie urodzilem, wyprowadzilem

 • Leon Wysocki

  Oceniono 1 raz 1

  musielibyście zobaczyć Lubań,to dopiero bida z nędzą.

 • 2rymowanka

  Oceniono 1 raz 1

  Ta parka w urzędzie to dno, piekary to już tylko RADIO PIEKARY, NIC WIĘCEJ. TURZAŃSKI TO FURIAT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX